Izolacje

Jak ochronić dach przed wilgocią?

Jak ochronić dach przed wilgocią?

Podczas prac wiązanych z budową dachu niezwykle ważną sprawą jest zapewnienie skutecznego odprowadzania wilgoci z poddasza i ochronę przed przedostającą się wodą elementów konstrukcyjnych. Co prawda tegoroczne lato było pod względem opadów łaskawe, ale sprawy nie można bagatelizować. Najskuteczniejszą ochronę dadzą membrany dachowe.

Membrana dachowa to taka warstwa dachu, której zadaniem jest zabezpieczenie termoizolacji i elementów konstrukcyjnych przed działaniem wilgoci od zewnątrz. Membrana taka musi zatem być wodoszczelna. Ale to nie wszystko. Para wodna musi także przedostawać się na zewnątrz budynku. Zatem Membrana musi być także parporzepuszczalna. Szereg innowacyjnych technologii stosowanych przy produkcji membran sprawia, że spełniają one wszystkie wymienione założenia. świetnie sprawdzająca się membraną jest Climateq- produkowana przez cenioną przez dekarzy firmę WABIS. Climateq to membrany wytwarzane z najwyższych jakościowo materiałów, gwarantujących zarówno łatwy montaż, jak i trwałość i stabilność struktury.

Właściwości membran dachowych

Jednym z produktów serii Climateq jest membrana wstępnego krycia – RANGE, Składa się ona z czterech warstw i ma gramaturę 150 g/m². Niezwykle ważna jest zarówno jej wysokoprzepuszczalność (sd=0,025), jak i wodoszczelność. Membranę stosuje się podczas wstępnego krycia dachu skośnego, gdy kąt nachylenia przekracza 20°.Uszczelnia ona pokrycia dachowe leżące na łatach i kontrłatach albo ułożone są bezpośrednio na termoizolacji. Można wykorzystać ją także jako wiatroizolację w konstrukcjach szkieletowych. Membrana Climateq RANGE może być ułożona na dachu z pełnym deskowaniem.

Czwarta warstwa daje moc

Siatka poliprepylenowa to jedna z warstw membrany RANGE. Zwiększa ona znacząco wytrzymałość membrany, zapewniając formę zbrojenia. Mając gramaturę zaledwie 150 g/m² Climateq RANGE jest w stanie zagwarantować świetne parametry wytrzymałościowe. Mamy zatem wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż/w poprzek: 490/370 [N/50 mm]i rozdzieranie na gwoździu wzdłuż/w poprzek: 380/400 [N]. Membrana ta jest odporna na działanie czynników mechanicznych, z których najważniejsza jest wytrzymałość na rozdarcie na gwoździu. Wszyscy chyba dekarze spotkali się z sytuacją, kiedy po rozwinięciu rolki membrany przybija się wstępnie na początku połaci, przy czym po dojściu do krawędzi dachu membrana rozrywa się i zmusza nas do poprawy mocowania. Zmusza nas to do naprawy membran, a to z kolei zajmuje cenny czas. Unikniemy takich sytuacji dzięki dzięki membranie Climateq RANGE, odznaczającej się nie tylko dużą wytrzymałością, ale także doskonałą funkcjonalnością. Climateq RANGE to membrana dostępna w wersji z paskami klejowymi, ułatwiającymi jej montaż przy świetnej wodoszczelności pokrycia. Poprawia to funkcjonalność membrany. Przydatnym rozwiązaniem są nadrukowana linie, pozwalające na precyzyjne cięcie membrany.

Duży potencjał firmy Wabis

Na poprawną pracę mambrany jednak wpływa szereg innych elementów, które odpowiadają za jak najlepszą wentylację i wodoszczelność. Zanim zdecydujemy się na membranę, przeanalizować powinniśmy także inne aspekty poszycia. Warto wybrać producenta oferującego kompletne systemy dachowe w postaci okapu, kominków wentylacyjnych, czy kalenicy. Da nam to pewność skutecznej wentylacji. W ofercie Wabis znajdziemy takie rozwiązanie i warto z niego skorzystać.

Wabis to firma, która inwestuje w nowe technologie i używa do wytwarzania swoich wyrobów niezwykle zaawansowanego parku maszynowego. Wykorzystuje także potencjał i doświadczenie swych europejskich partnerów. Sprawia to, że Wabis może planować przyszłość, rozwijając przy

tym Climateq jako grupę produktową.

WABIS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a, 28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl

4.8/5 - (44 głosów)

Data publikacji: 16 października, 2018

4.8/5 - (44 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. fachowiec
  czwartek, 20 grudnia, 2018

  Ochrona poddasza przed wilgocią jest niewątpliwie bardzo istotnym elementem zabezpieczenia budynku. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze usuwanie pary z budynku. Zastosowanie membrany pozwoli na uniknięcie kłopotów związanych z wilgocią. Na tym elemencie naprawdę nie warto oszczędzać.

 2. fachowiec
  czwartek, 20 grudnia, 2018

  ochrona budynku przed wilgocią jest niewątpliwie istotnym elementem na etapie budowy. I trzeba mieć na uwadze zarówno szczelność pokrycia dachowego, jak i zdolność usuwania pary wodnej z budynku. Membrany dachowe pozwolą na uniknięcie kłopotów związanych z wilgocią. I na tym nie należy oszczędzać.

 3. Bartosz
  poniedziałek, 24 grudnia, 2018

  Jest wiele producentów membran i pokryć dachowych, ale firma jedną z lepszych firmy. Prawie 20 lat na rynku potwierdza, że są dobrzy w tym co oferują. Co trochę wprowadzają jakieś nowe produkty, a więc jeśli chodzi o remont dachu i membrany to warto zajrzeć do ich oferty.

Podobne artykuły