Rynny

Rynny półokrągłe czy kwadratowe – porównanie systemów

Wybór rynien ma wpływ nie tylko na estetykę inwestycji, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo, dlatego wybierając system rynnowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu parametrów technicznych budynku.

Na rynku dostępne są systemy rynnowe o profilu półokrągłym oraz kwadratowym – czym, oprócz formy, różnią się one od siebie?

Nieodpowiednio dobrany system orynnowania nie tylko zepsuje estetykę domu, ale może też prowadzić do powstania zawilgoceń lub pleśni. Na rynku dostępna jest bogata oferta rynien ze stali czy PVC, to jednak nie jedyne kryterium wyboru systemu idealnego: obecnie stajemy również przed wyborem kształtu przekroju rynien. Właściwości rynien kwadratowych i półokrągłych przedstawia Magdalena Gardyła, specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w firmie Galeco.

Forma na znaczenie

Rynny występują w dwóch formach – kontynentalnej i skandynawskiej, przy czym ta pierwsza to głębsza wersja drugiej, a różnice zauważalne są przede wszystkim w kształcie oraz wydajności systemów.

fot. Galeco (8) fot. Galeco (1) fot. Galeco (5)

Rynny Galeco posiadają głęboki i wysoki profil, charakteryzują się specjalnym wywinięciem krawędzi do wewnątrz, co zapobiega wychlapywaniu się nadmiaru wody deszczowej – wyjaśnia ekspert z Galeco. Chociaż rynek mocno przywiązał się do rynien półokrągłych, to oryginalną alternatywą są dla nich zdecydowanie produkty o przekroju kwadratowym. Innowacyjne, kwadratowe rozwiązania dedykowane są dla nowoczesnego budownictwa, które bardzo mocno rozwija się w Polsce – dodaje ekspert. Taki kształt rynny pozwala uzyskać estetyczny i symetryczny wygląd domu z okapem. W ofercie produktowej Galeco przeważają jednak produkty o profilu półokrągłym – cieszącym się niezmienną popularnością.

Kształt a cena

Cena jest najistotniejszym parametrem dla inwestorów, a uzależniona jest od surowca, z jakiego wykonany jest konkretny system. Powszechnie wiadomo, że rynny z PVC są najtańszym, oferowanym w tym segmencie, produktem na rynku. Dlatego też są częściej wybierane niż ich odpowiedniki ze stali. Systemy o przekroju półokrągłym produkowane są z obu surowców i tym różnią się od rynien kwadratowych. System Galeco STAL2 łączy w sobie zalety rynien stalowych, czyli pokrycie czterema warstwami ochronnymi, wykonanie ze stali, dużą wytrzymałość,  nowoczesność i estetykę wykonania – mówi Magdalena Gardyła z Galeco. Wszystkie te walory sprawiają, że kwadratowa rynna jest tylko nieznacznie droższa od jej półokrągłego odpowiednika.

Wytrzymałość i gwarancja systemu rynnowego

W tym przypadku kształt nie ma wielkiego znaczenia. Zarówno rynny kwadratowe jak i półokrągłe mają określoną z góry gwarancję producenta, która jest zależna od surowca z jakiego wykonany został system. Na przykład rynny kwadratowe Galeco STAL2 posiadają 35-letnią gwarancję. Różnice w wytrzymałości orynnowania może powodować forma rynien: rynny półokrągłe, osadzone na hakach, będą podatniejsze na zerwania i porywiste podmuchy wiatru. Rynny kwadratowe – wzmocnione dodatkowo maskownicą, gwarantującą wysokie walory estetyczne – zapewnią stabilniejszą ochronę inwestycji.

Zastosowanie i wydajność rynien

Rynny o przekroju półokrągłym są odpowiednim rozwiązaniem dla każdego typu budownictwa – od przydomowych altan, garaży, domów jednorodzinnych czy przestrzeni usługowych. Systemy kwadratowe są przeznaczone dla nowoczesnego budownictwa. Mocno określa je sama forma, która znacząco zawęża możliwości wkomponowania ich w przydomową przestrzeń.

Dobrze będą się komponować ze skandynawską, prostą bryłą budynku i ze zdecydowanie nieskomplikowanym kształtem dachu – podsumowuje Magdalena Gardyła z Galeco. Rynny kwadratowe nie posiadają łączników regulowanych, jakie występują w systemach półokrągłych, mogą więc  być osadzone tylko na liniach prostych oraz na zagięciach o kącie 900.

fot. Galeco (6) fot. Galeco (4) fot. Galeco (3)

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 19 sierpnia, 2016

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły