Rynny

Rynna ma znaczenie – jak dobrać system rynnowy

Odpowiednio dobrany system odprowadzający wodę z dachu to gwarancja bezpieczeństwa. Sam proces wyboru rynny składa się z kilku etapów i żadnego z nich nie można pominąć. Kierowanie się walorami estetycznymi rynien (na przykład kolorem czy kształtem) to ostatnia rzecz, którą powinni się kierować przyszli nabywcy. Jak zatem wybrać trwały i niezawodny system orynnowania?

Wielkość dachu ma znaczenie

Wybór rynien należy poprzedzić określeniem tzw. Efektywnej Powierzchni Dachu (EPD), której wyliczenie – po podstawieniu liczb oznaczających długość dachu, wysokość połaci oraz odległość od narożnika do kaletnicy w poziomie – umożliwia odpowiedni wzór. Na stronie producenta systemów orynnowania – firmy Galeco – dostępny jest bardzo intuicyjny kalkulator do mierzenia EPD (http://kalkulator.galeco.pl). To duże ułatwienie, pozwalające również rozlokować rynny i rury spustowe i oszacować koszt orynnowania dedykowanego dla konkretnego budynku. W przypadku płaskich dachów lub dachów o spadku mniejszym od 10 stopni, maksymalna efektywna powierzchnia dachu jest równa całkowitej powierzchni dachu. W sytuacji, gdy rynna ma posiadać łuki, powierzchnię dachu zwiększamy o odpowiedni procent. Dla łuków umieszczonych do 2 m od odpływu wynosi on 10%, a dla tych umieszczonych powyżej 2 m – dodatkowo 5%.

Odpowiednie rozmiary

Wyliczenie EPD dostarcza informacji o tym, jaka powinna być średnica rynien i rur spustowych. Przy dachu o małej powierzchnia (< niż 50 m2 ) rynny powinny mieć średnicę 100 mm a rury spustowe 75-80 mm. W przypadku dachu średniego (o powierzchni od 50 – 100 m2) rekomendowane są rynny o średnicy 125 mm i rury o średnicy 90 mm. Na dużych dachach (o powierzchni większej niż 100 m2 ) montuje się systemy o średnicy 150 lub 190 mm oraz rury o wielkości 110-120 mm. Planując układ rur spustowych należy pamiętać, że jedna rura odprowadza wodę z okapu o średniej długości do 12m, a ułożenie jej w większych odstępach powoduje ryzyko przelania się wody, a finalnie uszkodzenia systemu.

Kształt rynny

Obok standardowych, rynien półokrągłych, na rynku dostępne są także rynny kwadratowe. Firma Galeco, jako jedyny producent na rynku, oferuje rozwiązania w ujęciu systemowym. W jej ofercie dostępne są rury spustowe, narożniki, odpływy oraz inne kształtki o przekroju kwadratowym. Analizując kształt rynny szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość ukrycia rynny na przykład w maskownicy oraz na jej głębokość. Kwadratowe systemy będą głębsze, a co za tym idzie – będą lepiej chronić nasz dom.

rynna-ma-znaczenie-jak-dobrac-system-rynnowy_1

Materiał i kolor

Rynny narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych. Przy wyborze warto zadbać o to, by rynny były odporne na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Na rynku w dużej mierze przeważają rynny stalowe oraz PVC. Stal jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na zmiany temperatury oraz wszelkie anomalia, natomiast PVC nie ulega korozji, a dobrej jakości surowce są odporne na powstawanie odbarwień. Kolorystyka rynien może być bardzo zróżnicowana i producenci prześcigają się w oferowaniu szerokiej gamy kolorystycznej produktów. Obecnie odchodzi się od dopasowywania kolorystyki rynien do elewacji budynku, dobierając je właśnie do koloru pokrycia dachowego. Jednocześnie aktualne trendy zalecają kolorystykę bazującą na czerni, szarościach i beżach.
rynna-ma-znaczenie-jak-dobrac-system-rynnowy_2

Warto pamiętać o wszystkich powyższych czynnikach, a przede wszystkich korzystać z oferty renomowanych firm i wybierać producentów specjalizujących się w produkcji rynien od lat. Zapewni to gwarancję, że wybrany system orynnowania nie tylko będzie nam służył przez wiele lat, ale będzie także rozwiązaniem estetycznym.

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 27 czerwca, 2015

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły