Fotowoltaika

Fotowoltaika na dachu płaskim? Zobacz, jak dobrze dobrać i wykonać ocieplenie!

Sprawne i bezpieczne działanie systemu fotowoltaiki na dachu wymaga dokładności na każdym etapie realizacji oraz doboru takich rozwiązań i materiałów, które samej konstrukcji zapewnią odpowiednią nośność i wytrzymałość. Izolacja dachu płaskiego powinna uwzględniać w takim wypadku dodatkowe obciążenia oraz czynniki ryzyka. Jak zaplanować i wykonać ocieplenie dachu płaskiego, które rozwiąże możliwe problemy z odkształcaniem warstw, wilgocią i mostkami termicznymi?

Ocieplenie dachu płaskiego pod fotowoltaikę

Dzisiaj panele fotowoltaiczne montuje się nie tylko na dachach kopertowych czy dwuspadowych domów jednorodzinnych, ale też na dachach płaskich – m.in. na budynkach typu „kostka” z lat 90. czy wielkokubaturowych obiektach, takich jak biurowce, magazyny, szpitale czy hale produkcyjne. Inwestorzy często śpieszą się z montażem instalacji, żeby móc jak najszybciej produkować własny prąd. Jak to jednak zazwyczaj bywa, pośpiech to zły doradca, ponieważ wykonanie paneli słonecznych to rzecz, którą warto dokładnie przeanalizować pod kątem jej wpływu na położone niżej warstwy dachowe.

Kluczową kwestią jest bez wątpienia izolacja dachu płaskiego – z uwagi na użytkowy charakter powierzchni, wymaga ona zastosowania rozwiązań o podwyższonej trwałości, a jednocześnie możliwie lekkich. Wybrane materiały i technologie muszą cechować się większą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne, a także jak najskuteczniej ograniczać zjawisko mostków termicznych i zapewniać spełnienie obowiązujących wymogów termoizolacyjności.

fotowoltaika-na-dachu

Termomodernizacja i renowacja budynku, a dach z paneli fotowoltaicznych

Jeżeli chodzi o ocieplenie dachu płaskiego, wymagania określone w Warunkach Technicznych dotyczą nie tylko nowych budynków z instalacją fotowoltaiczną, ale też obiektów starszej daty, których przebudowa lub modernizacja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy mowa o tym drugim, w zdecydowanej większości przypadków przed montażem fotowoltaiki na dachu trzeba wymienić starą warstwę ocieplenia lub dołożyć dodatkową oraz wykonać niezbędne naprawy. Sposób postępowania w każdym przypadku wymaga indywidualnej oceny stanu izolacji.

Wady konstrukcyjne często są zauważalne dopiero po latach eksploatacji budynku, w przypadku izolacji dachu płaskiego największe zagrożenie stanowią woda i wilgoć. Na dachu z paneli fotowoltaicznych dodatkowe obciążenie może doprowadzić do szybszej deformacji wierzchnich warstw izolacji, a kiedy dojdzie do przerwania ciągłości membrany hydroizolacyjnej, wilgoć wedrze się do środka i pogorsz parametry termoizolacyjne przegrody – mówi Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

izolacja-dachu-plaskiego

Izolacja dachu płaskiego z fotowoltaiką – gdzie czają się główne zagrożenia?

Do osiadania lub deformacji warstw izolacji prowadzą różne czynniki, w tym błędy, a nawet drobne niedoskonałości wykonawcze. Wszelkie usterki grożą uszkodzeniem membrany hydroizolacyjnej i otwarciem drogi dla wilgoci, a to z kolei będzie skutkowało rozwojem grzybów, pleśni i innych patogenów, a przy tym zwiększy straty ciepła z budynku.

Ocieplenie dachu płaskiego musi zostać tak dobrane i wykonane, żeby do minimum ograniczać te ryzyka, a do tego chronić jeszcze konstrukcję nośną na wypadek pożaru. Izolacja powinna więc posiadać odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, gdyż instalacja PV i systemy balastowe znacząco obciążają konstrukcję. Mikroinstalacja o mocy 5 kW może ważyć nawet 400 kg, natomiast ta o większej mocy będzie odpowiednio cięższa. Dodajmy do tego wagę ludzi poruszających się po dachu podczas montażu paneli czy późniejszych prac konserwacyjnych.

ocieplenie-dachu-plaskiego

Wełna kamienna do ocieplenia dachu pod fotowoltaikę

Do izolacji dachu płaskiego powszechnie używa się wełny kamiennej w formie sztywnych płyt. Jest to materiał twardy i wytrzymały, a jednocześnie odpowiednio lekki oraz odporny nawet na znaczne obciążenia punktowe. Wełna skalna sama w sobie cechuje się też dużą odpornością na ściskanie, nie wchłania wilgoci i jest odporna na ekstremalnie wysokie temperatury – wszystkie te cechy czynią ją świetnym rozwiązaniem do zastosowania jako ocieplenie dachu płaskiego z fotowoltaiką.

Płyty PAROC posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień A1, co oznacza że nie rozprzestrzeniają ognia i w warunkach pożaru wytwarzają jedynie śladowe ilości dymu. Wełna kamienna nie chłonie też wilgoci i jest paroprzepuszczalna, a przy tym umożliwia łatwe wysychanie betonowych konstrukcji. Dach z paneli fotowoltaicznych, ocieplony odpowiednio dopasowanymi i dokładnie zamontowanymi płytami dachowymi PAROC, to gwarancja wieloletniego i bezproblemowego użytkowania.

W przypadku nowych i modernizowanych budynków z fotowoltaiką na dachu, inwestorom, projektantom i wykonawcom rekomendujemy zastosowanie systemu izolacji PAROC SOLAR. Jego podstawę tworzą niezwykle wytrzymałe i efektywne energetycznie płyty PAROC Premo 90, które eliminują mostki termiczne i zapewniają trwałe podłoże pod panele słoneczne – tłumaczy Paweł Stempuchowski. – Płyty ze sztywnej wełny kamiennej nie pęcznieją, ani się nie kurczą, a dzięki bardzo dobrym właściwościom termoizolacyjnym ocieplenie wykonane z ich zastosowaniem może mieć mniej warstw, co dodatkowo przyspiesza i ułatwia montaż – dodaje.

Wysokiej jakości wełna kamienna PAROC na dach płaski

Wełna kamienna PAROC jest hydrofobowa i zachowuje swoje doskonałe właściwości nawet po wielu latach, dzięki czemu zaizolowany nią budynek może zatrzymać więcej ciepła. Izolacja przy użyciu wełny skalnej poprawia efektywność energetyczną obiektu i pozwala ograniczyć koszty jego ogrzewania. Ten wyjątkowo skuteczny materiał ociepleniowy skutecznie współpracuje z membraną hydroizolacyjną i zapewnia szczelną warstwę odporną na obciążenie instalacją fotowoltaiczną.


5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 25 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły