Porady

Co to jest styrodur i kiedy go stosować?

Termoizolacja budynku to bardzo ważny temat, bo od sposobu, w jaki zostanie wykonana zależy komfort cieplny oraz wydatki, jakie trzeba będzie ponosić na ogrzewanie. Wśród najpopularniejszych wymienia się styropian i watę szklaną. Czym jest styrodur i do czego jest wykorzystywany?

Styrodur co to jest?

Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany nazywany jest też płytą XPS. Produkcję styroduru rozpoczęto w roku 1964, a bazą dla tej technologii stał się taki sam surowiec, jaki wykorzystywany jest do produkcji tradycyjnego styropianu. Oba warianty jednak mocno różnią się od siebie, ponieważ są przygotowywane z wykorzystaniem różnych technologii produkcji.

Styrodur cechuje się tym, że jest materiałem o gładkiej powierzchni, którego struktura jest bardziej różnorodna niż w przypadku styropianu, a znajdujące się wewnątrz komórki są zamknięte. Osiągnięcie takich właściwości stało się możliwe poprzez dodanie specjalnego środka o właściwościach pianotwórczych, do masy polistyrenowej na etapie produkcji. Następnie produkt jest sprasowywany i docinany, zgodnie z przyjętymi normami.

Do czego wykorzystywany jest styrodur?

Styrodur XPS od https://suez.com.pl/ jest materiałem, który może być wykorzystywany w różnych sytuacjach. Doskonale sprawdza się do wykonania warstwy termoizolacyjnej fundamentów, podłóg, posadzek, stropów, wybranych wariantów dachów, ale też parkingów, dróg czy mostków termicznych.

Przed zakupem płyt XPS koniecznie należy zwrócić uwagę na szczególne parametry produktów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych styropianów będą to: współczynnik przewodzenia ciepła, nasiąkliwość wodą oraz naprężenie ściskające.

Poleca się stosowanie styroduru w miejscach, które są szczególnie narażone na wilgoć, ponieważ płyty XPS charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością niż styropian. Styrodur cechuje się wysoką (szczególnie w porównaniu do styropianu) twardością, a jego parametry termoizolacyjne są nieco lepsze.

Dużym atutem jest to, że styrodur jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu może być stosowany w miejscach szczególnie narażonych, takich jak np. cokoły budynków.

Idealne do stosowania do również na tarasach czy balkonach, gdzie pozwalają skutecznie i stosunkowo prosto wyeliminować problem mostków termicznych.

Rodzaje styroduru i jego przeznaczenie

W zależności od potrzeb danego projektu wykorzystać można styropian ekstrudowany zakończony krawędzią płaską, typu pióro-wpust oraz na zakładkę, natomiast sama powierzchnia płyty może być płaska bądź karbowana. Te indywidualne cechy produktu mają duże znaczenie, dlatego wariant produktu należy zawsze dopasowywać do charakteru prac.

Modele zakończone krawędzią typu pióro-wpust wykorzystywane są głównie do wykonania warstwy termoizolacyjnej dachu. Z kolei płyty karbowane cechują się lepszą przyczepnością kleju, tynku lub betonu, dlatego lepiej sprawdzą się przy wykonaniu ocieplenia sufitu lub jako warstwa zewnętrzna ocieplenia pod tynk.

Obróbka styroduru – cięcie

Przed przystąpieniem do obróbki styroduru należy wiedzieć, że jest to materiał, którego nie można np. ciąć w sposób przypadkowy. Takie postępowanie naraziłoby materiał na uszkodzenia oraz wpłynęłoby negatywnie na parametry produktu. Przykładem może być piła płatnica lub nóż introligatorski, jednak nie są to rozwiązania doskonałe. Wykorzystanie piły niesie ryzyko, że krawędź styroduru przestanie być idealnie gładka, z kolei nóż może po prostu utknąć w płycie. Specjaliści podkreślają, że dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczny sprzęt, taki jak np. ploter lub nóż termiczny. Ploter termiczny działa doskonale, jednak jest to rozwiązanie, które opłaca się kupić wyłącznie wtedy, gdy częstotliwość wykorzystania będzie duża. Dla jednorazowego zlecenia jest to nieopłacalne. W takiej sytuacji lepszy okazać się może nóż termiczny, jednak aby prace zostały wykonane profesjonalnie i dokładnie warto wybrać model, w którym urządzenie osiągało będzie temperaturę rzędu 100-450 stopni. Mechanizm działania wykorzystuje w tym wariancie wysoką temperaturę, topiąc i rozdzielając materiał.


Data publikacji: 18 marca, 2024

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły