Łączniki

Eurotec i wkręty z rodziny KonstruX

Firma Eurotec GmbH posiada w swoim katalogu wiele serii wkrętów do drewna, których zastosowanie jest precyzyjnie określone m.in. dla segmentu budownictwa drewnianego. Oprócz nich w ofercie firmy funkcjonują też łączniki nieco bardziej uniwersalne, a ich wybór niedawno został poszerzony o całą rodzinę rewolucyjnych wkrętów KonstruX.

Wstęp

Wzrost zainteresowania odbiorców prefabrykowanymi elementami drewnianymi i ogólnie popularność drewna warstwowego to przyczyny, które skłoniły firmę Eurotec, aby wprowadziła do oferty nowości znajdujące zastosowanie przy złożonych formach i strukturach o dużych rozpiętościach. Dlatego oferując całe systemy łączników kątowych czy 3-ściennych przeznaczonych m.in. do wewnętrznych narożników, firma nie mogła pominąć kwestii wkrętów, które potrafiłyby przenosić ogromne obciążenia i zarazem zapewnić szybki montaż. W ten sposób wykrystalizowała się idea wkrętów KonstruX, które na dobrą sprawę można stosować we wszystkich typach połączeń nośnych w drewnianych konstrukcjach.

Cała rodzina tych wkrętów, złożona z czterech różnych podtypów, znajduje zastosowanie m.in. w szeroko rozumianym budownictwie drewnianym (konstrukcje szkieletowe, renowacje stropów z belek drewnianych), jak też nawet i w stolarstwie.

Wkręt KonstruX SK AG, KonstruX ST Senkkopf, KonstruX ST Zylinderkopf, KonstruX A4 Senkkopf mit Wasserzeichen
Wkręt KonstruX SK AG, KonstruX ST Senkkopf, KonstruX ST Zylinderkopf, KonstruX A4 Senkkopf mit Wasserzeichen

Charakterystyka wkrętów z rodziny KonstruX

Rodzina produktów sygnowanych nazwą KonstruX składa się z czterech różnych podtypów wkrętów. Są to wkręty typu ST z łbem walcowym, wkręty typu ST z łbem płaskim stożkowym, wkręty KonstruX z łbem płaskim stożkowym z końcówką AG oraz wkręty KonstruX z łbem stożkowym i wykonane ze stali nierdzewnej A4. Wszystkie są gwintowane na całej długości, co jest jedną z podstawowych cech całej rodziny wkrętów KonstruX.

Pierwszy z wymienionych typów, to wkręty ocynkowane o wysokim oporze wyciągania i dające mocne połączenie, a jednocześnie gwarantujące mniejszy moment wkręcania dzięki nowej samowiercącej końcówce. Wkręty te stanowią system do wszystkich typów połączeń nośnych w konstrukcjach z drewna i znajdują zastosowanie w budownictwie drewnianym i stolarstwie, w konstrukcjach szkieletowych, konstrukcjach hal, wszelkich konstrukcjach z elementów drewnianych oraz m.in. przy renowacji stropów z belek drewnianych. Ich gama startuje od rozmiaru 6,5 x 80 mm, a kończy się na rozmiarze 10,0 x 450 mm, podczas gdy gniazda łbów startują od TX 30 i kończą się na TX 50. Standardowa ilość wkrętów tego typu w jednym opakowaniu to 100 sztuk do rozmiaru 6,5 x 195 mm, natomiast wszystkie średnice powyżej – czyli 8,0 i 10,0 oferowane są w opakowaniach zbiorczych po 50 sztuk.
Następny typ wkrętów Konstrux to niejako klon opisanego powyżej, jednak dla odmiany wyposażony w łeb płaski stożkowy zamiast walcowego. Ich parametry i zastosowanie są w zasadzie identyczne, natomiast istnieją różnice w kwestii rodzaju łba i rozmiarów. Tutaj gama startuje od średnicy 6,5 x 80 mm, a kończy się na rozmiarze 10,0 x 600 mm (opakowania zbiorcze po 100, 50 i 25 sztuk).
Trzeci typ wkrętów KonstruX z końcówką AG to wkręty z łbem płaskim stożkowym. Ich końcówka została opracowana geometrycznie w taki sposób, by zmniejszyć dodatkowo moment obrotowy potrzebny do wkręcenia i zarazem zminimalizować ryzyko rozszczepienia drewna. Wkręty te dostępne są tylko w średnicy 11,3 mm, a ich długości startują od 300 mm (gniazdo łba TX50), zaś kończą się na rozmiarze aż 1000 mm. Każdy z rozmiarów dostępny jest w opakowaniu zbiorczym po 20 sztuk. Ostatnim typem w rodzinie wkrętów KonstruX od firmy Eurotec są wkręty wykonane ze stali nierdzewnej A4 o właściwościach kwasoodpornych. Są to niezwykle wytrzymałe wkręty z łbem stożkowym i oczywiście gwintowane na całej długości, polecane do zastosowania w środowiskach, w których stal narażona jest na długotrwałe działanie czynników ją degradujących. Wszystkie wkręty tego typu oferowane są w jednej średnicy – 10 mm (gniazdo łba TX50) – i w zakresie długości od 160 mm do 400 mm. Opakowanie zbiorcze w ich przypadku zawsze liczy 25 sztuk.

Podsumowanie zalet wkrętów z rodziny KonstruX

Wkręty KonstruX z gwintem na całej długości maksymalizują wytrzymałość połączenia przez wyższy opór wyciągania gwintu w obu połączonych ze sobą elementach konstrukcji. W przypadku zastosowania wkrętów z niepełnym gwintem, wytrzymałość takich połączeń zawsze jest ograniczona na skutek znacznie mniejszego oporu wyciągania łba wkrętu z łączonych elementów, natomiast seria Konstrux maksymalizuje ten efekt. Wkręty te są oszczędzającą czas alternatywą w stosunku do tradycyjnych złączy oraz łączników do drewna, takich jak stopy do belek, czy dźwigary belkowe itp. Ponadto należy pamiętać, że drewno ma niską wytrzymałość na poprzeczne ściskanie i poprzeczne rozciąganie. Dlatego w celu jego wzmocnienia najlepiej korzystać z wkrętów gwintowanych na całej długości – właśnie takich jak rodzina KonstruX.

Każdy z czterech typów tych wkrętów doskonale przejmuje większą część oddziałujących na drewno sił, a ponadto wpływa na zwiększenie nośności belek stropowych i zmniejszenie efektu ugięcia. Wszystko dlatego, że wkręty KonstruX z gwintem na całej długości łączą elementy konstrukcyjne na sztywno i bez możliwości przesunięcia. Wkręty KonstruX to także niewidoczne połączenia, wyższa odporność pożarowa i brak mostków cieplnych. Trzeba nadmienić, że zgodnie z dopuszczeniem (Europejską Aprobatą Techniczną ETA-11/0024), nie jest przy nich wymagane wstępne nawiercenie, jedynie od długości wkrętu >= 245 mm zaleca się wstępne, wyznaczające kierunek nawiercenie na 1/3 długości wkrętu, co gwarantuje eliminację niepożądanego krzywienia się wkrętu.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hage
tel. +49 2331-6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

4.9/5 - (36 votes)

Data publikacji: 16 lipca, 2021

Autor:

4.9/5 - (36 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 19 lipca, 2021

    Wielokrotnie używałem wkrętów firmy Eurotec i muszę przyznać ,że wybór jest naprawdę szeroki i jest z czego wybierać wśród wkrętów.Jeśli oferta wkrętów do drewna jeszcze bardziej została rozszerzona o nowe jeszcze lepsze wkręty ,to tylko dla nas konsumentów jeszcze lepiej.

Podobne artykuły