Zielone dachy

Zielony dach dzięki rozwiązaniom systemowym Bauder

Zielone dachy cieszą się coraz większą popularnością zwłaszcza w miastach. Nie jest to wyłącznie kwestia mody, ale również konieczności poprawy walorów ekologicznych przestrzeni miejskich. Dzięki produktom firmy Bauder zyskuje się rozwiązanie systemowe pozwalające na wykonanie zielonego dachu.


Zielony dach, oprócz walorów estetycznych, zapewniają filtrowanie powietrza, bowiem rośliny produkują tlen, który jest szczególnie cenny w miastach. Jakie elementy wchodzą w skład rozwiązania systemowego zielonych dachów Bauder? Chodzi tutaj przede wszystkim o szeroki zakres materiałów wykonania począwszy od paroizolacji aż do zazielenienia – wszystko to może pochodzić od jednego producenta.

Zazielenienie intensywne

Zazielenienie intensywne obejmuje przede wszystkim byliny, trawniki i krzewy (z wyjątkiem drzew). Pielęgnacja takiego systemu roślinnego jest bardzo podobna do tego jak dbamy o nasz tradycyjny ogród. Rośliny muszą więc być nawożone i regularnie podlewane. Jednak zyskuje się powierzchnię dachową do różnorodnego kształtowania zieleni. Jeżeli zapewnimy odpowiednie ukształtowanie warstwy wegetacyjnej, optymalne nawodnienie i dostarczenie składników odżywczych to rośliny będą miały stworzone warunki bardzo zbliżone do warunków naturalnych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę czynniki wpływające na zieleń chociażby w postaci negatywnego wpływu światła odbitego od fasad.
Podczas planowania zazielenienia intensywnego i dobierania odpowiedniego asortymentu roślin wymaga się specjalistycznej wiedzy, dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowców.

Zazielenienie ekstensywne

Nieco prostsze jest ekstensywne zazielenienie dachu tworzone przez rośliny z najniższymi wymaganiami wegetacyjnymi. Pielęgnację z reguły wykonuje się tylko po zasiewie do momentu uzyskania zwartego dywanu. Taki rodzaj dachu zielonego wykorzystuje osobną warstwę wegetacyjną i drenażową z rozdzieleniem za pomocą włókniny filtracyjnej. Warstwą wegetacyjną jest substrat mineralny zawierający niewielką zawartość składników organicznych. Ważne jest aby taki substrat cechowała zdolność pochłaniania wody oraz składników mineralnych zapewniając optymalne warunki dla rozwoju korzeni.
Odprowadzenie wody niewchłoniętej przez rośliny powinna zapewnić warstwa drenażowa, łącząca warstwę gromadzącą wodę i drenującą. Z kolei pomiędzy substratem a warstwą drenażową umieszcza się dodatkową warstwę filtracyjną, zapobiegającą przedostawaniu się drobnych cząstek z warstwy substratu. Tym sposobem warstwa drenażowa ma ochronę przed zamuleniem.
Zielony dach dzięki rozwiązaniom systemowym Bauder

Wegetacja i filtracja

Pod warstwą zazielenienia intensywnego lub ekstensywnego znajduje się warstwa wegetacyjna będąca przestrzenią porośniętą przez korzenie. Dzięki tej warstwie rośliny rosnące na dachu mają stworzone idealne warunki do rozwoju. Substraty wegetacyjne produkowane z myślą o zazielenieniu dachów mają zastosowanie uniwersalne. O jakości substratów decydują właściwości takie jak stabilność struktury, zdolność do gromadzenia wody czy uziarnienie.
Warstwa filtracyjna zapobiega zamuleniu warstwy odsączającej poprzez drobne cząstki, które mogą przejść z warstwy wegetacyjnej do drenażowej. Odpowiednia filtracja to gwarancja prawidłowego funkcjonowania podłoża.
Dzięki warstwie drenującej i odsączającej jest odprowadzany z dachu nadmiar wód opadowych. Z kolei warstwa zabezpieczająca zapewnia ochronę hydroizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie mniej ważna jest warstwa rozdzielcza i ślizgowa przeznaczona do rozdzielenia niezgodnych materiałów w układzie tak aby nie dochodziło do niepożądanego sklejania warstw.
Zielony dach poprawia estetykę przestrzeni miejskich i posesji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.bauder.pl

5/5 - (14 votes)

Data publikacji: 3 października, 2017

Autor:

5/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iwka
    poniedziałek, 21 stycznia, 2019

    Właśnie się zastanawiałam kto tworzy materiały potrzebne do wykonania zielonego dachu.Czyli w formie Bauder mozna znaleźć wszystko co jest do tego potrzebne.Świetnie.

Podobne artykuły