Porady

Jaki kominek wybrać i czym kierować się przy wyborze? Dobierz odpowiednie materiały budowlane.

Kominek jest niewątpliwie świetną dekoracją salonu, ale jest także źródłem ciepła. Dzięki niemu można stworzyć bardziej przytulne wnętrze. Dziś podpowiemy Wam, jaki kominek wybrać i na jakie materiały budowlane warto postawić.

Dlaczego kominek to nadal dobry wybór?

Niewątpliwie posiadanie kominka ma wiele zalet. Oczywiście jeżeli planujecie jego montaż, to pamiętajcie, że jego budowa wymaga ingerencji w konstrukcję budynku, dlatego warto zaplanować go podczas wykonywania projektu. Trzeba wiedzieć, że właśnie kominek jest uzupełnieniem podstawowego systemu ogrzewania. Możecie z niego korzystać np. w okresach przejściowych, gdy jeszcze nie uruchamiacie pieca. To rozwiązanie pozwoli Wam także sporo zaoszczędzić. Możecie np. zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym, który można podłączyć zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i systemu kaloryferów. Warto jeszcze wiedzieć, że ciepło z kominka można odczuć bardzo szybko. Już po kilku minutach w pomieszczeniu robi się coraz cieplej. Trzeba jeszcze pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, że efekt ciepła potęguje tutaj mocno palący się ogień. Swoją drogą kominek to także świetna dekoracja każdego salonu, zarówno tego nowoczesnego, jak i klasycznego. 

Jak zbudować kominek?

Zasadniczo budowa kominka nie jest bardzo czasochłonna czy trudna. Oczywiście podstawą jest tutaj wkład kominkowy, który trzeba zakupić. Następnie obudowę można wykonać już samodzielnie. Kominek składa się najczęściej z trzech elementów takich jak: płyta nośna, okap i obudowa wkładu. Pamiętajcie, że stosowane materiały budowlane muszą być odporne na wysoką temperaturę, maksymalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia, a do tego trwałe. Płytę nośną czy też obudowę możecie wykonać z cegły zwykłej czy też klinkierowej, natomiast na zewnątrz kominek możecie obudować płytkami kamiennymi czy też ceramiką. Wszystko tak naprawdę zależy od Waszych preferencji. Doskonale sprawdzają się też obudowy z piaskowca czy też innych materiałów skalnych. Wspaniale prezentuje się marmur, tyle tylko że jest to materiał bardzo drogi. Jeżeli chodzi o okap budowlany, to najlepiej wykonać go np. z płyt gipsowo-kartonowych, przy czym trzeba je ułożyć na stelażu. Ważna jest także izolacja. Możemy Wam polecić taką wykonaną z wełny mineralnej, która dla większej trwałości zostaje zabezpieczona folią aluminiową. W górnej części okapu niezbędny jest montaż przegrody, gdyż właśnie tam umieszczona jest rura spalinowa. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie, dlatego cała instalacja musi być bardzo szczelna. Trzeba jeszcze umieścić kratki nawiewające ciepłe powietrze. 

Czym wymurować kominek?

Pamiętajcie, że jeżeli wykonaliście zabudowę kominka płytami kartonowo-gipsowymi, to izolację może być zrobiona z wełny, przy czym należy ją zamocować w kierunku wkładu kominkowego. Jednocześnie płyty muszą być tak ułożone i docięte, by utrzymywały się na sobie, a także pomiędzy profilami, bez konieczności stosowania kleju. Jeżeli lubicie dekoracyjne formy, to możecie obudowę wykonać z niezawodnego betonu architektonicznego. Natomiast jeżeli chcecie odizolować wkład kominkowy, to zastosujcie płyty krzemianowo-wapienne, które tutaj sprawdzą się idealnie. Odpowiednio wykonany kominek będzie świetną dekoracją nawet małego salonu.                


Data publikacji: 29 lutego, 2024

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły