Warsztat

Systemy asekuracji dachowej – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Wszelkie prace na dachu wiążą się z ryzykiem upadku z wysokości, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Z pomocą przychodzą systemy asekuracji dachowej, które zapewniają ochronę osobom pracującym na wysokości. Jeśli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat systemów asekuracyjnych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Asekuracja na dachu – co mówią przepisy?

Jak można przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, osoby wykonujące prace na wysokości co najmniej 1m od ziemi lub podłogi muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem z wysokości. Do zabezpieczenia takich stanowisk pracy stosuje się:

  • Środki ochrony zbiorowej (balustrady, siatki ochronne, siatki bezpieczeństwa);
  • Środki ochrony indywidualnej (w szczególności szelki bezpieczeństwa) – są one dopuszczalne w sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej.

System asekuracji na dachu – dostępne rozwiązania

Na rynku dostępne są różne rozwiązania w zakresie systemów asekuracji dachowej. Wybór konkretnej opcji zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań występujących na budowie oraz od stanowiska pracy. Poniżej omówimy najbardziej popularne i skuteczne systemy asekuracyjne, które ograniczają ryzyko upadku do minimum.

Balustrady ochronne

Balustrady dachowe to forma ochrony zbiorowej, która zabezpiecza pracowników przed upadkiem z wysokości podczas prac budowlanych, montażowych, serwisowych czy konserwacyjnych wykonywanych na dachach. Balustrady mogą służyć jako zabezpieczenie krawędzi dachu lub dostępu do niektórych elementów (np. drabin, wyłazów, okien dachowych, świetlików czy klap dymowych). Niewątpliwą zaletą stosowania balustrad jest brak konieczności wykorzystania środków ochrony indywidualnej, takich jak szelki bezpieczeństwa, podzespół łącząco-amortyzujący i podzespół kotwiczący, chyba że specyfika pracy wymaga od pracownika wychylania się poza balustradę lub przyjmowania innych pozycji grożących upadkiem z wysokości. Warto mieć na uwadze, że balustrady ochronne mogą być stosowane wyłącznie na dachach płaskich (o nachyleniu do 3 stopni) lub do zabezpieczenia otworów dachowych. Przed zastosowaniem balustrad należy sprawdzić wytrzymałość konstrukcji dachu, aby upewnić się, czy dodatkowe obciążenie nie uszkodzi jego struktury.

Systemy asekuracji linowej

W sytuacji, gdy wykorzystanie środków ochrony zbiorowej jest niemożliwe bądź nieefektywne, zastosowanie znajduje tzw. linowy system asekuracyjny. Zapewnia on pracownikom bezpieczne przemieszczanie się przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej swobody i ergonomii pracy. Wśród systemów asekuracji linowej wyróżnia się systemy pionowe oraz poziome. Podstawowy system linowy składa się z szelek bezpieczeństwa, podzespołu łącząco-amortyzującego oraz podzespołu kotwiczącego.

  • Szelki bezpieczeństwa – to element, który utrzymuje ciało pracownika w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania prac na dachu i pełni ważną rolę w zapewnieniu ochrony przed upadkiem z wysokości. Szelki posiadają specjalne klamry zaczepowe, za pomocą których łączą się z podzespołem łącząco-amortyzującym. Mogą być też wyposażone w uchwyty do zawieszenia narzędzi.
  • Podzespół łącząco-amortyzujący – jego zadaniem jest połączenie uprzęży pracownika z punktem kotwiczącym. W skład podzespołu łącząco-amortyzującego wchodzą: linka bezpieczeństwa z amortyzatorem włókienniczym, urządzenie samohamowne oraz urządzenie samozaciskowe z prowadnicą.
  • Podzespół kotwiczący – to część systemu, która bezpośrednio łączy się z konstrukcją stanowiska. Jej zadaniem jest zakotwiczenie podzespołu łącząco-amortyzującego. Do stworzenia wytrzymałego połączenia mogą być wykorzystywane zaczepy nożycowe, taśmowe lub linkowe, a także szyny kotwiczące.

Systemy asekuracyjne – dla kogo?

Systemy asekuracji dachowej pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach. Mogą z nich korzystać przede wszystkim:

  • Firmy remontowe i budowlane, które regularnie przeprowadzają prace na wysokościach (takie jak np. renowacja dachów czy instalacje na dachach). W przypadku takich czynności konieczne jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osobom, które je wykonują.
  • Właściciele nieruchomości komercyjnych – właściciele dużych budynków (takich jak biurowce czy hotele) bardzo często decydują się na stałe systemy asekuracyjne, które umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie regularnych prac konserwacyjnych.

Podsumowując, systemy asekuracji dachowej są nieodłącznym elementem wyposażenia osób pracujących na wysokościach. W zależności od występujących na budowie uwarunkowań, do zabezpieczenia pracowników wykonujących prace na dachach można wykorzystać środki ochrony zbiorowej (balustrady) lub środki ochrony indywidualnej (m.in. szelki bezpieczeństwa). Oba rozwiązania stanowią skuteczną ochronę przed upadkiem z wysokości.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat solidnych i sprawdzonych rozwiązań z zakresu asekuracji dachowej, skontaktuj się z producentem systemów asekuracyjnych – systemyasekuracyjne.com.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 23 czerwca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły