Łączniki

Spółka Domax i jej kompleksowa oferta produktów do budowy dachu

Polska spółka Domax to jeden z największych europejskich producentów złączy do drewna, który zapewnia kompleksową ofertę produktów do budowy dachu. Każdy dach i jego konstrukcja nośna muszą gwarantować przenoszenie sił obciążeniowych powstających przez działanie wiatru czy też napieranie pokrywy śnieżnej. Dlatego specjaliści Domax tak przygotowali katalog swoich rozwiązań, by zapewniały zarówno bezpieczną jak i trwałą konstrukcję. W efekcie nabywcy mogą wybierać spośród bardzo wielu systemów, od klasycznych połączeń ciesielskich po zaawansowane wkręty wzmacniające więźbę.

Uniwersalne wkręty hartowane

Wkręty ciesielskie z gwintem częściowym, dostępne w wersjach z łbem talerzowym (CT) i stożkowym (CS), to flagowe produkty marki Domax, które zostały ostatnio zmodernizowane, dzięki czemu parametry ich wkręcania zostały dodatkowo poprawione. Nowa końcówka z podwójnym gwintem gwarantuje pewny chwyt i natychmiastowy wżer w materiał już od pierwszego obrotu, a zwiększona o 20 mm całkowita długość gwintu zapewnia zwiększoną, potwierdzoną testami, wytrzymałość na wyrywanie i przekręcenie gwintu w drewnie. Co więcej, udoskonalony kształt frezu zmniejszył wartość siły potrzebnej do wkręcenia. We wkrętach (CT) i (CS), które zastępują gwoździe budowlane, fachowcy cenią też fakt, iż nie wymagają nawiercania, co dodatkowo skraca pracę.
Znacznie bardziej specjalistycznymi produktami są wkręty do izolacji nakrokwiowych (WKW i WKT). Posiadają one podwójny gwint, w którym dłuższy odcinek przeznaczony jest dla krokwi, zaś krótszy – pod łbem wkrętu – dla kontrłaty. Ich użycie eliminuje problem wywierania nadmiernego nacisku na materiał izolacyjny, który zdarza się czasem uszkodzić przy korzystaniu z niewłaściwie dobranych wkrętów.

Istotną pozycją w gamie produktowej firmy są wkręty z pełnym gwintowaniem, dostępne w wariantach CPW (z łbem walcowym) oraz CPS (z łbem stożkowym). Te wyroby doskonale sprawdzają się w budownictwie drewnianym i stolarstwie, w konstrukcjach szkieletowych czy też przy renowacji stropów z belek drewnianych. Ich pełny gwint zapewnia ograniczone przemieszczanie, zmniejszoną plastyczność i wysoką sztywność. Dzięki temu eliminują konieczność używania dodatkowych łączników. Optymalnie przenoszą obciążenia między łączonymi elementami, a w przypadku wariantu CPW nie stwarzają ryzyka pęknięcia drewna przy mocowaniu blisko krawędzi, ponieważ tutaj łeb walcowy jest wąski. Warto je również docenić za wzmacnianie połączeń kątowych, zapobieganie pękaniu po linii nacięcia i skuteczne przeciwdziałanie ściskaniu prostopadłemu do włókien.

WKT – wkręty Domax do izolacji nakrokwiowej, montaż z użyciem szablonu do wkręcania.
WKT – wkręty Domax do izolacji nakrokwiowej, montaż z użyciem szablonu do wkręcania.

Łączniki kątowe i specjalistyczne

Popularnymi produktami firmy Domax są łączniki kątowe, zwane w branży kątownikami. Stanowią one bazę dla krzyżowych połączeń prostopadłych, a także pełnią funkcję wsporników dla połączeń belki ze słupem. Spółka Domax oferuje kątowniki z przetłoczeniem zapewniającym podwyższoną odporność na zginanie, a także z otworami w kształcie fasolek, które ułatwiają montaż elementów nietypowych i skutecznie eliminują naprężenia dylatacyjne.
Przy budowie dachu świetnie sprawdzają się też łączniki krokwiowe (LK) o trójwymiarowej bryle, występujące w wersji prawej i lewej. Przeznaczone są do utwierdzania krokwi, a ich zastosowanie istotnie zwiększa wytrzymałość dachu na podrywanie przez wiatr.

Wieszaki belek

Świetną propozycją do budowy dachów i stropów są wieszaki belek. Zastosowane przy mocowaniu belek stropowych umożliwiają przeniesienie dużych obciążeń i jednoczesne utrzymanie belki w płaszczyźnie poziomej. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość montowania belek bez konieczności nakładania ich na siebie, co przekłada się na zmniejszenie grubości stropu.

Kotwy budowlane

Kotwy (SK) do murłat to metalowe detale montażowe, służące do przytwierdzania poziomych elementów drewnianych do betonu. Znajdują zastosowanie głównie na styku murowanej części budynku z dachem, czy też przy montażu belek podwalinowych. Ich gwintowanie oraz nakrętka z podkładką pozwalają na dostosowanie kotwy do wielkości belki. Kotwy budowlane stale zyskują na popularności wśród wykonawców, ponieważ dzięki bardzo szybkiemu montażowi skutecznie przyspieszają fachowcom ich pracę.

Podsumowanie

Złącza marki Domax przeznaczone do budowy dachu nie tylko przechodzą kontrolę jakości w macierzystym zakładzie, ale też posiadają certyfikację CE oraz Europejską Aprobatę Techniczną, co gwarantuje ich trwałość oraz bezpieczeństwo stosowania w każdej sytuacji bez kompromisów. Pełna oferta produktów Domax oraz szczegółowy opis procesu kontroli jakości znajduje się na stronie www.dmxsystem.com, na którą firma gorąco zaprasza. Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z infolinią gotową służyć wszystkim zainteresowanym.

Domax Sp. z o.o.
Łężyce, al. Parku Krajobrazowego 109
84-207 Koleczkowo
tel. +48 58 665 82 22
Pytania prosimy kierować na adres: handlowy@domax.com

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 29 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły