Akcesoria dachowe

Akcesoria ceramiczne, czyli kompletny system dachowy

Inwestorzy często przed zakupem pokrycia dachowego mają wątpliwości, co oprócz dachówek będzie im potrzebne do wykonania dachu. Do pokrycia nawet najmniej skomplikowanego dachu nie wystarczą same dachówki podstawowe. Oprócz nich trzeba zadbać również o akcesoria ceramiczne, obróbkę blacharską, czy też taśmy, które tworzą kompletny system dachowy zapewniający trwałość, szczelność, a także bezpieczeństwo wykonanego pokrycia.

Ze względu na swoją trwałość szacowaną na ponad 100 lat, a także odporność na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, dachówki ceramiczne należą do najchętniej wybieranych materiałów pokryciowych. Doskonale sprawdzą się na dachach o prostej, dwuspadowej konstrukcji, a także, ze względu na niewielki rozmiar elementów ceramicznych, ułatwią pokrywanie bardziej skomplikowanych i rozbudowanych dachów. Dzięki temu stanowią najbardziej uniwersalny z materiałów pokryciowych. Dodatkowym ich atutem są rozwiązania systemowe, jakie oferują producenci dachówek ceramicznych.

Funkcjonalne elementy ceramiczne

Systemowe rozwiązania marki Röben pozwalają sprawnie ułożyć na dachu kompletne, solidne i zarazem estetyczne pokrycie. Akcesoria uzupełniające są kompatybilne z dachówkami podstawowymi, a ich zastosowanie jest niezbędne do wykonania trwałego i bezpiecznego dachu. Cechuje je wysoka jakość, ponieważ produkowane są z tej samej wysokogatunkowej gliny i z naturalnych surowców, co dachówki podstawowe.

Uzupełnienie pokrycia ceramicznego

Wybór akcesoriów dachowych zależy od tego, jaki poziom skomplikowania oraz jaki kształt ma dach. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów będzie koniecznych do jego prawidłowego wykonania. Przy każdym skomplikowaniu dachu niezbędne będą gąsiory, które stosuje się na kalenicy, czyli grzbiecie dachu. Bardzo ważne jest, aby były one stabilnie zamontowane zapewnia pokryciając bezpieczeństwo i trwałość pokrycia. Pod nie stosuje się taśmę, która zagwarantuje szczelność oraz odpowiednią wentylację dachu. Pełne pokrycie grzbietu zapewnią – gąsiory podstawowe układane wzdłuż kalenicy (na 1 metr kalenicy potrzebne są około trzy gąsiory), gąsior początkowy i zakończenie gąsiora kalenicy.

W dachach czterospadowych, wielospadowych i naczółkowych niezbędny będzie również łącznik kalenic. Jest to specjalnie wyprofilowany trójnik lub czwórnik montowany na zbiegu połaci. Wówczas mamy pewność, że to newralgiczne miejsce dachu będzie szczelnie zabezpieczone. Ponadto na brzegach połaci montuje się dachówki skrajne, które występują w wersji lewej i prawej. Te elementy szczytowe doskonale osłaniają krawędzie dachu i stanowią ich eleganckie wykończenie.

Akcesoria ceramiczne, czyli kompletny system dachowy

Ułatwienie w pracach dekarskich

Aby łatwiej było pokryć dach w trudnych miejscach jakimi są lukarny, okna połaciowe i inne załomy wielospadowego dachu, stosuje się dachówki połówkowe. Takie modele pozwalają na estetyczne wzniesienie dachu, bez konieczności docinania dachówek, które wymaga precyzji i poświęcenia większej ilości czasu. Dzięki zastosowaniu dachówek połówkowych unika się tego typu niedogodności, a układanie pokrycia przebiega szybciej. Dodatkowo brak konieczności cięcia pełnych dachówek sprawia, że zapobiegamy tworzeniu się dużej ilości odpadów materiałowych. Oszczędzamy zatem nie tylko czas, ale i pieniądze.

Akcesoria ceramiczne, czyli kompletny system dachowy

Dach i dom dobrze wentylowany

Ceramiczne pokrycie dachowe, aby prawidłowo funkcjonować musi mieć również zapewniony swobodny przepływ powietrza pomiędzy pokryciem a folią, tak by zapobiegać skutkom kondensacji pary wodnej, czyli zaciekom i skroplinom powstającym w połaci dachowej. Zazwyczaj wlot i wylot powietrza jest utrudniony pod kalenicami i grzbietami, w okapach, przy koszach jak również w pobliżu okna połaciowego czy też komina. Zastosowanie dachówek wentylacyjnych na dachu w znaczący sposób zapewni dodatkową przestrzeń na cyrkulację wlatującego i wylatującego powietrza, a tym samym zabezpieczy go przed negatywnymi skutkami oddziaływania wilgoci. Przy wyborze tego typu dachówek należy pamiętać, by zasięgnąć porady doświadczonego dekarza, który powinien dokładnie określić miejsca ułożenia dachówek wentylacyjnych na dachu. Ograniczenie skraplania się pary wodnej z pewnością wydłuży żywotność elementów użytych do wykonania dachu, a także trwałość całej inwestycji.

Akcesoria ceramiczne, czyli kompletny system dachowy

Ułatwienie montażu instalacji

Akcesoria dachowe służą także do ułatwienia montażu różnego rodzaju instalacji. Wśród nich znajdują się m.in. ceramiczne dachówki antenowe marki Röben. Pozwalają one na wygodne podłączenie instalacji telewizyjnej, radiowej, solarnej i każdej innej, która wymaga przejścia przez pokrycie dachowe przewodów i kabli. Budowa dachówki antenowej zapewnia szczelne wyprowadzenie np. masztu antenowego ponad dach i znacznie ułatwia prace montażowe. Ponadto zapewnia ochronę przewodów przed działaniem czynników mechanicznych. Akcesoria uzupełniające wchodzące w skład systemu dachowego zachowują styl danego modelu pokrycia ceramicznego Röben, co gwarantuje spójny wygląd całego dachu.

Akcesoria ceramiczne, czyli kompletny system dachowy

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 stycznia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły