Okna dachowe

Czym wyróżniają się OKNA DACHOWE do domu energooszczędnego?

Szeroko rozumiana energooszczędność stopniowo staje się standardem w budownictwie, a inwestorzy starają się wybierać rozwiązania, które pomogą zmniejszyć straty ciepła w budynku i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, wymagają szczególnej uwagi. Ich konstrukcja i parametry muszą być dopracowane w najmniejszych szczegółach.

Co to są okna energooszczędne?

Jeśli chodzi o okna dachowe, energooszczędne są te, których współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi nie więcej niż 1,1 W/ (m 2 K). Mogą to być okna wykonane z drewna, ale również coraz bardziej popularne konstrukcje z wielokomorowych profili PVC. Aby spełnić wyśrubowane parametry, skrzydła okien wyposażone są w trzyszybowy pakiet o komorach wypełnionych argonem. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na uszczelki – powinny być co najmniej cztery.

Okna energooszczędne marki FAKRO wykonane są z zastosowaniem technologii ThermoPro, co przekłada się na lepszą termoizolacyjność, większą szczelność oraz zwiększoną trwałość profili. Dzięki temu ich montaż jest łatwiejszy i bardziej efektywny. Warto zaznaczyć, że okna energooszczędne często wyposażone są w automatyczne nawiewniki, które zapewniają świeże powietrze w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na mikroklimat oraz zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Obecność nawiewników pozwala na wentylację pomieszczeń bez konieczności otwierania okien, co jest szczególnie przydatne w okresie zimowym, ponieważ pozwala to zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Proces przepływu powietrza jest regulowany automatycznie, co zapewnia optymalne warunki. W oknach FAKRO zastosowano automatyczne nawiewniki V40P (w oknach drewnianych) lub wydajne nawiewniki V35 (w oknach z PVC), co wpisuje się w ideę energooszczędności.

Nowoczesne przesłony idealnie pasują do estetyki okien i można je podłączyć do domowej sieci sterowania, przy czym modele solarne nawet nie wymagają doprowadzenia prądu.
Nowoczesne przesłony doskonale wpasowują się w estetykę okien. Mogą być łatwo podłączone do domowej sieci sterowania, a modele solarnych przesłon nie wymagają nawet doprowadzenia prądu.

Jakość dla wymagających, czyli okna superenergooszczędne

Okna o ponadprzeciętnych parametrach termoizolacyjnych zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagany parametr Uw = 0,8 W/(m2K). Dzięki zastosowaniu trzy- a nawet czteroszybowego pakietu wypełnionego kryptonem oraz poszerzonej ramy profili okiennych, te superokna zapewniają maksymalną termoizolacyjność. Dodatkowo, wyposażone są aż w pięć uszczelek, co zwiększa ich efektywność. Warto pamiętać, że do budynków z rekuperacją powietrza zaleca się stosowanie specjalnych rozwiązań okien bez nawiewników lub z możliwością zamknięcia nawiewnika.

Termoizolacyjny montaż

Oprócz wyjściowych parametrów stolarki, na finalny efekt ma ogromny wpływ również prawidłowy montaż okien. Dlatego tak ważne jest, aby okna energooszczędne były wyposażone w systemowe kołnierze uszczelniające, które idealnie pasują do profilu ramy i zapobiegają powstawaniu niekontrolowanych mostków termicznych.

W ofercie FAKRO dla każdego modelu okna dostępne są kołnierze zawierające specjalny materiał termoizolacyjny wykonany z naturalnej wełny owczej. Dzięki temu materiałowi okno dobrze izoluje cieplnie i szczelnie przylega do ościeżnicy. W przypadku superenergooszczędnego okna FTT U8 Thermo w zestawie znajduje się dodatkowy kołnierz uszczelniający w wersji Thermo, który umożliwia efektywne docieplenie okna również powyżej konstrukcji dachu. To pozwala na uzyskanie parametrów cieplnych dla zamontowanej stolarki na poziomie domu pasywnego.

Energooszczędne okna dachowe.
Energooszczędne okna dachowe.

Osłony zewnętrzne w służbie komfortu termicznego

Kiedy mówimy o oszczędzaniu energii, nie powinniśmy skupiać się tylko na ochronie przed utratą ciepła. Równie ważnym aspektem jest kontrolowanie nagrzewania pomieszczeń w domu w czasie letnim. Wspomagające elementy to zewnętrzne osłony okien dachowych, takie jak markizy i rolety. Są one montowane na zewnątrz okna, co pozwala na zatrzymanie ciepła przed szybą i utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach nawet w gorące dni. Opuszczone rolety i markizy stanowią także bufory termiczne, które pomagają w oszczędzaniu energii w okresie zimowym.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 18 czerwca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły