Okna dachowe

Czy wyłaz dachowy jest obowiązkowy?

Wyłaz dachowy przypomina okno dachowe, jednak różni się od niego budową, a przede wszystkim funkcją i rolą, jaką odgrywa, zwłaszcza w kwestiach bezpiecznego użytkowania budynku. Wyjaśniamy, czym są wyłazy dachowe, jakie realizują zadania oraz podpowiadamy, czy ich montaż na dachu jest obowiązkowy w świetle przepisów.

Czym są i do czego służą wyłazy dachowe?

Wyłaz dachowy to montowana w połaci dachu prosta konstrukcja stworzona z ramy oraz uchylnej klapy, którą otwiera się na bok lub do góry. Wyłaz przypomina okno dachowe o nieskomplikowanej konstrukcji, jednak jego rola jest odmienna. W praktyce stanowi on bowiem bezpieczne wyjście na dach i temu właśnie służy – wyłaz dachowy ma umożliwić bezpieczne i sprawne przejście z wnętrza budynku na powierzchnię dachu, a skorzystać można z niego m.in. w czasie prac konserwacyjnych, naprawczych i remontowych na dachu czy podczas inspekcji infrastruktury znajdującej się na nim, np. anten, komina, paneli fotowoltaicznych. Wyłazy dachowe mogą oczywiście jednocześnie spełniać dodatkowe zadania – doświetlać poddasze i zapewniać sprawną wentylację pomieszczeń w budynku. Wyłaz ma jedynie zastosowanie w poddaszach nieogrzewanych. Nie można go montować w pomieszczeniu gdzie generowane jest ciepło za pomocą grzejnika lub ogrzewania podłogowego.

Czy montaż wyłazu dachowego jest obligatoryjny?

Wyłaz dachowy to wyjątkowo praktyczne i często wykorzystywane rozwiązanie. Wszystko dlatego, że obecność wyłazu na dach w budynku znacznie ułatwia realizację różnego rodzaju prac na dachu oraz prowadzenie bieżącej kontroli urządzeń i elementów na nim zamontowanych. Wyłazy pozwalają szybko i bez konieczności korzystania z dźwigów ocenić stan pokrycia dachowego, sprawdzić, czy nie ma ono uszkodzeń, rynny nie wymagają udrożnienia, a komin czyszczenia. Montaż wyłazu ma więc swoje praktyczne uzasadnienie. Warto jednak wiedzieć, że do instalacji wyłazu dachowego zobowiązują właścicieli budynków również obowiązujące przepisy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w § 308 nakazuje zapewnić wyjście na dach w budynkach dwukondygnacyjnych oraz wyższych, a dodatkowo wskazuje, iż wyłaz dachowy, który miałby temu służyć, powinien mieć wymiary nie mniejsze niż 0,8×0,8 m. W wyłaz dachowy powinny więc być wyposażone budynki wielopiętrowe oraz domy jednopiętrowe z użytkowym poddaszem.

Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Ze względu na miejsce instalacji wyłaz na dach powinna charakteryzować wysoka odporność na uszkodzenia oraz działanie różnorodnych czynników środowiskowych i pogodowych, a także szczelna i funkcjonalna konstrukcja. Wyłazy dachowe Firmy RoofLITE+ posiadają uniwersalny kołnierz i pasują do każdego pokrycia. Wyłazy dobieramy przede wszystkim według tego co mówi projekt. Ponieważ na etapie projektowania powinniśmy przewidzieć przeznaczenie wyłazy i uwzględnić je w projekcie. Firma RoofLITE+ (https://roofliteplus.pl) to doświadczony i ceniony producent stolarki okiennej, który oferuje również wysokiej jakości, solidne i funkcjonalne wyłazy dachowe w różnych wariantach oraz kołnierze montażowe, które przyspieszają i ułatwiają szczelny montaż wyłazu w połaci dachu.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 29 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły