Łączniki

Łączniki EUROTEC do drewna masywnego i wielkowymiarowych konstrukcji

Firma Eurotec GmbH rozwijana sukcesywnie już od ponad 20 lat jest obecnie cenionym dostawcą zróżnicowanych technologii mocowań m.in. w segmencie budownictwa drewnianego, budowy tarasów czy zamocowań betonowych. Aktualny katalog łączników tej marki, stosowanych przy drewnie, obejmuje bardzo ciekawe rozwiązania dla wielkowymiarowych konstrukcji, w których stosuje się drewno masywne.

Specyfika dużych konstrukcji

Prefabrykowane konstrukcje, coraz bardziej typowe dla budowanych modułowo hal przemysłowych, handlowych bądź mostów i złożonych konstrukcji dachowych, to często bardzo skomplikowane i masywne formy, o dużych rozpiętościach. Oznacza to, że wiążą się z nimi wysokie wyzwania statyczne, którym muszą podołać odpowiednio zaprojektowane łączniki i wkręty.

Świadoma tego firma Eurotec zaoferowała własny specjalistyczny system mocowania oraz kotwienia wielkowymiarowych prefabrykowanych elementów drewnianych. Obejmuje on bardzo zróżnicowane formy i kształty, które w zwarty sposób omówione zostały w poniższych podrozdziałach.

Łączniki EUROTEC do drewna masywnego i wielkowymiarowych konstrukcji

Płyty kotwiące i metalowe bądź aluminiowe wsporniki łączące

Płyty kotwiące podłogowe to rozwiązania dopasowane do wszelkich projektów i, dzięki usztywnieniom krzyżowym, świetnie sprawdzają się w konstrukcjach z drewna ciężkiego. Zapewniają optymalny rozkład obciążenia dzięki indywidualnym regulacjom przy każdym projekcie, a ponadto pozwalają na lepsze wykorzystanie poszczególnych złączy, zwłaszcza w szczególnie mocno obciążonych węzłach.

Łączniki EUROTEC do drewna masywnego i wielkowymiarowych konstrukcji

Wsporniki łączące metalowe i aluminiowe stanowią elementy uzupełniające połączenia w nowoczesnej konstrukcji drewnianej. Obsługują one połączenia śrubowe warstw międzybelkowych, dzięki czemu dodatkowe obciążenia mogą być lepiej rozłożone.

Łączniki EUROTEC do drewna masywnego i wielkowymiarowych konstrukcji

Ścinające płyty i narożniki

Płyta ścinająca jest łącznikiem absorbującym siły ścinające i, dzięki różnym otworom do kotwienia w drewnie i betonie, może być używana z drewnem litym oraz przy drewnianych konstrukcjach szkieletowych.

Płyty ścinające Eurotec wykonane są z galwanizowanej stali konstrukcyjnej S250. Ich montaż jest prosty: fachowcy mają tu sześć skośnych otworów połączeniowych i 41 otworów opcjonalnych dla śrub kątowych lub gwoździ kotwiących dla zakotwiczenia w drewnie z każdej strony. Zakotwiczenie w betonie umożliwiają otwory ø 14 mm. Narożniki ścinające pełnią podobną rolę, co wyżej opisane płyty i również są wykonane z galwanizowanej stali konstrukcyjnej S250. Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć liczbę połączeń i zapewnia ich wysoką wytrzymałość. W połączeniu z płytami dociskowymi pozwalają na absorbowanie sił rozciągających również podczas mocowania w betonie.

Łączniki EUROTEC do drewna masywnego i wielkowymiarowych konstrukcji

Połączenia systemowe do drewna klejonego krzyżowo

Eurotec oferuje cały system łączników kątowych, w tym i 3-ściennych, przeznaczonych do wewnętrznych narożników. Wszystkie potrafią przenosić ogromne obciążenia, a ich szybki montaż sprawia, że w całości stanowią systemowe rozwiązanie m.in. dla budynków z litego drewna. System uzupełniają śruby metryczne lub alternatywnie śruby kątowe. Warto też zauważyć, że 3-ścienne łączniki ciesielskie do narożników wewnętrznych współpracują z opisanym niżej łącznikiem wpuszczanym IdeeFix ø 40 przy wykorzystaniu gwintowanych śrub KonstruX.

Niewidoczne łączniki do drewna z serii IdeeFix (rozmiar 30, 40 i 50 mm)

Wspomniane powyżej łączniki IdeeFix stanowią, wraz z systemowymi wkrętami, unikatowe rozwiązanie dzięki temu, że po wpuszczeniu w wywiercony w materiale otwór, stają się z zewnątrz całkowicie niewidoczne. Cechują się wysoką wytrzymałością na obciążenia rozciągające i poprzeczne, dają możliwość dodatkowego dokręcenia lub łatwego demontażu w razie potrzeby i przede wszystkim osłabiają drewno w znikomym stopniu. System IdeeFix znajduje zastosowanie zarówno w połączeniach jednorzędowych, jak i wielorzędowych szeregowych.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

5/5 - (33 votes)

Data publikacji: 22 maja, 2021

Autor:

5/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły