Akcesoria dachowe

Dach pod specjalną ochroną – jakie akcesoria warto dokupić?

Dobrze wykonany dach to nie tylko szczelne pokrycie. To także dbałość o szczegóły, takie jak akcesoria dachowe różnego rodzaju – komunikacyjne, przeciwśniegowe, zabezpieczające przed ptakami.

Kiedy należy zamontować akcesoria dachowe?

Najwłaściwszym momentem na zamontowanie różnego rodzaju elementów dachu jest czas krycia połaci wybranym materiałem: dachówką, gontem, gontem bitumicznym bądź blachą. Dobór akcesoriów dachowych powinien zostać odpowiednio wcześniej przemyślany, zaplanowany i dostosowany do wybranego sposobu wykończenia. Jeśli jednak nie uwzględniliśmy tej kwestii na etapie krycia dachu, nic straconego. Dodatkowe wyposażenie można zamontować również później, choć wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami.

Jakie akcesoria dachowe są niezbędne?

Wśród nieodzownych elementów dachu wymienić należy przede wszystkim ciągi komunikacyjne, umożliwiające dostanie się do komina, zamontowanie anteny czy przeprowadzenie kontroli pokrycia. Przydatne okazać się mogą również bariery antyśniegowe, zabezpieczające newralgiczne punkty, takie jak drzwi czy bramy garażowe, zagrożone zsuwaniem się pokryw śniegu. Wiele osób decyduje się również na akcesoria chroniące dachy, gzymsy czy rynny przed ptakami (zobacz np. kolce na ptaki z Castoramy na stronie https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/akcesoria-do-pokryc-dachowych/ochrona-przeciw-ptakom/ochrona-przeciw-ptakom-corobird.html).

Akcesoria komunikacyjne

W przypadku dachów o spadku przekraczającym 25% oraz dachów pokrytych łamliwymi materiałami, konieczne jest zamontowanie akcesoriów umożliwiających bezpieczne poruszanie się. Ciągi komunikacyjne prowadzić powinny najkrótszą drogą od okna połaciowego lub specjalnego wyłazu do kominów oraz urządzeń zamontowanych na stałe na dachu. Akcesoria dachowe służące do stworzenia ciągów komunikacyjnych to ławy kominiarskie oraz stopnie kominiarskie. Ławy pozwalają przemieszczać się w poziomie, stopnie służą zaś do wchodzenia ku górze połaci i schodzenia do jej dolnej części.

Ochrona przed śniegiem

W naszych warunkach klimatycznych warto zadbać również o bariery zabezpieczające przed zsuwającym się śniegiem osoby wchodzące do domu lub przechodzące obok niego. Do wyboru mamy płotki, bale oraz rozbijacze. Funkcja dwóch pierwszych rozwiązań polega na zatrzymywaniu śniegu w wybranych miejscach. Trzeci rodzaj bariery antyśniegowej ma za zadanie rozbijać płaty śniegu na mniejsze fragmenty, stanowiące mniejsze zagrożenie.

Ochrona przed ptakami

Planując pokrycie dachu, warto pomyśleć o zabezpieczeniu newralgicznych punktów przed ptakami, które mogą chcieć uwić sobie gniazdo. Takimi miejscami są rynny, różnego rodzaju gzymsy czy okapy. Do tego celu służyć mogą specjalne kolce oraz siatki. Muszą być one jednak zamontowane w sposób widoczny i bezpieczny dla zwierząt. Mają uniemożliwić ptakom wylądowanie i założenie gniazda, a nie stanowić dla nich zagrożenie.

Akcesoria dachowe, o których warto pomyśleć zawczasu, to między innymi ławy i stopnie kominiarskie, zabezpieczenia przeciw ptakom i bariery antyśniegowe. Dzięki tym elementom dłużej będziemy mogli cieszyć się z pięknego, trwałego dachu, a wizyta kominiarza czy montaż anteny nie będą stanowić dla nas wyzwania.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 6 października, 2017

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły