Fotowoltaika

Bezpieczna fotowoltaika – doskonałe zabezpieczenia przed pożarem

Popularność fotowoltaiki w naszym kraju rośnie w bardzo szybkim tempie, a wraz z tym pojawiają się obawy o bezpieczeństwo pożarowe instalacji. Ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych oraz zintegrowanych systemów fotowoltaicznych jest minimalne, ale jednak istnieje, ponieważ niestety nie każdy producent zadbał o odpowiedni poziom ochrony przed tym niszczycielskim żywiołem. 

Korzyści z darmowej energii doceniają nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również rolnicy, przedsiębiorstwa czy inne podmioty, takie jak szpitale czy szkoły. Panele fotowoltaiczne stają się więc standardowym elementem nowo budowanego domu, ale pojawiają się również na dachach budynków użytkowanych od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat (w ramach prac modernizacyjnych), ponieważ dzięki fotowoltaice możemy znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Popularnością cieszą się także rozwiązania BIPV – w których elementy fotowoltaiczne są zintegrowane z materiałami budowlanymi, głównie poszyciami dachowymi, które wykorzystują materiały budowlane i można je zamontować zamiast dachu budynku. Oczywiście pewien niepokój może budzić to, czy są bezpieczne. Badań nie prowadzono na szerszą skalę i były rozproszone. Chociaż ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do innych pożarów można mierzyć w promilach, niemniej już na etapie wyboru systemu fotowoltaicznego należy postawić na jakość i rzetelność.

Przyczyny pożaru fotowoltaiki

Jak pokazują statystyki, najczęstszą przyczyną pożarów fotowoltaiki nie są czynniki pogodowe, np. wyładowania atmosferyczne (uderzenie pioruna) – w Polsce to znikome zjawisko i pogoda nie stanowi szczególnego zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Najważniejszym przyczynkiem jest człowiek, a dokładniej nieprofesjonalny montaż oraz fatalnej jakości okablowanie i elementy składowe instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważny jest wybór rzetelnej firmy fotowoltaicznej, która zagwarantuje wysokiej jakości urządzenia i podzespoły mające odpowiednie atesty oraz prawidłowe podłączenie systemu fotowoltaicznego zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego. Tylko wtedy instalacje fotowoltaiczne będą bezpieczne, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko pożaru. Lepiej więc unikać przygotowania instalacji w niskiej cenie czy „po kosztach”, bo nawet zastosowanie nieodpowiednich złącz do kabli solarnych czy niepoprawne poprowadzenie przewodów zwielokrotnia ryzyko pożaru i wadliwej pracy instalacji fotowoltaicznej.

Dopracowany w detalach system fotowoltaiczny

Montaż i serwis powinien być przeprowadzony przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą techniczną popartą szkoleniami prowadzonymi przez producentów systemów PV i BIPV. Koniecznie muszą być dobrane odpowiednie zabezpieczenia elektryczne po stronie prądu stałego i zmiennego, zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi prowadzenia instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Tutaj nie ma miejsca na żadne ustępstwa – nawet na najmniejsze.

Tym rygorystycznym torem skupionym na bezpieczeństwie i jakości, podąża firma BP2. Producent obecny na rynku poszyć dachowych od ponad 30 lat, wprowadził do sprzedaży system SOLROOF, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na czystą energię. SOLROOF to kompletny system fotowoltaiczny w pełni zintegrowany ze stalowym pokryciem dachowym. Jakie zastosowano zabezpieczenia przed pożarem? Przede wszystkim optymalizatory wysokiej jakości od renomowanego producenta SolarEdge, certyfikowane złącza do kabli solarnych niemieckiej firmy Staubli oraz układ elektryczny, który minimalizuje możliwość pomyłki podczas łączenia przewodów. Warto podkreślić, że optymalizatory są montowane przy krawędzi dachu, co ułatwia ewentualne prace serwisowe i eliminuje potrzebę rozbierania całego dachu w razie wystąpienia konieczności wymiany wadliwego elementu. Dostępna w optymalizatorach funkcja Safe DC™ minimalizuje zagrożenia spowodowane przepięciami prądu i obniża temperaturę pracy paneli wydłużając ich żywotność.

Dodatkowo zaprojektowano dedykowany zestaw akcesoriów, które zabezpieczają instalację i umożliwiają m.in. skuteczne odprowadzenie ciepła – gąsior wentylowany VOLT. O profesjonalnym podejściu firmy świadczy również, że w rozwiązaniu SOOLROOF zastosowano specjalne stalowe kanały kablowe VOLT, które całkowicie wyeliminowały szansę kontaktu konstrukcji dachu oraz elementów drewnianych z okablowaniem i złączkami.

Fotowoltaika – tylko z certyfikatami i zgodnie z normami

Warto podkreślić, że autorski system SOOLROOF dzięki oparciu na stalowych panelach dachowych FIT oraz przemyślanej technologii zastosowanej w zintegrowanych panelach fotowoltaicznych FIT VOLT uzyskał certyfikaty w badaniach dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wśród nich możemy wyróżnić certyfikat Broof T1 wydany przez laboratorium CERTBUD, zgodnie z którym zaklasyfikowano panele tej marki jako element nierozprzestrzeniający ognia – klasyfikacja została wykonana zgodnie z PN-EN 13501-5:2016-07. Warto również podkreślić, że zostały przeprowadzone dodatkowe badania wykonane w ramach Programu Certyfikacji Bezpieczeństwa Oze i Nowych Technologii (CBOiNT) przez Certyfikację Bezpieczeństwa OZE i Nowych Technologii – CBOiNT. Raporty z przeprowadzonych testów bezpieczeństwa instalacji BIPV Solroof oraz tradycyjnych instalacji PV wykazują, że rozprzestrzenianie ognia po powierzchni systemu FIT VOLT nie występuje w czasie całego badania (aż do samoistnego zagaśnięcia próbki ogniowej). Stwierdzono, że wykonanie zewnętrznego elementu pokrycia dachu, będące jednocześnie powierzchnią modułu fotowoltaicznego, nie ulega zapaleniu ani stopieniu. Potwierdzono także, że panele FIT VOLT nagrzewają się w mniejszym stopniu  oraz nie powodują przenikania ciepła w drodze przewodnictwa cieplnego przez kolejne warstwy dachu do wnętrza obiektu. Ponadto moduły fotowoltaiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały wymagania w zakresie zgodności z normami IEC 61215-1:2016 (funkcjonalność modułów PV) oraz IEC 61730-1:2016 (bezpieczeństwo modułów PV). Co ważne, każda instalacja powyżej 6,5 kWp ma opinię rzeczoznawcy ds. przeciwpożarowych oraz wyłącznik przeciwpożarowy.

Poproś o darmową wycenę systemu SOLROOF, przesyłając zapytanie przez kalkulator instalacji fotowoltaicznej.             


Data publikacji: 9 stycznia, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły