Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi

Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi
Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi 

Na rynku istnieje dużo rozwiązań i, jak to zazwyczaj bywa, każde z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Liście w rynnie znacząco utrudniają funkcjonowanie systemu rynnowego i w najgorszym przypadku prowadzą do zupełnego jego zatkania. Przedstawiamy zatem siatki, koszyczki i rewizje jako alternatywę do częstego wchodzenia na dach ze szczotką-zmiotką.

Siatka w rynnie – na co uważać?

Kwestia stosowania siatek, które znajdują zastosowanie przy ochronie rynien przed zanieczyszczeniami, nie jest jednoznaczna. Pamiętać bowiem należy, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, szerokość rynny powinna być przynajmniej o 50 % większa! Dlaczego? Przekrój rynny wynika z wielkości połaci, która ma być odwodniona, a każda siatka (niezależnie od producenta) zmniejsza przepustowość rynny – w tym także przez zalegające liście – co najmniej o połowę.

Rewizja przesuwna. Zobacz film montażowy na www.fachowydekarz.pl. Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi
Rewizja przesuwna. Zobacz film montażowy na www.fachowydekarz.pl.

Na rynku istnieje kilka rozwiązań opartych o różne tworzywa, o różnej estetyce i o różnej trwałości. Sprawdzonym rozwiązaniem przeciw zaleganiu liści jest niewidoczna z zewnątrz perforowana siatka z blachy cynkowo-tytanowej odporna na promieniowanie UV i odkształcenia pod wpływem różnicy temperatur. Profil ma długość 2 m i wstawia się w rynnę półokrągłą o każdej wielkości bez dodatkowego mocowania. Nawet na dachach na których dachówki, z powodu stromizny dachu, nasuwają się daleko nad rynnę, taką ochronę przed liśćmi można bez problemu założyć w ostatniej chwili. Geometria profilu jest chroniona patentem, a odpowiedni profil oczek blachy perforowanej powoduje, że zatrzymane na ochronie liście, wysychają szybciej i zwiewa je wiatr.

Przykład umiejscowienia siatki w rynnie. Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi
Przykład umiejscowienia siatki w rynnie.

Nic nas nie zwalnia z obowiązku czyszczenia rynny

Siatki tylko odsuwają w czasie zabieg czyszczenia rynny. Warto to uwzględnić już na etapie wyboru systemu rynnowego. Wielu dekarzy zwraca uwagę na fakt, że systemy rynnowe łączone na złączki są mniej odporne na częste zabiegi konserwacyjne (stawianie drabiny, usuwanie zgniłych liści czy gałęzi) niż systemy lutowane. Dlatego oprócz siatek zabezpieczających polecają inne, mniej „obciążające” system rynnowy rozwiązania.

Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi

Siatka w rynnie. Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi
Siatka w rynnie.

Jeśli nie siatka, to co?

Montaż specjalnych elementów w sztucerze, tzw. koszyczków, jest popularnym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że nie musimy zwiększać przekroju rynny (jak przy siatkach) – koszyczek zamontowany w sztucerze przechwytuje zanieczyszczenia z wody, która spływa do rury spustowej.

Rewizja z klapką. Współczesne zabezpieczenia rynny przed liśćmi
Rewizja z klapką.

Warto zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym nie ma potrzeby używania drabiny podczas czyszczenia elementów rynien z zanieczyszczeń. Rewizje rury spustowej w tym wersje z klapką lub rewizje przesuwne skutecznie chronią przed zatykaniem odwodnienia liniowego. Mechanizm przesuwania i długa mufa umożliwiają czyszczenie systemu pionów kanalizacji deszczowej bez demontażu najniższej rury spustowej. Gdy rury spustowe są mocowane klasycznymi obejmami, to do przesunięcia w górę rewizji przesuwnej trzeba jedynie rozłączyć dolną obejmę. Przy stosowaniu uniwersalnego uchwytu rury spustowej element przesuwny można natychmiast, bez problemu przesunąć do góry. Oba warianty mocowania pozwalają na prosty dostęp do rewizji. Specjalne otwory do czyszczenia na rurze spustowej już nie są konieczne. Skorodowane śruby i uszkodzone uszczelki klap rewizyjnych należą więc już do przeszłości.

Data utworzenia: 05.12.2018


Komentarze

  • rafal8647 napisał(a):

    super artykuł

  • obiektywny napisał(a):

    Zabezpieczenie rynny przed zanieczyszczeniami to poważny problem dla prawidłowego funkcjonowania systemu odprowadzenia wody z dachu. Zapchane rynny mogą spowodować wsiąkanie wody w ściany i stropy budynku. Proponowana w artykule siatka z pewnością zabezpieczy przed zatkaniem rynien liśćmi, choć przy długotrwałych opadach i wiatrach ich nagromadzenie może być znaczne, co nie pozwoli na ich wysychanie i zwiewanie. Dlatego mimo wszystko należy stale kontrolować stan systemu odprowadzenia wody.

  • Krzysztof napisał(a):

    Liście jesienią potrafią skutecznie zatkać rynnę, zwłaszcza jeżeli rynna jest gdzieś tuż pod drzewem lub w okolicy. Ciekawe rozwiązanie z tą siatką, naturalnie powinien te liście zwiać wiatr. Nie wiem jak na zimę, ale chyba lepiej zdemontować taką siatkę.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły