Złącza ciesielskie

DMX® – Kompleksowa oferta produktów do budowy dachu

Dach i jego konstrukcja nośna muszą gwarantować przenoszenie sił obciążeniowych powstających przez działanie wiatru czy też napieranie pokrywy śnieżnej. Istnieje wiele rozwiązań zapewniających bezpieczną i trwałą konstrukcję, od typowych połączeń ciesielskich po zaawansowane wkręty wzmacniających więźbę. Domax, jeden z największych europejskich producentów złączy do drewna, postawił na kompleksową ofertę produktów do budowy dachu.

Hartowane wkręty do wielu zastosowań

Flagowe produkty – wkręty ciesielskie z gwintem częściowym, dostępne z łbem talerzowym (CT) i stożkowym (CS), zostały ostatnio zmodernizowane, co jeszcze poprawiło ich właściwości wkręcania. Nowa końcówka z podwójnym gwintem pozwala na pewny chwyt od pierwszego obrotu, a zwiększona o 20 mm całkowita długość gwintu zapewnia zwiększoną, potwierdzoną testami, wytrzymałość na wyrywanie i przekręcenie gwintu w drewnie. Dodatkowo udoskonalony kształt frezu zmniejsza wartość siły potrzebnej do wkręcenia. Wkręty CT i CS zastępują gwoździe budowlane i nie wymagają nawiercania.

Bardziej specjalistycznymi produktami są wkręty do izolacji nakrokwiowych (WKW i WKT). Posiadają podwójny gwint – dłuższy dla krokwi, krótszy pod łbem dla kontrłaty. Ich użycie eliminuje problem wywierania nadmiernego nacisku na materiał izolacyjny.
Ciekawą propozycją są wkręty dystansowe (WDS), używane m.in. do renowacji dachów ze znacznymi uskokami w połaciach, poziomowania łat oraz mocowania i ustawiania elewacji w pionie. WDS posiadają specjalne pierścienie pod łbem, umożliwiające utrzymanie materiału i dokładniejszą regulację, a dystans między elementami można zmieniać poprzez zmianę kierunku wkręcania.

Produkty DMX® do budowy dachu – od lewej WB, PD, LK.

Łączniki kątowe i specjalne

Popularnymi produktami firmy Domax są łączniki kątowe (kątowniki). Stanowią one bazę dla krzyżowych połączeń prostopadłych, pełnią też funkcję wsporników dla połączeń belki ze słupem. Domax oferuje kątowniki z przetłoczeniem zapewniającym podwyższoną odporność na zginanie, a także z otworami w kształcie fasolek (ułatwiają montaż elementów nietypowych i eliminują naprężenia dylatacyjne). Przy budowie dachu świetnie sprawdzą się łączniki krokwiowe (LK) o trójwymiarowej bryle, występujące w wersji prawej i lewej. Przeznaczone są do utwierdzania krokwi, a ich zastosowanie istotnie zwiększa wytrzymałość dachu na podrywanie przez wiatr.

Wieszaki belek

Świetną propozycją do budowy dachów i stropów są wieszaki belek. Zastosowane przy mocowaniu belek stropowych umożliwiają przeniesienie dużych obciążeń i jednoczesne utrzymanie belki w płaszczyźnie poziomej. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość montowania belek bez konieczności nakładania ich na siebie, czyli zmniejszenie grubości stropu.

Wsporniki łat kalenicowych

Wsporniki (PD) przeznaczone są do skośnych dachów wentylowanych. Umożliwiają sprawny montaż łaty kalenicowej, na której następnie układane są gąsiory dachowe. PD zakończony jest gwoździem – montaż elementu nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Domax oferuje różne szerokości podpórki oraz długości gwoździa wsporników, dzięki czemu można je dopasować do większości rozwiązań stosowanych w budownictwie.

Podsumowanie

Złącza marki DMX® przeznaczone do budowy dachu posiadają certyfikację CE oraz Europejską Aprobatę Techniczną, co gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo stosowania bez kompromisów. Pełna oferta produktów DMX® oraz szczegółowy opis procesu kontroli jakości znajdują się na stronie www.dmxsystem.com. Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z infolinią.

Domax Sp. z o.o.
Łężyce, al. Parku Krajobrazowego 109, 84-207 Koleczkowo
tel. +48 58 6658222
Pytania prosimy kierować na adres: handlowy@domax.com

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 9 lutego, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły