Rynny

Co mogło spowodować uszkodzenia rynien latem?

Początek września – już tylko krok dzieli nas od wejścia w jesienną, a tym samym deszczową, aurę. Z uwagi na wysokie temperatury i skąpe opady latem, przed nadejściem ochłodzenia warto sprawdzić, czy nasz system rynnowy w żaden sposób nie ucierpiał podczas letniej aury. O tym, jak najlepiej sprawdzić rynny, opowiada specjalistka ds. jakości w firmie Galeco Magdalena Gardyła.

Skutki wiatrów

co-moglo-spowodowac-uszkodzenia-rynien-latem_1

Błąd w montażu przy łączniku klamrowym, dekarz nie naciągnął metalowego dzyndzelka spod spodu

Sezon jesienny charakteryzują zwiększone opady oraz silne wiatry, dlatego warto sprawdzić, czy letnie burze nie uszkodziły haków i mocowań naszego systemu. W przeciwnym razie rynny stracą stabilność i będą podatne na narastające podmuchy wrześniowego wiatru, co zimą może przyczynić się do oberwania systemu. Wiatry sprzyjają również nanoszeniu kurzu i zeschłych liści. W takim przypadku powinniśmy przeczyścić rynny ręcznie bądź za pomocą wody z ogrodowego węża lub wysokociśnieniowej myjki – podpowiada Pani Magdalena Gardyła z Galeco. Należy unikać stosowania ostrych narzędzi, które mogą naruszyć szczelność systemu.

Niekorzystne działanie upałów

co-moglo-spowodowac-uszkodzenia-rynien-latem_2

Magdalena Gardyła

Wysokie, wręcz równikowe temperatury, które nawiedziły Polskę w lipcu i sierpniu tego roku mogły spowodować trwałe odkształcenia produktów z PVC, które nie zostały poprawnie zamontowane. Należy zatem przyjrzeć się bacznie całemu systemowi, w szczególności rurom spustowym wykonanym z nieplastyfikowanego polichlorku winylui sprawdzić, czy źle umiejscowione obejmy nie spowodowały nienaturalnego wygięcia rynien. Jeśli odkształcenia są znaczne – należy niezwłocznie wymienić taki fragment systemu – radzi pani Gardyła. – W przypadku rynien PVC bądź stalowych, powszechną usterką są przecieki występujące na zużytych już uszczelkach. Po obserwacji rynien podczas pierwszego deszczu, należy wymienić osłabione łączenia – dodaje.

Zabezpieczenie ma znaczenie

Wrzesień to pora opadania liści – ich nadmiar w łatwy sposób osiądzie w rynnie, powodując jej zablokowanie. Zgodnie z hasłem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” najlepiej jest już na początku jesieni zaopatrzyć rynny w specjalne siatki, które stawiają opór nieczystościom. To także metoda na ochronę przed ptakami. Nieusunięte nieczystości, które pojawiły się we wnętrzu rynien latem, to świetne podłoże dla rozwoju grzybów i mchu, natomiast regularnie sprawdzany system, będzie służył inwestorowi przez długie lata i nie będzie wymagał skomplikowanych napraw – podsumowuje Pani Magdalena z Galeco.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 19 października, 2015

Autor:

5/5 - (5 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robert Dymkowski
    wtorek, 20 października, 2015

    Uszkodzenia rynien mogą mieć jeszcze jedno nietypowe źródło. Ptaki. W rynnach zalegają różne naleciałości organiczne, np. owady, które stanowią ciekawy pokarm dla lotnych braci mniejszych. Ich większe okazy jak szpaki i wrony potrafią przy okazji wybić w rynnie z PVC dziurę wielkości 5-złotówki.

Podobne artykuły