Łączniki

Łączenie drewna z betonem przy użyciu wkrętów Eurotec z serii ROCK

Seria wkrętów oznaczona nazwą Rock to oferta marki Eurotec w zakresie łączenia drewna z betonem. Jest to w gruncie rzeczy grupa czterech rodzajów śrub do zastosowania przy betonie o klasach od C20/25 do nawet C50/60. Nie wymagają kołków rozporowych, przez co znacznie skracają czas pracy. 

Wkręty Rock zamiast kołków rozporowych

Wkręty z serii  Rock to rozwiązanie konkurencyjne dla kołków rozporowych, które jest od nich mniej czasochłonne, ale jednocześnie gwarantuje równie mocne zakotwienie wkrętu w materiale. Wkręty te doskonale łączą elementy drewniane bądź metalowe z betonem i posiadają europejską ocenę techniczną ETA w zakresie kotwienia w betonie zarysowanym jak i niezarysowanym o klasie twardości od C20/25 do C50/60.

oprogramowanie do doboru łaczników Rock Beton

Metoda stosowania wkrętów z serii Rock

Po wykonaniu otworu w betonie wkręty Rock wkręca się weń bezpośrednio, przez co ich gwint wycina w materiale tak zwany „gwint współpracujący” – to właśnie dlatego te wkręty tak mocno trzymają połączenie. Dzięki temu patentowi powierzchnia przylegania wkrętów (ich gwintu) do materiału jest maksymalna, a mocowanie jest bardzo trwałe. Ponadto wkręty z tej serii są bardzo wytrzymałe na wyciąganie i nie wykazują rozciągania rozprężnego. Za ich wytrzymałość w głównej mierze odpowiada materiał z jakiego firma EUROTEC je wykonuje, a jest nim stal tego samego gatunku, z którego wykonuje się śruby o podwyższonej wytrzymałości. Jest to materiał poddany specjalnie opracowanemu procesowi hartowania, dlatego górna granica twardości betonu, w jaki można te wkręty wkręcać to aż C50/60.

oprogramowanie do doboru łaczników Rock Beton

Cztery podstawowe rodzaje wkrętów z serii Rock

Wkręty do betonu ROCK dostępne są w trzech wersjach z łbem sześciokątnym  i w jednej wersji z łbem płaskim stożkowym. Z powodu 6-kątnego łba trzy pierwsze wersje nazywane są często śrubami, przy czym ich wykonanie obejmuje wersję standardową ocynkowaną i wersję ze specjalną powłoką antykorozyjną (obie z kołnierzem) oraz ostatnią wersję, czyli ocynkowaną, ale bez kołnierza. Wszystkie cztery podstawowe rodzaje tych wkrętów opisuje tabela.

tabela wersji wkrętów Rock

Kluczowe dla tych wkrętów jest to, że wkręca się je bezpośrednio do otworu bez użycia kołków rozporowych, przez co proces ich osadzania i montażu odbywa się w jednej operacji roboczej. Oczywiście otwory muszą być wcześniej wykonane prawidłowo, a więc posiadać wskazaną w specyfikacji wkrętów średnicę i właściwą głębokość, co można zrobić odpowiednią wiertarką udarową lub młotowiertarką SDS-PLUS z wyregulowanym ogranicznikiem głębokości wiercenia.

Serię wkrętów Rock można rozszerzyć jeszcze dodatkowo o śrubę sześciokątną BIM A2, dostępną w rozmiarze 10 x 95 mm SW 15. Jest to produkt do mocowania elementów stalowych bądź wykonanych z tworzyw sztucznych z podłożem betonowym. W praktyce doskonale pasuje do mocowania stóp wsporczych Pedix oraz podstawy wsporczej Robusto marki Eurotec. Ten produkt to w zasadzie ocynkowana kotwa stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych kotew rozporowych, w którym gwint – tak jak w całej serii Rock – nacina w podłożu własny gwint współpracujący, korzyści są tu więc identyczne. Jednak te śruby wykonane są z nieco innego materiału, bowiem jest to stal nierdzewna spełniająca EN10088 i wyposażona w hartowaną końcówkę ze stali węglowej.

Podsumowanie

Seria wkrętów ROCK od firmy Eurotec to dowód na to, jak szybko technika budowlana się rozwija i jak łatwo można skrócić montaż elementów drewnianych czy metalowych z elementami betonowymi, bez rezygnacji z jakości i trwałości połączenia. O wiele bardziej pracochłonny system korzystający z kołków rozporowych może być z powodzeniem zastąpiony metodą bezpośredniego osadzania wkrętów i kotew w betonie, pozwalając zaoszczędzić sporo czasu.              

 Zapytania w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team , lub u Doradcy Technicznego +48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH

Unter dem Hofe 5

58099 Hagen

 tel. +49 2331 – 6245-0


Data publikacji: 3 grudnia, 2023

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły