Izolacja nakrokwiowa – ważne szczegóły cz. 4
Montaż izolacji nakrokwiowej nie jest skomplikowany. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach instalacyjnych. Nie można zapomnieć o odpowiednim wykonaniu szczegółów w postaci wykończeń w kalenicy oraz przy oknie dachowym i kominie.
Przy rozpoczęciu układania płyt izolacji nakrokwiowej należy w dolnej części połaci dachu przykręcić płytę (belkę stopową), zamocowaną równolegle do kalenicy. Użyta płyta powinna mieć taką samą grubość jak płyty, które będą wykorzystane jako izolacja nakrokwiowa. Do płyty stopowej dosuwa się pierwszą płytę izolacyjną, najczęściej stanowiącą strefę montażową, przeznaczoną dla systemu odwadniania dachu. Należy dokładnie określić punkt rozpoczęcia prac po aby uniknąć niepotrzebnego rozcinania płyt w kalenicy oraz na szczytach.
W przypadku gdy konstrukcja dachu wykorzystuje nieizolowany okap to tą część należy wyrównać za pomocą belek przybitych do krokwi o tej samej grubości co izolacja.
Połączenia płyt izolacja nakrokwiowa w kalenicy
Płyty izolacji nakrokwiowej należy przyciąć pod kątem na wysokości kalenicy. Ważne jest aby przycięcie uwzględniało kąt nachylenia dachu. Wszelkie połączenia lub otwory na wysokości belki uzupełnia się montażową pianką PUR. Dla zapewnienia uszczelnienia, po wyrównaniu wtryśniętej pianki PUR oraz przed nałożeniem kontrłat, nakłada się pas folii dachowej.
Wykończenie płyt przy kominie
Do połączenia płyty izolacji nakrokwiowej z kominem można użyć montażowej pianki poliuretanowej. Takie rozwiązanie może być zastosowane jeżeli konstrukcja komina wykorzystuje wkład wewnętrzny a obudowa jest np. z cegły. Przy innych konstrukcjach wykorzystuje się pasy wełny mineralnej. W przypadku łączenia komina z dachówką należy użyć pasów ołowianych.
Woda, która spływa z górnej części dachu nad kominem jest odprowadzana poniżej komina za pomocą ukośnie zamontowanej łaty. Należy pamiętać aby górną część listwy uszczelnić kitem lub pasem. Ważne jest również aby pod listwą oraz równoległe do komina były zamontowane listwy pomocnicze zapewniające przepływ wody wokół komina.
Wykończenie płyt przy oknie dachowym
Jeżeli konstrukcja dachu przewiduje okna dachowe to ważne jest uwzględnienie dodatkowej grubości materiału izolacyjnego. Okno dachowe należy podwyższyć za pomocą płatwi pomocniczych. Płaszczyzna górna płatwi pomocniczych musi znajdować się na tym samym poziomie co płaszczyzna górna płyt. Woda, która spływa z powierzchni powyżej okna dachowego powinna być odprowadzana poniżej okna. Wykorzystywane są do tego zamontowane skośnie kontrłaty.
Wnioski
Płyty izolacji nakrokwiowej montuje się bezpośrednio na konstrukcji nośnej dachu. Dzięki takiemu sposobowi ułożenia izolacji cieplnej unika się wszelkich problemów, które bardzo często występują przy klasycznych sposobach izolowania dachu.
Jeżeli odległości między krokwiami lub łatami nie są jednakowe to izolacja nakrokwiowa i jej sposób montażu zapewni jednolitą warstwę izolacji eliminując mostki termiczne.
Izolacja nakrokwiowa jest łatwiejsza w montażu i zapewnia większą szczelność izolacji w porównaniu z metodą tradycyjną.
Komentarze