Izolacje

Maty czy granulat z włókien drzewnych?

Termoizolacja z włókien drzewnych skutecznie chroni budynek przed zimnem i upałem, hałasem oraz wilgocią, jednocześnie tworząc zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Tę kluczową dla komfortu cieplnego oraz samopoczucia mieszkańców warstwę można wykonać na dwa wygodne sposoby – ze sprężystych mat, które wystarczy wcisnąć w izolowane przestrzenie lub luźnych włókien, które szczelnie wypełnią nawet trudno dostępne miejsca czy bardzo duże powierzchnie.

Dobra termoizolacja pomaga znacząco obniżyć koszty ponoszone na energię, zatrzymując ciepło wewnątrz budynków zimą, a latem zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Jeżeli chcemy mieszkać energooszczędnie musimy więc zadbać o właściwe ocieplenie domu. Jeżeli na równi z komfortem cieplnym istotne jest dla nas zdrowie i samopoczucie, nie powinno nam być obojętne z czego warstwa termoizolacji zostanie wykonana. Oba kryteria pogodzą włókna drzewne – ekologiczny izolator o doskonałych parametrach. Jeżeli zdecydujemy się na sprężyste maty STEICOflex dodatkowym bonusem będzie wygodna aplikacja, ponieważ maty łatwo klinują się między krokwiami czy słupkami ściennymi, a sypkie włókna STEICOzell będą idealnym wyborem w przypadku miejsc trudno dostępnych czy bardzo dużych powierzchni.

Aplikację termoizolacji można wygodnie dopasować  do budynku i indywidualnych potrzeb

Maty są bardzo proste w montażu - wystarczy je wcisnąć między elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni.
Maty są bardzo proste w montażu – wystarczy je wcisnąć między elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni.

Trwale przylegają po wciśnięciu w przegrodę

Włókna drzewne są doskonałym izolatorem cieplnym, ponieważ mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Wykonane z nich maty STEICOflex 036 mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pośród wszystkich dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych – λD=0,036 [W/(m*K)]. Ich przewagą, oprócz wysokiej efektywności energetycznej, jest również wyjątkowo łatwy montaż. Prace można wykonać w krótkim czasie, ponieważ maty wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość materiału, wynosząca 60 kg/m³, zapewnia stabilność, dzięki której STEICOflex 036 zachowuje pierwotny kształt, a wykonana z mat warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.

Maty można zastosować do termoizolacji nowych budynków, jak również podczas docieplania starszych, które nie zostały odpowiednio zaizolowane i nie spełniają wymaganych obecnie parametrów efektywności energetycznej. Warto rozważyć ich wybór w przypadku  termomodernizacji dachu, ponieważ dodatkową warstwę docieplenia można wykonać samodzielnie od wewnątrz, pozostawiając dach zamknięty.

Maty STEICOflex dostępne są w różnych grubościach od 40 do 240 mm i poręcznym formacie 1.22 x 575 mm, dzięki czemu można łatwo wypełnić całe ocieplane przegrody.

Sypki materiał termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICOzell można aplikować do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, które wypełni szczelnie i równomiernie
Sypki materiał termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICOzell można aplikować do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca, które wypełni szczelnie i równomiernie

Nawet trudno dostępne miejsca nie stanowią problemu

Sypki materiał termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICOzell można aplikować do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku zamkniętych przestrzeni, ale znacznie usprawni również wykonanie izolacji cieplnej na dużych, otwartych powierzchniach. W pierwszym przypadku materiał izolacyjny jest wdmuchiwany w przegrody, w drugim –  włókna są nadmuchiwane na poziomych, otwartych powierzchniach. To coraz bardziej popularny sposób wykonywania izolacji cieplnej dachów wiązarowych, gdzie włókna drzewne są aplikowane jako swobodnie ułożony materiał termoizolacyjny między wiązarami.

Sprasowane fabrycznie włókna drzewne są rozdrabniane za pomocą agregatu, a następnie przez elastyczny wąż transportujący podawane pod wysokim ciśnieniem, co nie wymaga większego nakładu pracy. Włókna szczelnie i równomiernie wypełnią całe izolowane przestrzenie, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.

STEICOzell trwale zachowują swoją formę i objętość. Podczas nadmuchiwania następuje klinowanie się w trzech wymiarach poszczególnych włókien, dzięki czemu nawet przy niewielkiej gęstości zasypowej nie tracą one elastyczności i nie dochodzi do ich osiadania. To materiał o najlepszej jakości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,038, dlatego zapewni optymalną ochronę termiczną budynku, a przy tym znacząco obniży koszty energii zużywanej na ogrzanie lub klimatyzację.

Na wykonanie izolacji cieplnej z sypkich włókien można się zdecydować również w przypadku prac termomodernizacyjnych. Podczas docieplania przez nadmuch nie ma znaczenia, w jakiej technologii budynek został wykonany ani czy przestrzenie są dostosowane do standardowych rozmiarów materiałów izolacyjnych. Metoda nie jest uciążliwa dla mieszkańców i nie wymaga demontowania takich elementów, jak płyty gipsowo-kartonowe. Po skończeniu prac nie pozostają odpady, a włókna można poddać recyklingowi czy ponownej obróbce nawet po wielu latach.

Włókna drzewne w postaci sypkiej będą najlepszą opcją w przypadku konieczności wykonania termoizolacji na dużych, otwartych powierzchniach. Minimalizujemy nakład pracy, ponieważ włókna są nasypywane za pomocą agregatu.
Włókna drzewne w postaci sypkiej będą najlepszą opcją w przypadku konieczności wykonania termoizolacji na dużych, otwartych powierzchniach. Minimalizujemy nakład pracy, ponieważ włókna są nasypywane za pomocą agregatu.

Podwójna korzyść: ciepło i bez wilgoci

Materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych to korzystne rozwiązanie, ponieważ panujący w pomieszczeniach mikroklimat, który wpływa pozytywnie na zdrowie domowników,  jest uzależniony od odpowiedniej temperatury i optymalnej wilgotności. Włókna drzewne są otwarte dyfuzyjnie. Zarówno w postaci luźnych włókien, jak i mat zachowują właściwości higroskopijne, które są naturalną zaletą drewna. Magazynują i odprowadzają nadmiar wilgoci, nie tracąc przy tym właściwości izolacyjnych. Dzięki temu trwale chronią budynek przed zawilgoceniem, grzybami i pleśnią wywołanymi przez wilgotne powietrze.  

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 23 listopada, 2021

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły