Czym wyróżniają się OKNA DACHOWE do domu energooszczędnego?
Szeroko rozumiana energooszczędność stopniowo staje się standardem w budownictwie, a inwestorzy starają się wybierać rozwiązania, które pomogą zmniejszyć straty ciepła w budynku i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, wymagają szczególnej uwagi. Ich konstrukcja i parametry muszą być dopracowane w najmniejszych szczegółach.
Co to są okna energooszczędne?
Jeśli chodzi o okna dachowe, energooszczędne są te, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 1,1 W/ (m 2 K). Mogą to być okna wykonane z drewna, ale również coraz bardziej popularne konstrukcje z wielokomorowych profili PVC. Aby spełnić wyśrubowane parametry, skrzydła okien wyposażone są w trzyszybowy pakiet o komorach wypełnionych argonem. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na uszczelki – powinny być co najmniej cztery.
Okna energooszczędne marki FAKRO wykonane są z zastosowaniem technologii ThermoPro, co przekłada się na lepszą termoizolacyjność, większą szczelność oraz zwiększoną trwałość profili. Dzięki temu ich montaż jest łatwiejszy i bardziej efektywny. Warto zaznaczyć, że okna energooszczędne często wyposażone są w automatyczne nawiewniki, które zapewniają świeże powietrze w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na mikroklimat oraz zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Obecność nawiewników pozwala na wentylację pomieszczeń bez konieczności otwierania okien, co jest szczególnie przydatne w okresie zimowym, ponieważ pozwala to zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Proces przepływu powietrza jest regulowany automatycznie, co zapewnia optymalne warunki. W oknach FAKRO zastosowano automatyczne nawiewniki V40P (w oknach drewnianych) lub wydajne nawiewniki V35 (w oknach z PVC), co wpisuje się w ideę energooszczędności.
Jakość dla wymagających, czyli okna superenergooszczędne
Okna o ponadprzeciętnych parametrach termoizolacyjnych zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagany parametr Uw = 0,8 W/(m2K). Dzięki zastosowaniu trzy- a nawet czteroszybowego pakietu wypełnionego kryptonem oraz poszerzonej ramy profili okiennych, te superokna zapewniają maksymalną termoizolacyjność. Dodatkowo, wyposażone są aż w pięć uszczelek, co zwiększa ich efektywność. Warto pamiętać, że do budynków z rekuperacją powietrza zaleca się stosowanie specjalnych rozwiązań okien bez nawiewników lub z możliwością zamknięcia nawiewnika.
Termoizolacyjny montaż
Oprócz wyjściowych parametrów stolarki, na finalny efekt ma ogromny wpływ również prawidłowy montaż okien. Dlatego tak ważne jest, aby okna energooszczędne były wyposażone w systemowe kołnierze uszczelniające, które idealnie pasują do profilu ramy i zapobiegają powstawaniu niekontrolowanych mostków termicznych.
W ofercie FAKRO dla każdego modelu okna dostępne są kołnierze zawierające specjalny materiał termoizolacyjny wykonany z naturalnej wełny owczej. Dzięki temu materiałowi okno dobrze izoluje cieplnie i szczelnie przylega do ościeżnicy. W przypadku superenergooszczędnego okna FTT U8 Thermo w zestawie znajduje się dodatkowy kołnierz uszczelniający w wersji Thermo, który umożliwia efektywne docieplenie okna również powyżej konstrukcji dachu. To pozwala na uzyskanie parametrów cieplnych dla zamontowanej stolarki na poziomie domu pasywnego.
Osłony zewnętrzne w służbie komfortu termicznego
Kiedy mówimy o oszczędzaniu energii, nie powinniśmy skupiać się tylko na ochronie przed utratą ciepła. Równie ważnym aspektem jest kontrolowanie nagrzewania pomieszczeń w domu w czasie letnim. Wspomagające elementy to zewnętrzne osłony okien dachowych, takie jak markizy i rolety. Są one montowane na zewnątrz okna, co pozwala na zatrzymanie ciepła przed szybą i utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach nawet w gorące dni. Opuszczone rolety i markizy stanowią także bufory termiczne, które pomagają w oszczędzaniu energii w okresie zimowym.
Komentarze