Porady

Jak ułożyć ścieżkę edukacji, która otworzy drzwi do kariery: liceum, technikum czy szkoła zawodowa?

Po ośmioletniej szkole podstawowej przychodzi czas na wybór szkoły średniej, która może stać się furtką do kariery. Do wyboru masz trzy rodzaje szkół: liceum, technikum oraz szkołę branżową nazywaną również zawodową. Różnią się one czasem edukacji i programem, który może przygotować Cię do matury i podjęcia studiów, a także pracy w wybranym przez siebie zawodzie.

Czas na pierwszą decyzję na drodze zawodowej

Podstawówka już za Tobą? Czas więc podjąć pierwszą ważną decyzję, która będzie mieć wpływ na Twoją drogę zawodową. Zanim wybierzesz szkołę dla siebie, przede wszystkim zastanów się, czym chcesz się zajmować. Są takie zawody i zajęcia, które wymagają ukończenia studiów, a co za tym idzie również zdania matury po szkole średniej. Istnieje jednak również wiele takich, do których możesz przygotować się w szkole branżowej, a pracę podjąć już po trzech latach nauki.

Pomyśl nad tym, jak chcesz, żeby wyglądała Twoja kariera i w którym kierunku zamierzasz się rozwijać. Nie obawiaj się zasięgnąć porady, i to zarówno u własnych rodziców, jak i wśród kadry pedagogicznej własnej szkoły, zwłaszcza jeśli któryś z pedagogów jest dodatkowo doradcą zawodowym. Na tym etapie edukacji warto zdecydować przede wszystkim, czy chcesz iść na studia i zdobyć wykształcenie wyższe, czy może wolisz skupić się na wybranym zawodzie i doskonaleniu swoich umiejętności.

szkola-branzowa-technikum-a-moze-liceum-czym-roznia-sie-te-szkoly

Szkoła branżowa, technikum, a może liceum – czym różnią się te szkoły?

Po ukończeniu ośmioletniej szkoły podstawowej masz do wyboru trzy szkoły ponadpodstawowe, w których możesz kontynuować swoją edukację:

  • liceum, w którym nauka trwa 4 lata, a program nauczania skupiony jest na jak najlepszym przygotowaniu do matury, żeby uczniowie mogli rozpocząć naukę na uczelniach wyższych;
  • technikum 5-letnie, łączące w sobie przygotowanie do matury i egzaminów zawodowych;
  • szkołę branżową, w której I stopień nauki trwa 3 lata, a uczniowie są przygotowywani do pracy w wybranym przez siebie zawodzie.

Liceum będzie dobrym wyborem przede wszystkim wtedy, gdy planujesz pójść na studia. Możesz po nim uzupełnić swoją edukację również w szkołach policealnych. Po technikum także możesz rozpocząć studia – to swego rodzaju połączenie liceum ogólnokształcącego ze szkołą branżową, które kończy się dwoma egzaminami, zawodowym oraz maturą. Kiedy skończysz szkołę, nie musisz podchodzić do wszystkich egzaminów, jednak to właśnie one mogą otworzyć Ci dalszą drogę edukacji i kariery.

czas-na-pierwsza-decyzje-na-drodze-zawodowej

Pamiętaj – szkoła branżowa nie zamyka drogi do pójścia na studia!

Szkoła branżowa przygotuje Cię do bardzo wielu zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych. To między innymi blacharz samochodowy, cukiernik, elektromechanik, fotograf, krawiec, złotnik jubiler albo dekarz – szkoła branżowa CosinusYoung oferuje wszystkie te kierunki kształcenia, a nawet jeszcze więcej, i to w różnych lokalizacjach. W takiej szkole będziesz uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów podstawowych jak matematyka czy język polski, jednak nacisk kładzie się przede wszystkim na przygotowanie zawodowe.

Pamiętaj, że wybór szkoły branżowej nie zamyka Ci drogi na pójście na studia wyższe. I stopień tej szkoły trwa 3 lata i przygotuje Cię do egzaminów zawodowych. Warto jednak wiedzieć, że po ukończeniu 3-letniego I stopnia szkoły branżowej masz możliwość nie tylko podjęcia pracy, ale także uzupełnienia swojej edukacji w szkole II stopnia, gdzie przygotujesz się do matury. Jeśli ją zdasz, możesz podjąć studia, uzupełniając swoją wiedzę i kwalifikacje, a tym samym otwierając sobie jeszcze więcej dróg zawodowych.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 marca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły