Łączniki

Wkręty ROCK od EUROTEC do zastosowania w betonie

Eurotec GmbH od wielu już lat oferuje specjalistyczne wkręty do betonu oznaczone nazwą ROCK. Jest to grupa czterech rodzajów wkrętów, które można stosować przy betonie o klasach od C20/25 do nawet C50/60. Warto im się przyjrzeć uważniej, gdyż stanowią realną alternatywę dla tradycyjnych i czasochłonnych kołków rozporowych, przez co mogą się przyczyniać do skrócenia czasu pracy.

Wkręty ROCK jako odpowiedź na potrzeby rynku

Grupa wkrętów do betonu oferowana pod nazwą ROCK nie pojawiła się na rynku przypadkowo. Od początku wkręty te miały być rozwiązaniem konkurencyjnym dla kołków rozporowych i w zasadzie tym właśnie są – w wielu sytuacjach pozwalają je wyeliminować, przez co skraca się czas pracy przy zachowaniu równie mocnego zakotwienia wkrętu w materiale. Wkręty ROCK doskonale łączą elementy drewniane bądź metalowe z betonem i posiadają europejską ocenę techniczną ETA w zakresie kotwienia w betonie zarysowanym jak i niezarysowanym o klasie twardości od C20/25 do C50/60.

Zasada działania i materiał wykonania wkrętów ROCK

Ich zastosowanie jest bardzo proste: po wykonaniu otworu w betonie wkręca się je do niego bezpośrednio, pomijając oczywiście jakiekolwiek kołki rozporowe. Podczas wkręcania gwint tych łączników wycina w materiale tak zwany „gwint współpracujący”, co stanowi odpowiedź na pytanie „jak to się dzieje, że te wkręty tak mocno trzymają”. Dzięki temu patentowi powierzchnia przylegania wkrętów (ich gwintu) do materiału jest maksymalna, przez co mocowanie jest bardzo trwałe. Co równie ważne, wkręty ROCK są wysoce wytrzymałe na wyciąganie oraz nie wykazują rozciągania rozprężnego. Za ich wytrzymałość odpowiada w dużej mierze materiał z jakiego firma EUROTEC je wykonuje, którym jest stal tego samego gatunku, z którego wykonuje się śruby o podwyższonej wytrzymałości. Jest to materiał poddany specjalnie opracowanemu procesowi hartowania, dlatego górna granica twardości betonu, w jaki można te wkręty wkręcać to aż C50/60.

Wkręt do betonu ROCK w połączeniu drewna z betonem.
Wkręt do betonu ROCK w połączeniu drewna z betonem.
Wersja wkrętów ROCKŁeb 6-kąt + ocynk + kołnierzŁeb 6-kąt + powłoka + kołnierzŁeb 6-kąt + ocynkŁeb płaski stożkowy + ocynk
Gniazdo łbaSW13 – SW15SW18SW13 / 15 / 17TX40/td>
Zakres Ø i długości7,5 x 40 do 10,5 x 16016,5 x 115–1607.5 x 40 do 12,5 x 3207,5 x 40–160/td>
Ilość w opakowaniu100 sztuk25 sztuk50–100 sztuk100 sztuk

Cztery rodzaje wkrętów do betonu, tworzących rodzinę ROCK

Wkręty do betonu ROCK dostępne są w trzech wersjach z łbem sześciokątnym (wersja standardowa ocynkowana i wersja ze specjalną powłoką antykorozyjną – obie z kołnierzem – oraz wersja ocynkowana, ale bez kołnierza) i w jednej wersji z łbem płaskim stożkowym. Dodatkową charakterystykę tych wkrętów prezentuje tabela.
Wszystkie te wkręty wkręca się bezpośrednio do otworu bez użycia kołków rozporowych, przez co proces ich osadzania i montażu odbywa się w jednej operacji roboczej. Oczywiście otwory muszą być wykonane prawidłowo (wiertarką lub młotowiertarką udarową), a więc posiadać wskazaną w specyfikacji wkrętów średnicę i właściwą głębokość.

Wkręt do betonu ROCK w połączeniu stali z betonem.
Wkręt do betonu ROCK w połączeniu stali z betonem.

Podsumowanie

Seria wkrętów ROCK od firmy Eurotec to dowód na to, jak szybko technika budowlana się rozwija i jak łatwo można skrócić czas montażu elementów drewnianych czy metalowych z elementami betonowymi, bez rezygnacji z jakości i trwałości połączenia.
O wiele bardziej pracochłonny system korzystający z kołków rozporowych może być z powodzeniem zastąpiony metodą bezpośredniego osadzania wkrętów w betonie, generując spore oszczędności czasowe.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team


Data publikacji: 24 sierpnia, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły