Warsztat

Rusztowania mobilne czy stacjonarne – który wybór sprawdzi się w Twoim projekcie?

Czy to szeroko zakrojone inwestycje budowlane, czy drobniejsze prace remontowe lub wykończeniowe – potrzebne będą rusztowania. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak też domowi majsterkowicze. Sprawdźmy, który typ rusztowań sprawdza się lepiej – mobilne czy stacjonarne?

Obecnie szybko rośnie rynkowa popularność rusztowań aluminiowych. To nowoczesne, innowacyjne konstrukcje wysokiej jakości, stosunkowo lekkie oraz praktyczne, a przy tym bardzo wytrzymałe, odporne na korozję, uszkodzenia czy złe warunki atmosferyczne. Właściwie zmontowane i użytkowane, gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Szeroki wybór tego typu konstrukcji wraz z dodatkowymi akcesoriami znajdziemy pod adresem: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/.

Wybierać możemy spośród rusztowań mobilnych (jezdnych) i stacjonarnych (wolnostojących). Warto porównać ze sobą te dwa typy, określając, który z nich lepiej sprawdzi się w naszej inwestycji. 

Rusztowania mobilne

Cechą charakterystyczną tego typu rusztowań jest wyposażenie ich w kółka samonastawne. Ich zastosowanie sprawia, że konstrukcję rusztowania można płynnie, ze znaczną łatwością przemieszczać w razie potrzeby z jednego punktu do drugiego. Mobilność przekłada się na to, że długie prace na rusztowaniu nie wymagają jego demontażu w celu zmiany miejsca. Oczywiście po dotarciu do miejsca docelowego, pełna stabilność rusztowania jest zapewniona dzięki temu, że kółka posiadają funkcję blokady.

Rusztowania mobilne produkowane są najczęściej z aluminium, dzięki czemu całość konstrukcji jest niezwykle lekka. Rusztowanie tego typu z reguły składa się z gotowych modułów, które wystarczy po prostu połączyć ze sobą – bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi.

Gdzie można używać rusztowanie mobilne? Z powodzeniem może ono być stosowane do prac zarówno wewnątrz, jak też na zewnątrz budynków. Pamiętać jednak należy, iż jest ono nieco mniej stabilne niż rusztowanie stałe lub stalowe. Zaleca się więc używać go raczej do prac na średnich wysokościach.

Rusztowania stałe

Jeżeli zależy nam na wysokiej stabilności konstrukcji, rusztowanie mobilne jest opcją w sam raz dla nas – znaczny poziom stabilności to jego główna zaleta. Paradoksalnie, wiąże się ona z największą wadą, którą z całą pewnością jest brak możliwości przemieszczania złożonej konstrukcji. Jeśli chcemy przenieść rusztowanie stałe w inne miejsce, musimy rozebrać je na części, a po dotarciu do celu ponownie złożyć.

Cecha ta sprawia, że rusztowanie tego typu jest często wykorzystywane podczas wykonywania domowych prac remontowych, takich jak malowanie lub mycie elewacji, a także przeprowadzania profesjonalnych prac budowlanych. Doskonale sprawdza się ono, jeśli zaplanowane roboty trwają przez dłuży czas – tak, aby można było zapobiec częstym zmianom miejsca ustawienia rusztowania, czyli de facto jego ciągłemu demontażowi i ponownemu montowaniu. Rekomendowane jest do używania na umiarkowanej wysokości. 

Które wybrać?

Wybór określonego typu rusztowania aluminiowego zależy oczywiście od projektu obiektu, przy którym zamierzamy pracować, jak również zakresu i czasu trwania prac. Jeśli będą one wymagały częstego przemieszczania rusztowania, zdecydowanie warto wybrać mobilne. Nie ma wówczas sensu męczyć się z ciągłym rozmontowywaniem i ponownym składaniem stałego.

Z kolei, jeśli będziemy wykonywali trwające przez dłuższy czas roboty w jednym miejscu, rusztowanie stałe zagwarantuje większą stabilność.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 12 października, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły