Prawidłowa wentylacja dachu skośnego: zasady

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego - schemat
Prawidłowa wentylacja dachu skośnego - schemat 

Na czy polega wentylacja dachu skośnego? Zapewnia go przestrzeń we wnętrzu dachu, gdzie swobodnie i sprawnie przepływa powietrze. Poznaj szczegółowe zasady.

Trwały dach – suchy dach

Suchy dach zapewnia hydroizolacja, ale nie tylko. Równie istotne jest sprawne odprowadzanie nadmiernej wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, które zapobiega zawilgoceniom. Jak osiągnąć ten cel? Odpowiedź jest prosta: dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej. Na ocieplonym dachu skośnym z poddaszem użytkowym można to osiągnąć za pomocą kilku rozwiązań.

Dach deskowany ze wstępnym kryciem

Stosuje się podwójną wentylacją dachu – poniżej deskowania oraz powyżej wstępnego krycia. Zarówno deskowanie, jak i wstępne krycie powinny być otwarte w rejonie kalenicy. Zapewnia to prawidłową cyrkulację powietrza pod deskowaniem, a także właściwe odprowadzenie na zewnątrz wilgoci, która gromadzi się w obszarze termoizolacji. Pomiędzy deskowaniem a termoizolacją musi znaleźć się szczelina wentylacyjna.

Dach krokwiowy ze wstępnym kryciem – z folią niskoparoprzepuszczalną TYTAN 110

Tu również stosuje się podwójną wentylację dachu: zarówno poniżej, jak i powyżej wstępnego krycia. Natomiast wstępne krycie powinno być otwarte w rejonie kalenicy. Zapewnia to właściwą cyrkulację powietrza powyżej termoizolacji, czyli także odprowadzanie wilgoci. Szczelinę wentylacyjną należy zrobić pomiędzy folią a termoizolacją.

Folia paroprzepuszczalna TYTAN 110
Folia paroprzepuszczalna TYTAN 110

Dach krokwiowy ze wstępnym kryciem – z membraną wysokoparoprzepuszczalną TYTAN 145 lub TYTAN 160

W tym przypadku występuje pojedyncza wentylacja dachu. Wilgoć odprowadzana jest swobodnie przez wstępne krycie dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu membrany dachowej. Nie ma wymogu, by wstępne krycie w rejonie kalenicy było otwarte. Dzięki temu kalenica nie jest rozszczelniona, a to chroni ją przed wodą opadową. Brak szczeliny wentylacyjnej ma dodatkową zaletę – oszczędność energii cieplnej. Cyrkulacja powietrza nie wychładza bowiem termoizolacji.

Membrana dachowa TYTAN 145
Membrana dachowa TYTAN 145
Membrana dachowa TYTAN 160
Membrana dachowa TYTAN 160

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego: zasady
5 (100%) 7 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także