Okna dachowe

Co warto wiedzieć przed zakupem okien dachowych?

Okna dachowe to chętnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie rozwiązanie. O ich popularności decydują nie tylko ich liczne zalety i wysoka funkcjonalność, ale również fakt, iż okno dachowe efektywniej doświetla przestrzeń niż okno elewacyjne, a jego wybór zapewnia większą swobodę podczas aranżacji poddasza, nawet w przypadku kiedy dotychczas nie korzystaliśmy z poddasza I pozostawało niewystarczająco doświetlone.

Sprawdź, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu, nim zamontujesz pierwsze okno dachowe w swoim domu.

Okna dachowe i ich rodzaje

Okna połaciowe instaluje się w dachu, a to zdecydowanie ułatwia urządzenie poddasza w sposób funkcjonalny i pozwala lepiej zarządzać przestrzenią dostępną na ostatniej kondygnacji domu. Nowoczesne okna dachowe można montować zarówno w płaskich, jak i skośnych dachach, a dzięki postępowi technologicznemu, powstają różne ich warianty konstrukcyjne i rodzaje. Okna dachowe mogą być wykonane z drewna lub PVC. Plastikowe okna dachowe z racji swojej odporności na wilgoć i różne czynniki środowiskowe, doskonale sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, nawet w tych, w których wilgoć osiąga wysoki poziom, np., w łazience czy kuchni. Drewniane okna to z kolei rozwiązanie klasyczne i bardzo stylowe. Okna dachowe różnią się też od siebie sposobem otwierania, który warto dostosować do potrzeb użytkowników oraz wysokości montażu okna. Największe jednak różnice dotyczą konstrukcji i parametrów technicznych – okna dachowe potrafią się znacznie od siebie różnić np. efektywnością energetyczną, klasą szczelności czy izolacyjnością akustyczną.

Zalety okien dachowych, o których warto wiedzieć

Okno dachowe nie zabiera cennego miejsca na ścianie, a więc nawet niewielki strych może dzięki niemu stać się bardzo wygodną i funkcjonalną przestrzenią do pracy i życia. Okna dachowe zapewniają wnętrzu dostęp do niezbędnego ludziom naturalnego światła i są w stanie lepiej oświetlić pomieszczenie niż te montowane w ścianie. Co więcej, okna połaciowe można zamontować niemal wszędzie, niezależnie od tego, czym pokryty jest dach, czy jest on płaski, czy spadzisty, czy jest już ukończony, czy dopiero trwa jego budowa. Okna dachowe prócz światła dostarczają również do domu świeże powietrze i wspierają wentylację pomieszczeń, a także w wielu przypadkach oferują piękne widoki, którym nie równają się nawet najwybitniejsze dzieła ludzkiej ręki. Wbrew różnym fałszywym sądom okna dachowe w zdecydowanej większości bardzo łatwo się obsługuje, są bezpieczne, trwałe, szczelne i bezproblemowe w eksploatacji – o ile mowa o produktach dobrej jakości.

Jak dobrze dobrać okno dachowe?

Okna dachowe należy zawsze dobierać, uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, w którym się one znajdą. Jak podpowiadają specjaliści z RoofLITE+, firmy specjalizującej się w produkcji nowoczesnych okien dachowych na każdą kieszeń, okno połaciowe powinno być dostosowane z jednej strony do warunków, w jakich się znajdzie, a z drugiej zapewniać swoim użytkownikom maksymalny komfort w pomieszczeniu. Istotny jest więc materiał, z którego okno dachowe jest wykonane, zwłaszcza jeśli kupujemy okno dachowe do łazienki, ale i ważny jest jego rozmiar, a także ilość okien i miejsce ich montażu. Od tego zależeć będzie to, czy pomieszczenie będzie należycie oświetlone. Łączna powierzchnia szyb we wnętrzu nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi, a światło będzie równomierniej oświetlało przestrzeń w przypadku dwóch mniejszych okien niż jednego dużego. Okna dachowe do ogrzewanych wnętrz muszą być wyjątkowo szczelne i mieć możliwie wysokie parametry termoizolacyjne, a te do sypialni czy instalowane w głośnej okolicy dobrze wygłuszać hałasy.

Rozmiar okien dachowych w przeciwieństwie do fasadowych są ustandaryzowane. Siedem najpopularniejszych rozmiarów znajduje się w ofercie RoofLITE+. Planując rozmieszczenie okien w pierwszej kolejności należy sprawdzić rozkład krokwi dachowych. W zależności od jego rozkładu należy dobrać okna dachowe w odpowiednim rozmiarze, aby zapewnić optymalne doświetlenie wnętrza.

Komfort użytkowania okien dachowych

Dostęp do okna ma kluczowe znaczenie dla komfortu jego użytkowania. Produkty takie jak drążek teleskopowy ZCA pozwalają na łatwe osiągnięcie okien umieszczonych nieco wyżej, co zdecydowanie ułatwia otwieranie, zamykanie oraz regulację pozycji. Dzięki temu użytkownik może dostosować ustawienia okna bez konieczności sięgania czy wychylania się, co wpływa na ogólny komfort obsługi.

W przypadku okien umieszczonych na dużej wysokości lub w miejscach wymagających bezpiecznej wentylacji awaryjnej, otwieracz elektryczny AMC staje się praktycznym rozwiązaniem. Automatyzacja tego procesu nie tylko zwiększa komfort, ale także eliminuje potrzebę fizycznego dostępu do okna. To szczególnie istotne w przypadku sytuacji awaryjnych, gdzie szybkie otwarcie okna może mieć kluczowe znaczenie.


Data publikacji: 18 października, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły