Bezpieczeństwo w Twoim kolorze

System rynnowy Galeco PVC Czekoldowy brąz
System rynnowy Galeco PVC Czekoldowy brąz 

Przy budowie domu ważna jest przede wszystkim dbałość o wysokiej jakości materiały – wszystko po to, żeby inwestycja była solidna i chroniła mieszkańców. Nie bez znaczenia są jednak aspekty estetyczne, dom to przecież nie tylko stylowe wnętrza, lecz także dbałość o detale wykończenia budynku z zewnątrz, które w dobie obecnych trendów architektonicznych muszą być wyraziste.

   System rynnowy Galeco PVC szary System rynnowy Galeco PVC szary

 

Dach powinien być nie tylko szczelny, musi również komponować się kolorystycznie z elewacją domu. Jednak barwa dachówki to nie wszystko – w tym aspekcie istotna jest też sama rynna. To właśnie system orynnowania odpowiada za bezpieczeństwo budynku, a umiejętnie wkomponowana rynna jest estetycznym dopełnieniem wizualnej strony inwestycji.

System rynnowy Galeco PVC czerwonySystem rynnowy Galeco PVC biały

Podstawowe parametry

Zasadą, funkcjonującą do niedawna w budownictwie, było dopasowanie koloru rynny do barwy blachy okuciowej, a jej samej – do barwy dachówki pokrywającej dach. Rozwiązanie to pozwalało w sposób niewidoczny osadzić rynny i rury spustowe, jednak obecnie zasada ta ustąpiła miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, według których barwa dachu nie ma znaczenia dla doboru kolorystyki systemu rynnowego. Rynnę można bowiem dostosować pod względem jej barwy na przykład do kominów, balustrad, samej podbitki dachowej, a nawet bramy garażowej. Praktycznie nic nie jest ograniczeniem prócz – rzecz jasna – umiaru.

Rynna dopasowana do domu

Zanim inwestor wybierze konkretny kolor rynny, powinien uwzględnić styl, w jakim utrzymana jest zewnętrzna część domu. To również dopasowanie do otaczającego budynek krajobrazu. Szukając zatem orynnowania o odpowiednim kolorze, trzeba mieć na uwadze nie tylko barwę dachu i elewacji domu, ale i stolarki okiennej i drzwiowej. – To właśnie do tych elementów dopasowujemy rynnę, nigdy odwrotnie – wyjaśnia Magdalena Gardyła, Specjalista ds. rozwoju i jakości w firmie Galeco – Tak samo będzie, gdy dojdzie do wymiany już zamontowanego orynnowania: trzeba wówczas dopasować jego kolor do stylu pozostałych elementów. Wszechstronne okażą się tu rynny Galeco PVC dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej: od barwy czekoladowej, przez jasnopopielatą, po brąz, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego typu i koloru dachu.

W przypadku budynków o nowoczesnej bryle ostatnio modne stały się barwy chłodne, z dominującymi odcieniami: czerni, szarości i bieli. Barwy te można zestawiać w takich opozycjach: pomarańczowa elewacja i grafitowa rynna, zielony i szary lub też zwykła biel i czerń. Natomiast w przypadku domów o bardziej tradycyjnej bryle, idealnym wyborem okażą się ciepłe kolory, czyli na przykład żółty, brązowy, beżowy lub czerwony.

Kontrasty w modziekolory_Galeco

Kiedy mówimy o oryginalnym wizualnie domu, na myśl nasuwa się jedno: mocny kontrast. Pragnąc podkreślić linię dachu, warto wybrać zestawienia typu: jasna rynna plus ciemny dach i odwrotnie. Lub też nieco pokombinować i dobrać kolor rynien do dachu, zaś rur spustowych do elewacji. Jeśli natomiast ktoś chce podkreślić barwę lub kształt dachu, może na przykład pokusić się o ciemny kolor dachówki w połączeniu z jasnymi rynnami i ciemną elewacją. Możliwości kombinowania jest tu wiele, ale zawsze trzeba pamiętać o jednym: o równowadze. Im więcej bowiem połączeń różnych kolorów i surowców, tym gorzej dla końcowego efektu. A umiejętne łączenie kolorów to sztuka, którą warto w tym przypadku zastosować.

Data utworzenia: 31.08.2016


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły