Okiem eksperta – walory odzyskiwania wody deszczowej

Odzyskiwanie_wody_deszczowej
Odzyskiwanie_wody_deszczowej 

Woda deszczowa przez wiele osób uważana jest za niezwykle uciążliwą. Dzieje się tak nie tylko z powodu kałuż – intensywne opady mogą doprowadzić do podmycia fundamentów, a finalnie nawet do ich zamakania. Wystarczy jednak zmienić perspektywę, by zauważyć, że woda deszczowa ma wiele zalet i zainwestować w wydajny system jej magazynowania.

Odzyskiwanie_wody_deszczowej_Galeco

System magazynowania wody deszczowej idealnie wpisuje się w obecne trendy proekologiczne. Nie dość, że sama konstrukcja opiera się na nieskomplikowanej technologii, to całość jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga żmudnych konserwacji. Istnieje kilka metod, umożliwiających magazynowanie deszczówki, wśród nich naziemne oraz podziemne systemy zbierania wody deszczowej.

Najprostszą, a jednocześnie najefektywniejszą metodą magazynowania wody deszczowej w ofercie Galeco jest wyłapywacz dedykowany tylko dla systemu Galeco STAL – podpowiada Magdalena Gardyła z Galeco. Zbieracz wyłapuje wodę opadową, a montuje się go bezpośrednio do rury spustowej. Dzięki specjalnemu łączeniu deszczówka przepływa do podstawionego zbiornika, który może pomieścić nawet kilka tysięcy litrów – dodaje ekspert.

Magdalena Gardyła_small
Magdalena Gardyła, Galeco

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na terenie przydomowej posesji podziemnych skrzynek rozsączających . Utworzona konstrukcja, magazynując wodę, stopniowo oddaje ją do gruntu tak, aby nie powstały zalania, a ziemia miała odpowiednie nawodnienie.

Kiedy woda opadowa z rury spustowej odprowadzana jest bezpośrednio do kanalizacji należy pamiętać, aby u jej ujścia zamontować osadnik z koszyczkiem, co powstrzyma wszystkie zanieczyszczenia spływające z opadami, na przykład liście czy igliwie – dodaje Magdalena Gardyła z Galeco.

W otoczeniu domu deszczówka znajduje wiele praktycznych zastosowań, które pozwalają oszczędzić czas i przede wszystkim – wydatki. Można ją wykorzystać do podlewania ogrodowych roślin, napełniania przydomowych oczek wodnych czy stawów. Idealnie nadaje się do mycia i sprzątania domu i jego obejścia. Pozwala to na ograniczenie zużycia wody do 50%! Woda opadowa jest miękka, dzięki czemu nie zostawia białych smug z kamienia, na przykład po umyciu samochodu czy okien.

Zagospodarowanie wody deszczowej łączy oszczędność z ekologią, o którą powinni dbać wszyscy właściciele domów.

Odzyskiwanie_wody_deszczowej(1)


Okiem eksperta – walory odzyskiwania wody deszczowej
5 (100%) 4 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także