Łączniki

Rola łączników Klimas Wkręt-met w dociepleniach ścian domów drewnianych

W obliczu gwałtownego skoku cen surowców grzewczych, mieszkańcy, w szczególności chłodniejszych stref klimatycznych, szukają oszczędności. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z zimnem jest niewątpliwie docieplenie ścian.

Aby jednak docieplenie to poprawnie spełniało swoją rolę, trzeba nie tylko odpowiednio przeprowadzić prace dociepleniowe, ale przede wszystkim zadbać o wysokiej jakości łączniki. Poszczególne komponenty systemu ocieplania ścian zewnętrznych to między innymi klej mocujący izolację termiczną do podłoża (np. płyt drewnopodobnych, płyt OSB, płyt włóknowo-cementowych), izolacja termiczna, łączniki mechaniczne, klej szpachlowy, siatka zbrojąca i tynk cienkowarstwowy. Muszą one być kompatybilne względem siebie oraz gwarantować spełnienie szeregu wymagań, stawianych takim zestawom komponentów.

Łączniki i ich funkcje

Klimas Wkręt-met obecny jest na rynku budowlanym od 32 lat. Producent ma istotny wkład w rozwój mocowania systemów ociepleń, dzięki ofercie zamocowań mechanicznych do termoizolacji ścian, zgodnych z wymaganiami systemów. Łączniki mechaniczne pełnią natomiast liczne funkcje w ociepleniach ścian zewnętrznych, wśród których należy podkreślić:

  • przenoszenie obciążeń, w tym przede wszystkim zabezpieczenie systemu ociepleń przed siłami ssania wiatru i oderwaniem od podłoża;
  • usztywnienie całego układu ocieplenia, eliminacja przemieszczania i odkształcania się poszczególnych płyt izolacyjnych, ograniczenie powstawania punktowych mostków termicznych;
  • zabezpieczenie przed awarią spowodowaną utratą przyczepności i nośności warstwy kleju z podłożem.

Dobór łączników

Łącznik DRIVE W.
Łącznik DRIVE W.

O wytrzymałości zamocowania materiałów termoizolacyjnych w dużym stopniu decyduje rodzaj i jakość zastosowanych łączników mechanicznych. W zależności od rodzaju materiału termoizolacyjnego – styropianu EPS czy wełny mineralnej MW – należy prawidłowo dobrać rodzaj łącznika. Łączniki „specjalne” stosuje się do mocowania ociepleń w domach drewnianych i/lub o konstrukcji szkieletowej. Są to łączniki z trzpieniem metalowym, które stosuje się zarówno styropianu, jak i do wełny.

Rozmieszczenie łączników na elewacji

Właściwy dobór ilości łączników w poszczególnych strefach budynku uzależniony jest od:

  • strefy wiatrowej – działania sił ssących wiatru,
  • wysokości budynku,
  • składowej ciężaru całego systemu dociepleniowego – rodzaju użytego materiału termoizolacyjnego,
  • rodzaju podłoża i wytrzymałości łącznika na wyrywanie.

Rodzaj łączników, ich liczbę i rozmieszczenie powinien określać projekt techniczny na podstawie obciążeń obliczeniowych. Liczbę łączników odpowiednio zwiększa się dla strefy brzegowej elewacji min. o 20% (jej szerokość umownie określana jest jako 0,2 szerokości węższego boku budynku i powinna zawierać się w przedziale od 2 do 4 m).

Dobór długości łączników

Aby prawidłowo dobrać długość łącznika dla danej aplikacji systemu dociepleniowego należy:

  • sprawdzić czy budynek jest obiektem nowo budowanym, czy obiektem ze starym tynkiem – stary tynk nie jest podłożem nośnym,
  • określić rodzaj podłoża, do którego mocowany jest system ociepleń,
  • określić rodzaj materiału płyt termoizolacyjnych (styropian, wełna etc.),
  • zdefiniować grubość materiału izolacyjnego – płyt termoizolacyjnych,
  • uzyskać informacje na temat rodzaju montażu łącznika – montaż powierzchniowy widoczny lub zagłębiony, ukryty.

Uzyskane informacje pozwolą na prawidłowy dobór łącznika i odpowiednią jego długość, dostosowaną do konkretnej aplikacji.

Przewaga łączników DRIVE S i DRIVE

W Przykładem doskonałych łączników mechanicznych są DRIVE S oraz DRIVE W marki Klimas Wkręt-met. Spełniają swoją rolę również podczas renowacji już istniejących systemów ociepleń. DRIVE S – przeznaczony jest do mocowania styropianu, a DRIVE W do mocowania wełny mineralnej. Łączniki charakteryzują się specjalnie zaprojektowaną budową z talerzykiem tnącym, który przyspiesza prace montażowe.
W czasie montażu nie powstaje dokuczliwy dla okolicy budynku „pył” ze styropianu czy wełny mineralnej, dzięki samofrezującej konstrukcji talerzyka łącznika, która „wciąga” cząstki izolacji termicznej do środka (w efekcie oznacza to brak czasochłonnego sprzątania po zrealizowanych pracach).
Samofrezujący talerz oznacza również brak konieczności wcześniejszej operacji frezowania w montażu zagłębionym (szybkość – brak dodatkowej czynności i dodatkowego pracownika, brak konieczności kupowania frezów oddzielnie). Zaślepki izolacyjne styropianowe/wełniane znajdują się w komplecie z łącznikami, co oznacza dostawę gotowego produktu na budowę i brak dodatkowej logistyki, związanej z doborem pasujących zaślepek izolacyjnych dla łączników.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 11 maja, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły