Okna dachowe

Okna dachowe. Wymienić czy modernizować?

Okna zamontowane w dachu narażone są na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak letnie upały, intensywne ulewy, grad czy zalegający śnieg. Ich trwałość zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat, jednakże podobnie jak w przypadku wszystkich produktów, okna dachowe również ulegają zużyciu w trakcie użytkowania. W pewnym momencie warto rozważyć wymianę starych, wysłużonych okien dachowych na nowe.

W wielu przypadkach wymiana starych okien na nowe jest konieczna, jednak w niektórych sytuacjach wystarczy poprawić ich estetykę i właściwości termoizolacyjne. Aby okna dachowe służyły bezawaryjnie przez długi czas, należy je regularnie myć i konserwować, przeprowadzając renowację powłok lakierniczych, wymianę pakietu szybowego lub starych uszczelek. W niektórych starszych oknach dachowych można zamontować dodatkowe uszczelki obwodowe, których wcześniej się nie stosowało.

Renowacja powłoki lakierniczej

Dzięki gotowym zestawom dedykowanym do pielęgnacji i naprawy powłoki lakierniczej, użytkownicy okien dachowych mogą samodzielnie zadbać o ich konserwację. Zestaw naprawczy XMP to produkt przeznaczony do odnawiania lub naprawy powłoki lakierniczej o kolorze sosny na ramie drewnianej oraz do konserwacji i smarowania zawiasów. Zastosowanie zestawu naprawczego wydłuża okres użytkowania okna i zapewnia jego właściwe funkcjonowanie. Natomiast zestaw naprawczy XMU pozwoli nam zadbać o poliuretanową powłokę lakierniczą okna drewnianego w kolorze białym.

Firma FAKRO ma gotowe zestawy, dzięki którym możemy dać oknom dachowym drugie życie.
Firma FAKRO ma gotowe zestawy, dzięki którym możemy dać oknom dachowym drugie życie.

Główne zalety zestawów naprawczych do okien dachowych:

  • umożliwiają renowację lub naprawę ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej okna;
  • wydłużają żywotność okuć okna;
  • profesjonalnie dobrany skład zestawu zapewnia szybką i wygodną aplikację;
  • łatwe i wygodne w użyciu;
  • poprawiają wygląd i estetykę okna;
  • zapewniają prawidłową współpracę pomiędzy elementami okuć działającymi  na zasadzie tarcia.

Aby przedłużyć trwałość powłok lakierniczych, zaleca się przeprowadzenie konserwacji co najmniej raz w roku. Powłoki należy przemywać czystą wodą lub z łagodnym detergentem, unikając płynów zawierających amoniak. Dzięki temu usuniemy kurz i inne zabrudzenia z powierzchni. W przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, zaleca się oczyszczenie ich papierem ściernym, a następnie nałożenie dwóch warstw lakieru.

Wymiana pakietu szybowego

Jeśli dach jest w dobrym stanie, a izolacja termiczna oraz ościeżnice, ramy i okucia okien są w dobrym stanie, wystarczy wymienić w oknie dachowym jedynie pakiet szybowy na nowy, bardziej energooszczędny. To pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ wymiana pakietu szybowego jest znacznie prostsza i tańsza niż wymiana całego okna dachowego.

Wymiana pakietu szybowego pozytywnie wpłynie na oszczędność energii cieplnej, ale i na komfort przebywania na poddaszu.
Wymiana pakietu szybowego pozytywnie wpłynie na oszczędność energii cieplnej, ale i na komfort przebywania na poddaszu.

Proponujemy nowoczesne pakiety szybowe do starszych okien, które posiadają wysokie parametry izolacyjne. Współczesne pakiety szybowe są dużo bardziej energooszczędne i posiadają kilkukrotnie lepsze współczynniki przenikania ciepła. Dzięki powłoce niskoemisyjnej chronią pomieszczenia przed przegrzaniem w upalne dni. Zawierają gaz szlachetny z powłoką niskoemisyjną i posiadają przenikalność cieplną pakietu szybowego w granicach 0,3 – 0,7 W/m2K. Są one 3 razy cieplejsze od szyb, które były stosowane w oknach starego typu. Wymiana szyby w starym oknie zajmuje około jednej godziny i pozwala na uzyskanie zupełnie nowej jakości termoizolacji, bez konieczności dodatkowych prac remontowych. Koszt wymiany szyb w wielu przypadkach zwróci się już po upływie kilku lat użytkowania.

W większości przypadków nie jest wymagane dokonywanie pomiarów. Aby określić wielkość szyby, wystarczy odnaleźć numer na tabliczce znamionowej okna. Wymiana szyby bez ingerencji w pokrycie dachowe i ocieplenie jest oszczędna pod względem czasu, a ponadto może być przeprowadzona przez cały rok.

Przy zgłoszeniach serwisowych znacznym ułatwieniem jest dołączenie zdjęcia tabliczki znamionowej okna, która znajduje się w prawym górnym rogu skrzydła każdego okna.
Przy zgłoszeniach serwisowych znacznym ułatwieniem jest dołączenie zdjęcia tabliczki znamionowej okna, która znajduje się w prawym górnym rogu skrzydła każdego okna.

Masz pytania? Zapytaj serwis FAKRO!

Serwis FAKRO oferuje nie tylko naprawy objęte gwarancją, ale także wiele usług w ramach obsługi pogwarancyjnej. Nasi serwisanci zajmują się modernizacją produktów, co pozwala na podniesienie ich parametrów technicznych. Dzięki temu okna będą działać poprawnie i zachować swoje właściwości termoizolacyjne i estetyczne. Jeśli masz pytania dotyczące modernizacji lub usług serwisowych, możesz śmiało skontaktować się z nami pod adresem serwis@fakro.pl. Nasza dedykowana drużyna jest gotowa służyć pomocą na każdym etapie – od momentu zakupu przez cały okres użytkowania, zapewniając fachowe porady i rozwiązywanie problemów.

Klienci FAKRO mogą być pewni, że w dowolnej chwili zapewnimy im wsparcie serwisowe i dostępność niezbędnych części zamiennych.
Klienci FAKRO mogą być pewni, że w dowolnej chwili zapewnimy im wsparcie serwisowe i dostępność niezbędnych części zamiennych.

www.fakro.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 28 września, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły