Złącza ciesielskie

Automatyczny dobór złączy w dachach wiązarowych

Złącza ciesielskie znajdują szerokie zastosowanie we wszelkich konstrukcjach drewnianych. Nie inaczej jest w przypadku dachów wiązarowych. Dobór odpowiedniego połączenia wiązara z podporą lub wzajemnego połączenia dwóch wiązarów jest zadaniem projektanta konstrukcji. Dzięki nawiązanej współpracy między firmami Simpson Strong-Tie i MiTek Industries od 2024 roku konstruktorzy dachów wiązarowych zyskują nowe efektywne narzędzie – moduł automatycznego doboru złączy ciesielskich.

Simpson Strong-Tie od lat wspiera dynamicznie rozwijający się rynek wiązarów dachowych. Dzięki dopasowanej ofercie produktowej (złącza, wkręty i kotwy) możemy rozwiązać każdy problem techniczny w zakresie połączeń w typowych konstrukcjach dachów prefabrykowanych. Poza ofertą dedykowanych produktów, ważnym elementem współpracy są cykliczne szkolenia techniczne konstruktorów i dostęp do fachowego wsparcia technicznego naszych inżynierów.
Mając na uwadze ciągłe ulepszanie usług technicznych, w styczniu 2024 roku pojawił się kolejny element ułatwiający projektowanie z wykorzystaniem naszych złączy. Simpson Strong-Tie podjęło współpracę z firmą MiTek Industries – światowym liderem dostarczającym rozwiązania umożliwiające wznoszenie dachów wiązarowych z użyciem płytek kolczastych.

Pierwszym bardzo ważnym efektem współpracy jest udostępnienie w programie Pamir firmy MiTek całkowicie darmowego modułu automatycznego doboru złączy ciesielskich. Dzięki tej nowej funkcjonalności użytkownicy programu w dosłownie kilka sekund mogą dobrać złącza do projektowanego dachu. Pamir, bazując na obciążeniach w poszczególnych połączeniach i nośnościach złączy, podejmie decyzje jakie złącze wyspecyfikować w konkretnym połączeniu. Projektant na każdym etapie ma możliwość manualnego doboru złącza lub zmiany jego sposobu montażu.
Wiele złączy dostępnych w programie daje możliwość wyboru schematu gwoździowania lub typu stosowanych gwoździ w połączeniu. Dzięki temu można wybrać rozwiązanie o większej nośności lub o szybszym sposobie montażu. Wśród zaimplementowanych złączy znalazło się ponad 100 różnych rozwiązań szczegółowo wyselekcjonowanych i dedykowanych do dachów wiązarowych (zdj. 2).

Zdj. 2. Przykłady złączy (LS, BSNN, SPF) dostępnych w programie Pamir firmy MiTek.
Zdj. 2. Przykłady złączy (LS, BSNN, SPF) dostępnych w programie Pamir firmy MiTek.

Wieszaki wiązarów

Wieszaki BSNN (zdj. 3) umożliwiają doczołowe połączenie dwóch wiązarów prostopadłych lub połączenie wiązara ze ścianą betonową. W dachach kopertowych zastosowanie znajdzie wieszak ET260 w połączeniu wiązarów łączonych pod kątem 45 stopni (np. Wiązar narożny – wiązar obniżony) – zdjęcie 4.

Zdj. 3. Wieszak BSNN w połączeniu doczołowym wiązarów prefabrykowanych.
Zdj. 3. Wieszak BSNN w połączeniu doczołowym wiązarów prefabrykowanych.

Połączenie wiązara z podporą

Montując wiązary dachowe najczęściej możemy mieć do czynienia z czterema przypadkami połączenia podporowego: montażem do murłaty (przesuwnym i nieprzesuwnym) lub montażem bezpośrednio do wieńca (przesuwnym i nieprzesuwnym). Z myślą o możliwości zastosowania w każdym z tych przypadków w programie Pamir dostępny jest kątownik ACRL10520. Jest to złącze, które umożliwia kotwienie do betonu lub montaż do murłaty. W obu przypadkach pozwala na zrealizowanie podpory przesuwnej lub nieprzesuwnej. Gwoździowanie kątownika do murłaty wykonuje się gwoździami systemowymi CNA4,0x40. Wykonując na budowie podparcie nieprzesuwne wiązar, podobnie jak murłata, jest łączony z kątownikiem poprzez te same gwoździe CNA4,0x40.

Zdj. 4. Wieszak ET260 w połączeniu wiązarów pod kątem 45 stopni.
Zdj. 4. Wieszak ET260 w połączeniu wiązarów pod kątem 45 stopni.

W przypadku podpory przesuwnej, gwoździuje się tylko ramiona kątowników przylegających do murłaty. Łącząc wiązar z parą kątowników stosuje się śrubę M10 przechodzącą przez otwory podłużne (fasolkowe) w kątownikach. Z jednej strony zabezpiecza to wiązar przed poderwaniem i jednocześnie pozostawia możliwość poziomego przesuwu.
Wszystkie schematy montażowe kątownika ACRL10520 dostępne są w programie Pamir i dobierane są automatycznie w zależności od schematu statycznego i rodzaju podpory (zdj. 5).

Zdj. 5. Kątownik ACRL10520 do połączenia wiązara z podporą (wariant montażu bezpośrednio do wieńca – podpora przesuwna).

Nowy moduł projektowania złączy ciesielskich umożliwia automatyczne generowanie listy złączy dla projektu. Jest to oczywiste ułatwienie, pozwalające zaoszczędzić mnóstwo czasu na manualne zliczanie złączy. Lista złączy wyszczególnia także elementy montażowe (np. gwoździe, śruby itp.) niezbędne do wykonania połączenia (zdj. 6).

Zdj. 6. Przykładowe zestawienie złączy ciesielskich.
Zdj. 6. Przykładowe zestawienie złączy ciesielskich.

Do każdego złącza wprowadzona jest detaliczna cena produktu. Pozwala to na kontrolowanie kosztów specyfikowanych złączy ciesielskich. Dodatkowo, projektant mając do wyboru kilka rozwiązań, może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania na podstawie jego nośności i ceny. Moduł będzie rozwijany o dalsze produkty i opcje montażowe. Obie firmy pracują nad kolejnymi funkcjonalnościami uławiającymi pracę w programie i przyśpieszającymi proces projektowania. W ramach współpracy Simpson Strong-Tie i MiTek Industries odbyły się pierwsze wspólne szkolenia dla konstruktorów. Obie firmy planują dalsze działania szkoleniowe i wspólne wspieranie firm wiązarowych.

Aby poznać wszystkie zalety i funkcjonalności modułu doboru złączy programu Pamir zachęcam do kontaktu bezpośrednio z przedstawicielami firmy MiTek Industries Polska – Tel. 76 862 89 88 e-mail: mitek.polska@mii.com. W razie pytań dotyczących złączy ciesielskich i ich zastosowań w konstrukcjach wiązarowych proszę o kontakt z inżynierami z działu wsparcia technicznego Simpson Strong-Tie. Z chęcią podzielimy się z Państwem wiedzą i doświadczeniami naszymi i naszej firmy. Tel: 22 865 22 00, e-mail: poland@strongtie.com

mgr inż. Tomasz Szczesiak
Simpson Strong-Tie


Data publikacji: 29 marca, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły