Warsztat

Narzędzia dekarskie – co jest potrzebne do pracy na dachu?

Prace na dachu nie należą do najprostszych. Dekarze muszą sprawnie poruszać się na dużej wysokości i często wykonują swoje obowiązki w niewygodnej pozycji i w trudnych warunkach atmosferycznych, jak np. palące słońce, przed którym nie ma gdzie się schronić. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby mieli do dyspozycji wysokiej jakości, specjalistyczne narzędzia, które pozwolą szybko i sprawnie, a także profesjonalnie przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności. Jakie wyposażenie powinien posiadać dekarz? Które narzędzia są najważniejsze do efektywnej pracy, z jakich materiałów powinny być wykonane i czym się wyróżniać?

Porządek i bezpieczeństwo

Priorytetem w czasie prac na wysokości jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa. Dlatego w pierwszej kolejności każdy dekarz powinien zostać wyposażony w podstawowy ekwipunek pozwalający ochronić jego zdrowie, a nawet życie. Amortyzator bezpieczeństwa, szelki dekarskie, wytrzymałe liny i karabińczyki, a także solidne drabiny i rusztowania to konieczność, żeby w ogóle móc podjąć się prac na dachu. Drugim ważnym aspektem jest porządek w narzędziach i ich łatwa dostępność. Świetnie sprawdza się tutaj pas dekarski z wieloma przegródkami, który pozwala mieć wszystko co potrzebne pod ręką. Utrzymać porządek w narzędziach pomogą też pojemniki plastikowe niskie i wysokie, które umożliwią posegregowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Tradycyjne narzędzia dekarskie

Do podstawowych narzędzi dekarskich należą różnego rodzaju młotki, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby, np. do wbijania i wyciągania gwoździ, ale też do prostowania, gięcia czy kształtowania blach. Najlepsze młotki wyposażone są w magnetyczny uchwyt do przytrzymywania gwoździ i amortyzator. Do innych, podstawowych narzędzi dekarskich zalicza się cęgi do zginania, zaciskania czy falcowania blachy i do obróbki dachówek. Do obróbki blachy wykorzystuje się też zginadła, nożyce dekarskie, a także kleszcze.

Narzędzia dekarskie

Dodatkowe akcesoria w pracy dekarza

Oprócz tradycyjnych, ręcznych narzędzi dekarskich, prace na dachu bardzo ułatwiają też elektronarzędzia, jak choćby wiertarki i wkrętarki. Dużym ułatwieniem są gwoździarki. Mogą one być pneumatyczne lub gazowe. Przy wykorzystaniu pap dachowych przydają się palniki do podgrzewania poryć bitumicznych, profilarki czy kolby lutownicze. Oprócz samych narzędzi dekarz musi mieć łatwy dostęp do elementów mocujących jak gwoździe, kołki, łączniki oraz przyrządy pomiarowe.

Czym powinny wyróżniać się narzędzia dekarskie?

Narzędzia dekarskie powinny być wykonane z solidnych, trwałych materiałów, tak aby służyły przez wiele lat, a nie tylko kilka sezonów. Najlepiej sprawdzają się te, wykonane ze stali nierdzewnej. Producenci często wyposażają je w dodatkowe materiały, np. stopy tytanu, które mają wzmocnić ich trwałość. Ważna jest też wygoda użycia. Dobre narzędzia powinny pewnie leżeć w ręce, tak aby się nie wyślizgiwały, wygodę zapewniają sprzęty z amortyzatorem, tłumiące drgania. Znaczenie ma też różnorodność – im więcej narzędzi ma do dyspozycji dekarz, tym jego praca będzie prostsza i bardziej efektywna. Każdy pracownik powinien dobrze znać przeznaczenie danego narzędzia i podstawowe zasady BHP związane z jego użyciem.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 30 sierpnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły