Dachówka ceramiczna

Ceramiczne materiały budowlane – pewność inwestycji

Do budowy warto używać sprawdzonych, ponadczasowych materiałów i rozwiązań, gwarantujących inwestycji długofalową opłacalność – niezależnie od tego, czy przeznaczona jest do zamieszkania czy sprzedaży. Na miano budowlanych „pewniaków” zasługują ściany wznoszone w technologii trójwarstwowej oraz pokryty dachówką ceramiczną ocieplony dach.

Ścienne oszczędności

Za optymalną konstrukcję muru uważana jest ściana trójwarstwowa z warstwą nośną z pustaków ceramicznych, izolacją z wełny mineralnej, szczeliną wentylacyjną oraz warstwą osłonową z elewacyjnych cegieł klinkierowych. Łączy ona w sobie jakość, trwałość, wysoką termoizolacyjność oraz energooszczędność. Wprawdzie na etapie budowy wymaga nieco większych nakładów czasu i kosztów niż część alternatywnych rozwiązań, jednak jest inwestycją opłacalną. Wysoką termoizolacyjność ściany zapewnia warstwa konstrukcyjna z poryzowanych pustaków ceramicznych.

Jak wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben, niska wartość współczynnika przenikania ciepła przegrody oznacza, że ciepłe powietrze nie ucieka na zewnątrz, co umożliwia obniżenie rachunków za ogrzewanie. W ten sposób inwestorzy zatrzymają w domu ciepło, a w portfelu – pieniądze. Energooszczędność takiej warstwy wiąże się również z faktem, że ceramika charakteryzuje się akumulacyjnością termiczną. Ściana z pustaków nagrzewa się wolno, ale też ciepło oddaje wolno, przez co temperatura w pomieszczeniu jest stabilna, i zwiększa się komfort mieszkania.

Elewacja z klinkieru – trwałość i prestiż

O ile energooszczędność i termoizolacyjność ściany trójwarstwowej zapewnia przede wszystkim ceramiczna warstwa konstrukcyjna z izolacją, o tyle trwałość i ochronę wynika z zastosowania wykonanej z cegieł klinkierowych warstwy osłonowej. Ze względu na właściwości klinkieru taka elewacja należy do wyjątkowo wytrzymałych.

Jest to materiał bardzo odporny na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, w tym na uszkodzenia mechaniczne, wiatr, śnieg, wodę, działanie promieni słonecznych – wyjaśnia pracownik firmy Röben, Krzysztof Omilian, dodając, że cegły klinkierowe są też ognio- i mrozoodporne. W związku z tym klinkier, w przeciwieństwie do na przykład tynku, nie wymaga renowacji ani modernizacji, a inwestorzy nie ponoszą żadnych wydatków eksploatacyjnych. Ponadto cegła zapewnia nie tylko trwałość i wytrzymałość, ale również estetykę – jest materiałem ponadczasowym, dostępnym w wielu kolorach i dającym wiele różnych możliwości aranżacyjnych. Dom z klinkierową elewacją oznacza długowieczność i prestiż, co może okazać się bardzo cenne w przypadku wystawienia nieruchomości na sprzedaż.

Gwarancja na 30 lat, trwałość na setki lat

Podobnie jak w innych dziedzinach, w również w przypadku materiałów budowlanych tańszy produkt często wykazuje gorszą jakością i posiada krótką gwarancją. W perspektywie długofalowej jego wybór zacznie przynosić straty poprzez konieczność napraw i wymiany. Gorszy materiał obniża ponadto wartość domu. Dlatego przy zakupie materiałów budowlanych, w tym na pokrycie dachu, uwzględnić powinno się przede wszystkim relację ceny do jakości. Często relację tę dobrze odzwierciedla udzielana przez producenta gwarancja.

Na dachówki ceramiczne marki Röben gwarancja udzielana jest aż na 30 lat, a ich faktyczna trwałość oceniana jest na okres nawet kilka razy dłuższy – dodaje pan Krzysztof Omilian. Nie jest to nic zaskakującego – produkty wypalane z gliny od zawsze charakteryzowały się wysoką trwałością, a nowoczesne technologie produkcji i komputerowe systemy kontroli jakości dodatkowo wzmacniają ich z natury korzystne parametry. Dachówki ceramiczne są zatem mrozoodporne i odporne na niekorzystny wpływ innych czynników zewnętrznych, co potwierdzeniem tych cech jest udzielana gwarancja. Jeszcze bardziej wytrzymałe są produkty angobowane oraz glazurowane, które poza tym są odporne na zabrudzenia, porastanie mchem i osadzanie się zanieczyszczeń. Do popularności dachówek w niepewnych czasach przyczynia się też uniwersalna estetyka ceramicznego dachu.

Dlaczego wybieramy dachówki ceramiczne

Wysokie walory estetyczne oraz doskonałe parametry techniczne dachówek ceramicznych sprawiają, że ich zakup to gwarancja spokoju na długie lata, a także jeden z powodów, dla których do realizacji wielu dużych, prestiżowych inwestycji, w tym luksusowych osiedli mieszkaniowych lub zabudowy szeregowej, chętnie wykorzystuje się ceramikę. Dla inwestorów indywidualnych dach ceramiczny to przede wszystkim korzystna inwestycja długoterminowa, dachówka ceramiczna podnosi bowiem wartość materialną całego budynku, co może okazać się szczególnie istotne, w przypadku gdy będziemy chcieli go sprzedać.

źródło i zdjęcie: Röben

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 18 marca, 2014

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sonias
    czwartek, 20 czerwca, 2019

    Jakość i trwałość to niezaprzeczalnie najważniejsze sprawy. Jeśli materiały konstrukcyjne są właśnie takie to warto zainwestować. Co prawda być może budowa zajmie trochę więcej czasu i pieniędzy, ale ostatecznie będzie to budynek dobrze zaizolowany i energooszczędny.

  2. kosa
    sobota, 1 sierpnia, 2020

    Doskonałe parametry techniczne i niepowtarzalny wygląd przemawiają za pokryciem dachu dachówką ceramiczną.Takie trwałe i dobrze wyglądające pokrycie dachowe przyniesie nam wiele oszczędności a także niepowtarzalny wygląd.

Podobne artykuły