Porady

Jak zestawy z koszem wpływają na bezpieczeństwo pracy?

Drabina ewakuacyjna to niezbędny element wyposażenia wielu budynków. W niektórych sytuacjach musi być na wyposażona w dodatkowy element zapobiegający upadkowi. Jest nim kosz ochronny.

Podstawowym zastosowanie drabin wysuwanych jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym wewnątrz budynku, umożliwiając ewakuację. Umożliwiają one również zadbanie o obiekt budowlany, czyli zapewnienie mu odpowiedniej sprawności technicznej. Dzięki drabinie można też instalować i serwisować rozliczne urządzenia na dachu, kontrolować przewody kominowe, dokonywać prac budowlanych lub remontowych. Drabiny wysuwane są również instalowane na stałe w studzienkach kanalizacyjnych. Do tego pełnią one ważne zadania w przemyśle, gdyż to dzięki nim można dostać się na górne partie maszyn lub do obiektów zainstalowanych na wyższych poziomach. Istnieją wszakże określone wymogi związane z drabinami oraz cechy, jakimi powinny się one odznaczać.

Drabiny ewakuacyjne – wymogi prawne

Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy budynek, który posiada dwie lub więcej kondygnacji, powinien zostać wyposażony w drabinę, funkcją której jest umożliwienie ewakuacji w razie zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia, jak również stałego dostępu na dach w celu wykonywania przeglądów technicznych znajdujących się tam urządzeń. Obowiązkowo wyposażone w drabinę ewakuacyjną muszą być budynki przemysłowe, hale oraz magazyny. Powinna to być pionowa zewnętrzna drabina, w określonych sytuacjach z zainstalowanym koszem ochronnym, która pozwala na zejście z dachu lub wejście na niego w wypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa. Pamiętać należy, iż drabiny ewakuacyjne spełniać muszą szereg wymagań i norm BHP oraz cechować się solidnym wykonaniem z materiałów odpowiednio wysokiej jakości.

Kosz ochronny – kiedy jest niezbędny?

Zestawy z koszem ochronnym są niezbędne wówczas, gdy wysokość drabiny przekracza trzy metry i/lub nie ma innych mechanicznych systemów ochronnych. Kosz ochronny służy oczywiście zapobieganiu upadku użytkownika drabiny z wysokości. Według norm prawnych, powinien on mieć od 70 do 80 cm szerokości oraz zapewniać swobodę ruchów. Jeżeli drabina ma ponad dziesięć metrów wysokości, musi być wyposażona także w dodatkowe podesty spoczynkowe. Powinna cechować się wysoką jakością wykonania, w tym odpornością na korozję, jak również konstrukcją umożliwiającą szybki, prosty montaż w każdych warunkach. takie zestawy drabin z koszem ochronnym znaleźć można tutaj: https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125.

Kosz ochronny a bezpieczeństwo pracy

Kosz ochronny ma zastosowanie nie tylko w przypadku ewakuacji. Jest on bardzo ważnym elementem podnoszącym poziom bezpieczeństwa w czasie wykonywania rozmaitych prac na wysokości. Jego główną funkcją jest zapobieganie upadkowi, o który nietrudno w przypadku zmęczenia czy wykonywania zadań w niskich temperaturach bądź przy silnym wietrze. Kosz chroni przed spadnięciem z drabiny w razie pośliźnięcia lub złego ustawienia stopy na stopniu, ale też można się go przytrzymać i w ten sposób ulżyć zmęczonym kończynom. Sprawia, że praca jest wygodniejsza, bardziej komfortowa. Oczywiście, musi on być wykonany z odpowiednio odpornych materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna, i solidnie zamocowany. Konieczne jest też regularne serwisowanie całego zestawu.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 18 grudnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły