Kolektory słoneczne

Energia prosto z dachu

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak zatrzymać rosnące ceny podgrzewania wody wykorzystując naturalne zasoby naszej planety? Nie namawiamy na powrót do jaskiniowego stylu życia naszych przodków. Ale może warto sobie przypomnieć w jaki sposób uzyskiwali ciepłą wodę czy ogrzewali pomieszczenia. Oczywiście za pomocą słońca! Dzięki systemom solarnym możesz zrobić to także ty.

Pierwsze kolektory słoneczne zaczęto eksperymentalnie montować w krajach zachodnich w latach 80.tych, były one wówczas synonimem luksusu. Dopiero dekadę później. wzrosła powszechność ich użytkowania, stały się obowiązkowym elementem wyposażenia domów. Do Polski przywędrowały oczywiście z opóźnieniem, i choć są coraz popularniejsze, to nie można powiedzieć iż są montowane powszechnie. Zazwyczaj używane są do podgrzewania ciepłej wody bieżącej, a także wody w basenie. Oprócz kwestii finansowych warto uświadomić sobie, że kolektory słoneczne są przyjazne środowisku, wykorzystują energię odnawialną, która nigdy się nie wyczerpie.

Kolektory a sprawa polska

Na naszej szerokości geograficznej i w warunkach klimatycznych dalekich od ideału najefektywniejszym okresem dla pracy solarów jest czas od kwietnia do października. Dlatego niezwykle ważne jest ich odpowiednie usytuowanie. W korzystnym ustawieniu kolektor potrafi zaspokoić około 60-70% wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego na gorącą wodę. Zaś w przypadku energii elektrycznej, jedno ogniwo, o powierzchni 25m2, jest w stanie “wyprodukować” 2500 kWh.

Na co zwrócić uwagę?

-montaż pod kątem 40o, oraz skierowanie na południe
-system solarny należy umieścić w miejscu łatwo dostępnym(ma to znaczenie w przypadku czyszczenia i konserwacji)
-na kolektor nie może padać cień

Najlepsze miejsca na montaż systemów solarnych to: elewacja budynku, pokrycie dachu, linia dachu, ogród.

Przed rozpoczęciem inwestycji należy więc wziąć pod uwagę czynniki zmniejszające moc promieni słonecznych, są to:• zachmurzenie,
• pory roku i dnia,
• szerokość geograficzna,
• kąta padania promieni na płaszczyznę,
• zanieczyszczenie środowiska.

Dla Polski najważniejszy jest pierwszy czynnik. Zanim zdecydujemy się na inwestycję warto sprawdzić jak długo, na obszarze przez nas zamieszkałym, występuje bezchmurne niebo.Jako takie pojęcie daje wskaźnik nasłonecznienia liczony w godzinach bezchmurnych w ciągu dnia. W naszym kraju jest to około 1600h w ciągu roku.

Opłacalność inwestycji

Ale zanim zaoszczędzisz musisz co nieco wydać. Kupno kolektorów słonecznych wiąże się niestety, z nie lada obciążeniem dla domowego budżetu. To jest właściwie jedyna wada tego rozwiązania. Ale mamy dobrą wiadomość :Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił jakiś czas temu program dotacyjny, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać zwrot 45% kwoty kredytu, który zaciągają na kupno i montaż kolektorów słonecznych. Można to zrobić do końca 2013 roku, więc nie warto zwlekać z podjęciem decyzji.

Więcej szczegółów na stronie: www.nfosigw.gov.pl.

Inwestycja w kolektory słoneczne w dzisiejszych czasach to nie tylko sposób na oszczędności, ale także wyraz troski o lepszą przyszłość naszej planety.

ASZ

5/5 - (17 votes)

Data publikacji: 20 lutego, 2012

Autor:

5/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ewunias
    czwartek, 22 lutego, 2018

    Kolektory to dobra sprawa, ponieważ można zaoszczędzić i są coraz częściej widoczne na dachach. Niestety często ludzie przesadzają z ich ilością i domy wyglądają brzydko.

  2. Ines
    wtorek, 22 stycznia, 2019

    Na naszym osiedlu zamontowali taki system na dachy ogrodzenia w którym stoją kontenery na śmieci.Muszę przyznać,ze nie działa to tak jak powinno w okresie zimowym kiedy nie ma słońca.Nie działa elektroniczny zamek ani oświetlenie.Co jakiś czas widzę kabel czyli podpinają się do tradycyjnego prądu.

Podobne artykuły