Złącza ciesielskie

Jakie gwoździe do złączy ciesielskich?

Najpopularniejszym błędem montażowym dotyczącym połączeń z użyciem złączy ciesielskich jest niewłaściwy dobór łączników (gwoździ). Jest to na tyle powszechne i na tyle niebezpieczne, że warto temu zagadnieniu przyjrzeć się bliżej. Jaki typ łączników wybrać? Jaką długość? Czy zawsze należy wbijać wszystkie gwoździe w złącze? Odpowiedzi na te i inne pytania będą oczywiste po przeczytaniu tego artykułu.

Decydując się na zastosowanie konkretnych złączy ciesielskich, należy przestrzegać wszelkich zaleceń producenta co do ich przeznaczenia i montażu. Jednym z najważniejszych wymagań jest zastosowanie w czasie montażu systemowych łączników (gwoździ lub wkrętów). Niestety, jest to kwestia bardzo często bagatelizowana, co w konsekwencji prowadzi do bardzo poważnych błędów montażowych. Każdy producent budowlanych złączy ciesielskich w dokumentacji technicznej wskazuje jaki typ i rozmiar łącznika należy stosować w przypadku danego produktu. Tylko zastosowanie wskazanych łączników powoduje uzyskanie w konstrukcji gwarantowanej przez producenta nośności połączenia. Zastosowanie systemowych łączników jest takie ważne, ponieważ przekłada się wprost na nośność połączenia. Co za tym idzie, ma podstawowy wpływ na bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji.

Zdj. 2. Zastosowanie niewłaściwych łączników do montażu złączy ciesielskich.
Zdj. 2. Zastosowanie niewłaściwych łączników do montażu złączy ciesielskich.

Wiodący producenci złączy ciesielskich, oferując swoje produkty deklarują ich nośność w konkretnych zastosowaniach. Ta nośność jest wynikiem faktycznych badań wytrzymałościowych, przeprowadzanych w certyfikowanych laboratoriach wytrzymałościowych. Aby określić nośność połączenia należy przygotować serię modeli połączeń, które następnie są poddawane obciążeniu do momentu zniszczenia. Budując modele połączeń, złącza ciesielskie są montowane z użyciem konkretnych łączników. Z tego powodu producenci, deklarując nośność połączenia, wskazują nie tylko konkretne złącze, ale też ilość i typ łączników koniecznych do jego zamocowania. Zastępując wskazane przez producenta łączniki innymi, uzyskamy inną, to znaczy niższą nośność niż wartość deklarowana w dokumentacji technicznej.
Niestety, w wielu przypadkach na polskich budowach stosowane są przypadkowe łączniki. Najczęściej stosowanymi błędnymi łącznikami są wkręty do drewna z łbem stożkowym, gwoździe papiaki lub nawet czarne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych (zdj. 2). Jakie więc łączniki stosować do montażu złączy ciesielskich? Dokładnie takie, jakie producent wskazuje w dokumentacji technicznej. Dotyczy to typu łącznika, jego średnicy i długości. W przypadku większości złączy Simpson Strong-Tie są to systemowe gwoździe pierścieniowe CNA lub systemowe wkręty do złączy CSA (zdj. 3).

Zdj. 3. Systemowe łączniki do złączy – gwoździe CNA i wkręty CSA.
Zdj. 3. Systemowe łączniki do złączy – gwoździe CNA i wkręty CSA.

Jednym z ważnych elementów w budowie tych łączników jest poszerzenie średnicy pod łbem (zdj. 4). Dzięki temu łącznik całkowicie wypełnia otwór w złączu ciesielskich. Pozwala to na lepsze przekazywanie obciążeń między elementami i zmniejsza poślizg w połączeniu. Poza błędnym wyborem typu łącznika, dość często zdarza się także zastosowanie mniejszej niż wymagana ilości łączników. Oczywiście, redukcja ilości łączników w połączeniu także wpływa negatywnie na uzyskiwaną nośność połączenia (zdj. 5).

Zdj. 4 Łączniki do złączy ciesielskich z poszerzeniem pod łbem i cechą identyfikującą typ łączników.
Zdj. 4 Łączniki do złączy ciesielskich z poszerzeniem pod łbem i cechą identyfikującą typ łączników.

Nie oznacza to, że w każdym przypadku należy wbijać gwoździe we wszystkie otwory w złączu. W wielu przypadkach możliwy jest montaż z wykorzystaniem tzw. gwoździowania częściowego. Jest to montaż z użyciem mniejszej ilości łączników. Oczywiście, uzyskiwana nośność jest także mniejsza, ale w wielu przypadkach wystarczająca. Zastosowanie gwoździowania częściowego pozwala znacznie przyśpieszyć czas montażu złączy. Ma to głównie znaczenie w przypadku połączeń powtarzających się wielokrotnie w jednej konstrukcji. Decydując się na zastosowanie gwoździowania częściowego należy bezwzględnie przestrzegać wymaganego przez producenta rozstawu łączników. Nie można jedynie zastosować tej samej ilości łączników, ponieważ to właśnie ich kluczowe rozmieszczenie gwarantuje zachowanie deklarowanej nośności (zdj. 6). Jeśli producent złącza ciesielskiego dopuszcza zastosowanie gwoździowania częściowego, to w katalogu technicznym znajdziemy schemat gwoździowania częściowego, jak również tabele nośności dotyczące tego typu połączenia.

Zdj. 5. Błędne połączenie – zbyt mała ilość łączników w połączeniu.
Zdj. 5. Błędne połączenie – zbyt mała ilość łączników w połączeniu.

Z uwagi na specyfikę drewna jako materiału budowlanego, w czasie montażu złączy należy uwzględnić kierunek włókien drewna. Ma to duży wpływ na minimalne odległości łączników od krawędzi elementów drewnianych i na minimalne rozstawy łączników wzdłuż lub w poprzek włókien drewna. Jeżeli nie spełnimy minimalnych wartości normowych, grozi to ryzykiem rozwarstwienia drewna i znaczną redukcją nośności poszczególnych łączników, a co za tym idzie – całego połączenia. Minimalne rozstawy i odległości od krawędzi dla łączników systemowych Simpson Strong-Tie – gwoździ CNA i wkrętów CSA przedstawiono na zdjęciu 7.

Zdj. 6. Przykładowe schematy gwoździowania częściowego złączy ciesielskich.
Zdj. 6. Przykładowe schematy gwoździowania częściowego złączy ciesielskich.

Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku złączy ciesielskich jest możliwość montażu złączy przy użyciu specjalnych wkrętów samowiercących SSH o średnicy 10 mm. Jest to swego rodzaju rewolucja w podejściu do wykonywania połączeń. Zastosowanie wkrętów SSH pozwala, zwłaszcza w przypadku dużych złączy, w znacznym stopniu przyśpieszyć montaż złączy ciesielskich. Pojawienie się nowych łączników do złączy oczywiście wiązało się z wykonaniem dodatkowych badań wytrzymałościowych i określeniem nowych nośności dla takiego typu montażu. Wkręty SSH są wkrętami samowiercącymi, więc nawet przy średnicy 10 mm nie wymagają wstępnego nawiercania. Sześciokątny łeb wkrętu z gniazdem Torx pozwala zastosować do montażu narzędzie, które preferuje wykonawca. W przypadku dużych połączeń, które wymagają zastosowania kilkudziesięciu gwoździ systemowych, mamy możliwość zastąpienia ich kilkoma wkrętami SSH. W tych przypadkach przyśpieszenie montażu sięga kilku minut i jest znaczące nawet w przypadku stosowania gwoździarek.

Zdj. 7. Minimalne rozstawy łączników i odległości od krawędzi elementów w zależności od kierunku włókien drewna i kierunku działania sił. Dotyczy łączników Simpson Strong-Tie – gwoździ CNA i wkrętów CSA.
Zdj. 7. Minimalne rozstawy łączników i odległości od krawędzi elementów w zależności od kierunku włókien drewna i kierunku działania sił. Dotyczy łączników Simpson Strong-Tie – gwoździ CNA i wkrętów CSA.

W razie pytań dotyczących doboru łączników do złączy ciesielskich zachęcamy do kontaktu z inżynierami z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie. Z chęcią podzielimy się z Państwem wiedzą i doświadczeniami naszymi i naszej firmy. Tel: 22 865 22 00 e-mail: poland@strongtie.com

Zdj. 8. Innowacyjny sposób montażu złączy ciesielskich z użyciem wkrętów SSH.
Zdj. 8. Innowacyjny sposób montażu złączy ciesielskich z użyciem wkrętów SSH.

mgr inż. Tomasz Szczesiak
Inżynier wsparcia technicznego
Simpson Strong-Tie

4.9/5 - (38 votes)

Data publikacji: 3 grudnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (38 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. utrwalacz
    środa, 4 grudnia, 2019

    Wybór właściwych gwoździ ciesielskich odgrywa ważną rolę w uzyskaniu trwałości połączenia elementów budowlanych. Również ich rozmieszczenie decyduje o właściwej nośności takiego połączenia. Dlatego też warto zapoznać się z fachowymi instrukcjami dotyczącymi takich połączeń.

  2. Adam
    środa, 4 grudnia, 2019

    zdjęcie nr 7 coś nie tak z wymiarami. Na prawym rysunku wymiar górny i dolny jest taki sam, jednak na górze ma wartość 14 a na dole 1x większą.

  3. Autor
    piątek, 6 grudnia, 2019

    @Adam rysunek jest oczywiście poglądowy i ma na celu pokazać uzależnienie minimalnych rozstawów i odległości od krawędzi od kierunku włókien i zwrotu siły. Podane wartości są wartościami minimalnymi.
    Ale generalne, ma Pan rację, można było to zrobić w sposób nie budzący wątpliwości. Dziękuję za czujność!

Podobne artykuły