Zielone dachy

Rozwiązania systemowe Bauder – na dachy pełne zieleni

Zielone dachy w wielkim mieście to nie tylko modny trend, który został skopiowany z amerykańskich seriali. Mają one bardzo duże znaczenie ekologiczne: filtrują zanieczyszczenia z powietrza, produkują tlen i pomagają ograniczyć występowanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Już te zalety powinny przekonać niedowiarków o celowości ich tworzenia. Aby dach pełen roślinności właściwie spełniał swoje funkcje potrzebny jest kompletny system. Jako pierwsza na rynku, całościowy system dachów zielonych, zaprojektowała firma Bauder.

Kompletne system dachów zielonych Bauder to oferta wszystkich materiałów z jednego źródła , od paroizolacji aż do zazielenienia.

Zielony dach – schemat

Zazielenienie (1)

Zazielenienie intensywne lub ekstensywne, np. mechaniczne nanoszenie mieszanki nasion metodą natrysku, z sadzonek lub poprzez zasiew.

Rozwiązania systemowe Bauder - na dachy pełne zieleni

Warstwa wegetacyjna (2)

Warstwa wegetacyjna jako przestrzeń intensywnie porośnięta korzeniami powinna zapewniać roślinom na dachu dobre warunki wzrostu. Substraty wegetacyjne do systemów zazielenienia dachów są uniwersalne. Decydujące dla jakości substratów są zdolność gromadzenia wody, stabilność struktury, przepuszczalność wody i uziarnienie.

Warstwa filtracyjna (3)

Zapobiega zamuleniu warstwy odsączającej poprzez drobne cząstki przedostające się z warstwy wegetacyjnej do drenażowej zapewniając w ten sposób jej prawidłowe funkcjonowanie.

Warstwa drenująca i odsączająca (4)

Służy do prawidłowego odprowadzania nadmiaru wód opadowych. Stanowi często połączenie warstwy gromadzącej wodę i drenującej.

Warstwa zabezpieczająca (5)

Zabezpiecza hydroizolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Warstwa rozdzielcza i ślizgowa (6)

Zapewnia rozdział niezgodnych materiałów w układzie zapobiegając niepożądanemu sklejeniu się warstw.

Zalety zielonych dachów

– usprawniają proces odpływu wody deszczowej do kanalizacji,
– zabezpieczają termoizolację przed ekstremalnymi wahaniami temperatur, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi , dzięki czemu wydłużają żywotność dachu,
– polepszają mikroklimat na skutek pochłaniania lotnych zanieczyszczeń, wyrównywania różnic temperaturowych oraz regulacji wilgotności powietrza,
– stwarzają niezwykle cenną przestrzeń zastępczą dla życia roślin i zwierząt,
– wpływają na estetykę całego domu,
– udostępniają możliwość uzyskanie obniżki opłat za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji.

Rodzaje zielonych dachów

Rozwiązania systemowe Bauder - na dachy pełne zieleni

Zazielenienie ekstensywne

Jest to najprostszy wariant zazielenienia, tworzą go rośliny o najniższych wymaganiach wegetacyjnych. Pielęgnacja jest wskazana w zasadzie tylko po zasiewie aż do momentu utworzenia zwartego dywanu. Dla tego rodzaju dachów zielonych najlepsze okazały się systemy składające się z osobnych warstw: wegetacyjnej i drenażowej rozdzielonych włókniną filtracyjną. Funkcję warstwy wegetacyjnej spełnia substrat mineralny z niewielką zawartością składników organicznych. Substrat ten powinien charakteryzować się zdolnością pochłaniania wody i składników mineralnych oraz zapewniać niezbędną przestrzeń dla korzeni roślin. Warstwa drenażowa umożliwia odprowadzenie wody, która nie została wchłonięta przez roślinność. Stanowi ona połączenie warstwy gromadzącej wodę i drenującej. Pomiędzy substratem a warstwą drenażową znajduje się dodatkowa warstwa filtracyjna zapobiegająca przedostawaniu się drobnych cząstek z warstwy substratu, co zabezpiecza warstwę drenażową przed zamuleniem.

Zazielenienie intensywne

Rozwiązania systemowe Bauder - na dachy pełne zieleni

Na ten rodzaj zazielenienia składają się głównie byliny, trawniki i krzewy(z wyjątkiem drzew) Ich pielęgnacja wymaga nieco większego zachodu i jest podobna do pielęgnacji ogrodów. Niezbędne jest nawożenie i regularne podlewanie. Niemniej jednak daje powierzchni dachowej możliwość bardzo różnorodnego kształtowania zieleni. Przy odpowiednim ukształtowaniu warstwy wegetacyjnej, optymalnemu nawodnieniu i zaopatrzeniu w składniki odżywcze, warunki do wzrostu roślin na dachu są porównywalne do tych na normalnym gruncie. Należy jednak przewidzieć i uwzględnić takie okoliczności, które mogą mieć wpływ na zieleń np. negatywny wpływ światła odbitego od fasad. Do zaplanowania zazielenienia intensywnego i doboru odpowiedniego asortymentu roślin potrzebna jest fachowa wiedza, warto więc skonsultować to z profesjonalistą.

Rozwiązania systemowe Bauder - na dachy pełne zieleni

Dachy zielone mogą stać się płucami nowoczesnych metropolii, zatem warto je tworzyć i w nie inwestować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.bauder.pl

ASZ

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 13 grudnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Witek K.
    środa, 6 lutego, 2019

    Dach w zieleni to jeden z moich do tej pory nie zrealizowanych pomysłów. Świetnie czuję się na dachu biblioteki uniwersyteckiej. Teraz dzięki artykułowi wiem że istnieje kompletny system dachów zielonych Bauder. Wiem już z czego on się składa, jakie są wymogi. Może uda mi się jeszcze kiedyś zamieszkać w takim domu który będzie miał ogród nie tylko na ziemi ale i na dachu. Z pewnością poproszę o ofetę f-mę Bauder.

  2. Kowalska24
    wtorek, 26 lutego, 2019

    Bauder,nie znałam firmy,a właśnie się zastanawiałam jaka firma produkuje systemy do wykonania zielonych dachów.Ogromnie mi się to podoba,prawdziwa oaza zielenie w miescie i to na własnym dachu.

Podobne artykuły