Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne na dachu o małym kącie nachylenia

Dachówki ceramiczne najczęściej spotykamy na dachach o kącie nachylenia od 22 do 45 stopni, jednak elegancką i trwałą ceramikę z powodzeniem zamontujemy również na połaciach o małym kącie nachylenia. Aby takie rozwiązanie można było zastosować, konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Nowoczesna architektura dobrze prezentuje się przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów wykończeniowych, a pokrycie dachowe jest ważnym elementem wpływającym na odbiór estetyczny budynku. Dachówki ceramiczne od wieków uznawane są za najbardziej trwały i solidny materiał, ale wymagają one odpowiedniego kąta nachylenia połaci.

Dla bezpieczeństwa zaleca się stosowanie ich na skosach od 22 do nawet 45 stopni. Co zatem zrobić, gdy budynek ma dach o małym kącie nachylenia, który często charakteryzuje dzisiejszą architekturę?

Dachówki ceramiczne na dachu o małym kącie nachylenia

Zgodnie z zasadami

Wymagania dotyczące stosowania dachówek ceramicznych na dachach wynikają z konieczności stworzenia warunków do tego, aby woda opadowa sprawnie spływała po połaci, a nie na niej zalegała.

Jak wiadomo, dachówki nie tworzą zupełnie szczelnej warstwy, gdyż ich kształt oraz sposób układania sprawiają, że między ceramicznymi elementami pozostają niewielkie przestrzenie. Warto zatem przyjrzeć się wytycznym dachówek, jakie podaje producent, aby uniknąć błędu podczas układania dachu.

Dachówki ceramiczne na dachu o małym kącie nachylenia

Kąt zalecany i minimalny

Dachówki ceramiczne marki Röben mają w opisie parametrów technicznych zalecany oraz minimalny kąt nachylenia dachu, na jakim należy je stosować. W zależności od kształtu i sposobu mocowania może on wynosić nawet 16 stopni. Informacja producenta wskazuje przedział, którym należy się sugerować podczas wyboru pokrycia na dany rodzaj dachu. Na przykład dla dachówki ceramicznej PIEMONT marki Röben, która jest polecana na remontowane dachy, zalecany kąt nachylenia wynosi 22 stopnie. Producent dopuszcza jednak zastosowanie tej dachówki na dachu o niskim kącie nachylenia – już od 16 stopni. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci pełnego deskowania i papy.

Dla porównania, minimalny kąt nachylenia dachu dla innych modeli dachówek marki Röben wynosi: 22 stopnie (modele MONZAplus i BORNHOLM) i 25 stopni (model BERGAMO). Oznacza to, że wszystkie wymienione modele dachówek można zastosować na dachu o niskim kącie nachylenia, bez wykonania dodatkowych zabezpieczeń, czyli na łatach i kontrłatach układanych bezpośrednio nad folią dachową mocowaną do krokwi.

Dachówki ceramiczne na dachu o małym kącie nachylenia

Dachówki na miarę

Należy pamiętać, że tylko dobra jakościowo ceramika oraz profesjonalny jej montaż zagwarantują szczelność pokrycia. Ogólna zasada mówi, że im bardziej płaski dach, tym większa musi być zakładka na dachówce. Jest to tym bardziej istotne na dachu o niewielkim skosie.

Dachówki zakładkowe PIEMONT firmy Röben, dopuszczane na dachy o kącie nachylenia od 16 stopni, mają specjalnie zaprojektowane zamki. Zapewniają one szczelność, przez co woda opadowa nie przedostaje się pod pokrycie. Dodatkowo system ten charakteryzuje się dużą przesuwnością wynoszącą aż 38 mm, która ułatwia krycie trudnych miejsc, jak np. kosze, a także daje możliwość dopasowania się do zastanej więźby. Stosując taki materiał możemy być pewni, że dach będzie odpowiednio zabezpieczony, a także odporny na niekorzystny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych.

Dachówki ceramiczne na dachu o małym kącie nachylenia

Profesjonalny montaż

Niewielki kąt nachylenia dachu wymaga nie tylko odpowiedniego modelu dachówek ceramicznych. Istotne jest również poszycie, na którym dokonujemy montażu. Pod materiał pokryciowy konieczne jest wykonanie pełnego deskowania wraz z warstwą hydroizolacji.

Dach pokryty papą czy też odpowiednią membraną dachową, zostanie dodatkowo zabezpieczony przed ewentualnie pojawiającymi się pod dachówkami śniegiem lub wodą. Trzeba tylko pamiętać, aby ich arkusze były na zakładkach sklejane lub zgrzewane, w celu stworzenia pełnej zapory dla wilgoci. Dzięki tak prowadzonym pracom dekarskim nawet dach o małym kącie nachylenia połaci może zostać z powodzeniem pokryty elegancką dachówką ceramiczną, gwarantującą trwałą ochronę budynku.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl


Data publikacji: 18 stycznia, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły