Kolektory słoneczne

Kolektory płaskie górą!

Zmiany w przepisach na dofinansowanie systemów solarnych, które weszły w życie 1 października br. są korzystniejsze dla kolektorów płaskich. Co prawda dopłaty będą niższe, ale za to zwiększy się ilość zrealizowanych inwestycji.

Co dokładnie się zmieni?

Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu naliczania dotacji, która teraz zależeć będzie wyłącznie od powierzchni czynnej kolektora, która to jest odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła i podgrzewanie wody. Do 1 października wysokość dotacji liczona była od powierzchni brutto, czyli całkowitej montowanego urządzenia.

Konsekwencją zmian będą niższe dopłaty – od kilku do kilkudziesięciu procent – zależeć to będzie od rodzaju użytego w instalacji systemu. Inwestorzy, którzy zdecydują się na kolektory płaskie odczują najmniejszą różnicę. Jeżeli wybiorą urządzenia marki BRAAS TCA2 będzie to zaledwie 8% (taka jest różnica pomiędzy powierzchnią czynną a całkowitą urządzenia). Największe straty poniosą inwestorzy decydujący się na kolektory rurowe – dotacja w tym przypadku może być mniejsza nawet o 35%.

W puli NFOŚiGW zostało jeszcze do rozdysponowania ok. 80 mln zł. Ta suma pozwoli na przyznanie dopłat do instalacji solarnych ok. 15 tys. wnioskodawców. Zaś dzięki zmianom w przepisach z programu skorzysta dodatkowych 3 tys. osób. Jak podaje NFOŚiGW aż ponad 90% inwestorów jest zadowolonych z zainstalowania systemów solarnych. Nic dziwnego, bowiem już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym.
Byłoby idealnie gdyby każde samodzielne gospodarstwo domowe posiadało system solarny na swoim domu. Zyskałyby na tym nasze oszczędności i matka natura.

ASZ

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 7 października, 2013

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły