Zadbaj o swoje solary

Zniszczona izolacja
Zniszczona izolacja 

Kolektory słoneczne nie mają wakacji. Wręcz przeciwnie: gdy my odpoczywamy, one pracują pełną parą. Jeśli chcemy aby służyły nam przez cały rok, musimy zadbać o ich konserwację. Regularną i fachową. Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację rur, gdyż jest ona gwarancją wydajnej i trwałej pracy całego systemu solarnego.

W czym mamy problem?

Uszkodzenia otulin zasadniczo można podzielić na dwie grupy: mechaniczne i środowiskowe.

Uszkodzenia mechaniczne:

Są one związane zazwyczaj z działalnością zwierząt i ludzi. Często bywa, że sprawcami są gryzonie i ptaki, które upodobawszy sobie materiał izolacyjny, traktują go jako budulec do gniazd lub swoistą ostrzałkę do zębów.

Ludzie zaś powodują uszkodzenia przez nieuwagę.

Uszkodzenia środowiskowe:

Wynikają z oddziaływania zjawisk atmosferycznych i fizycznych. Czynnikiem najbardziej zagrażającym izolacji jest promieniowanie UV – degraduje materiał i może prowadzić do jego kruszenia się. Pod wpływem wysokiej temperatury czynnika transportowanego w rurach mogą topić się otuliny niskiej jakości. Z tego względu należy wystrzegać się najtańszych materiałów. Takie oszczędności zazwyczaj są krótkowzroczne i w efekcie generują wysokie koszty związane z ich wymianą. Konieczność przeprowadzenia remontów powinna nas zniechęcić do tego rodzaju rozwiązań. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych, w tym Otulina HT/Armaflex S firmy Armacell. Jej innowacyjna folia poliolefinowo-kopolymerowa cechuje się podwyższoną trwałością i zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi a także jest niezwykle odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Objawy zbliżających się problemów z izolacją:

– obniżona elastyczność,
– na powierzchni otuliny pojawiają się pęknięcia świadczące o degradacji materiału,
– obniżone parametry termoizolacyjne – stopniowo proces ten może prowadzić do kruszenia izolacji i pojawiania się przerw w warstwie ochronnej, w które może wdzierać się woda, co przyspieszy niszczenie,
– uszkodzenia mechaniczne w miejscach gdzie z naszych obserwacji pojawiają się ptaki i gryzonie, np. na dachach i piwnicach.

Rozwiązanie? Natychmiastowe działanie

Najgorszym grzechem właściciela domu jest zaniedbanie problemu i spóźniona reakcja. Może to doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji i zaostrzeniu objawów w krótkim czasie. Działajmy tak, jak w przypadku choroby u człowieka: im szybciej zareagujemy, tym lepiej.

Gdy mamy do czynienia z przypadkiem topienia się materiału pod wpływem temperatury jedynym wyjściem jest jak najszybsza wymiana otuliny na nową. Ale jeśli ma miejsce degradacja spowodowana promieniowaniem UV możemy uciec się do mniej radykalnych metod, np. możemy użyć specjalnej farby ochronnej, o ile oczywiście promienie słoneczne nie wyrządziły zbyt dużych szkód. Z pomocą przyjdzie nam wtedy Armafinish-99, która nie tylko zatrzymuje promienie słoneczne ale i przeciwdziała zniszczeniu materiału. Jest niezastąpionym zabezpieczeniem izolacji kauczukowych.

Przy sporych uszkodzeniach spowodowanych słońcem sama farba jednak nie wystarczy. Powinniśmy wówczas użyć specjalnej taśmy zabezpieczającej z linii Armaflex. Dzięki niej dodatkowo zabezpieczymy ubytki i zapobiegniemy ucieczce ciepła do otoczenia.

Inwestując w dobrej jakości materiały i przeprowadzając regularne przeglądy konserwacyjne systemu solarnego gwarantujemy ich wieloletnią żywotność niezawodność. to wszystko, co możemy zrobić. niby niewiele a jednak dużo.

ASZ


Zadbaj o swoje solary
5 (100%) 1 głos[ów]


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także