Dachówka ceramiczna

Dach ceramiczny warstwa po warstwie cz. 3: wykończenie dachu

Taśmy do zadań specjalnych

Kalenica, grzbiet, kosz, komin wymagają szczególnej uwagi przy uszczelnianiu dachu. Pracę dekarzy ułatwiają przy tym różnego rodzaju samoprzylepne taśmy Koramic, które zapewniają odpowiednią ochronę przed wilgocią tych newralgicznych miejsc. Na styku połaci dachu ze ścianą i kominem, zaleca się stosowanie taśmy KoraFlex. Taśma ta jest elastyczna, dzięki czemu można ją precyzyjnie dopasować do powierzchni, tak by wykończenie było jak najbardziej estetyczne. Natomiast do zabezpieczenia kalenic i grzbietu przeznaczone są taśmy Flexi-Rol lub Alu-Rol. Ich boki wykonane są z plisowanego aluminium, po którym spływa woda, środek zaś umożliwia odparowanie wilgoci i swobodny odpływ powietrza, przechodzącego pod dachówkami od okapu przez kalenicę na zewnątrz. W przypadku dachów wielospadowych do wykończenia kosza polecana jest aluminiowa taśma koszowa gwarantująca prawidłowe odprowadzenie wody z miejsca zbiegu dwóch połaci. Dla pełnego zabezpieczenia, do obróbki pasa nadrynnowego zalecana jest taśma aluminiowa lub miedziana. Niezaprzeczalną zaletą taśm uszczelniających jest wygoda montowania. Naturalna fleksyjność materiału pozwala na precyzyjne dopasowanie do uszczelnianego miejsca. Ponadto stosowany w tego typu rozwiązaniach klej jest bardzo trwały i nie ma ryzyka, że nawet po wielu latach taśma będzie się odlepiać.

Wykończenie komina taśmą KoraFlexWykończenie komina taśmą KoraFlex

Komunikacja na dachu i ochrona przeciwśniegowa

Oprócz położenia pokrycia z dachówek i uszczelnienia dachu membraną i taśmami należy pamiętać o kilku detalach uzupełniających, które umożliwią komunikację na dachu oraz zapewnią ochronę przeciwśniegową. Aby dostęp do komina był bezpieczny, powinny zostać zainstalowane stopnie i ława kominiarska. Dzięki nim kominiarz będzie mógł wygodnie wspiąć się na dach, a następnie dokonać przeglądu czy czyszczenia instalacji. Natomiast, aby podczas śnieżnej zimy umożliwić mieszkańcom swobodne poruszanie się wokół domu, dobrze jest zamontować na pokryciu system ochrony przeciwśniegowej. System ten składa się z śniegowstrzymywaczy, których zadaniem jest rozdrabnianie płatów śniegu, tak by w razie osunięć, nie spadały duże czapy zbitego puchu. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią płotki lub belki śniegowe, które blokują jego masy przed zsuwaniem się na ziemię w miejscach szczególnie uczęszczanych, takich jak wejście do domu lub wjazd do garażu. Ponadto do dachówki ceramicznej korzystnie jest dobierać wszystkie elementy z systemu komunikacji na dachu oraz ochrony przeciwśniegowej marki Koramic, których mocowanie zostało przystosowane do tego materiału.

Kompletny system dachowy KoramicKompletny system dachowy Koramic

Mądre budowanie dachu

Dach powinien być szczelny i solidny, a jednocześnie dobrze, by zachwycał nieprzemijającym pięknem. System Koramic, którego podstawę stanowią dachówki ceramiczne wysokiej jakości, został stworzony z myślą o spełnieniu tych wymogów. Dzięki nowoczesnemu procesowi produkcji w polskim zakładzie Wienerberger w Kunicach oraz precyzyjnej kontroli wyrobów pod kątem spełniania norm, dachówki Koramic są niezwykle trwałe, a jednocześnie zachwycają trwałymi, pięknymi kolorami. Wszystkie modele są dostępne wraz z dodatkami ceramicznymi (dachówki szczytowe, gąsiory, trójniki, kominki itd.), a także akcesoriami technicznymi służącymi do wykonania wstępnego krycia, wykończenia okapu i komina, uszczelnienia miejsc styku połaci, umożliwienia komunikacji na dachu, zapewnienia ochrony przeciwśniegowej itd., przez co stanowi gotowe rozwiązanie do budowy ceramicznego dachu, w którym wszystkie elementy są kompatybilne oraz przetestowane pod względem wytrzymałości oraz wzajemnego oddziaływania.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 26 czerwca, 2014

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły