Akcesoria dachowe

Solidne rozwiązania w zakresie zabezpieczeń przeciwśnieżnych

Kiedy nadejdzie zima i pierwsze opady śniegu oblepią twój dach będzie już za późno na czytanie tego tekstu i stosowanie się do zawartych w nim rad. Dlatego warto zainteresować się nim właśnie dziś. Mimo wakacyjnej i plażingowej aury.

Akcesoria przeciwśnieżne są często bagatelizowane w procesie budowy domu. Zazwyczaj dopiero podczas pierwszej zimy mieszkańcy na własnej skórze przekonują się o konieczności ich posiadania. Zalegający śnieg na dachu jest zagrożeniem dla jego konstrukcji i odpowiedniej wentylacji. Zaś zsuwający się śnieg wygina, a często nawet zrywa orynnowanie, niszczy rosnące pod nim rośliny, blokuje wjazd do garażu i jest zagrożeniem dla przechodniów. Stosując odpowiednie zabezpieczenia przeciwśnieżne możemy powiedzieć tym zagrożeniom: STOP.

Płotki przeciwśnieżne, śniegołapy, stopery, specjalne bale

Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych – bezpieczeństwo dla domu i mieszkańców.

System zabezpieczeń przeciwśnieżnych ma za zadanie przetrzymać śnieg na dachu, pozwalając mu na stopniowe stapianie, nie zagrażające ani ludziom ani mieniu. Instaluje się go na przykład nad wjazdem do garażu, wejściem do domu czy nad ciągami komunikacyjnymi. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie go nad przeszkleniami, zwłaszcza o większych powierzchniach, na przykład nad zimowymi ogrodami.

Płotki przeciwśnieżne

Mają za zadanie zatrzymać znaczne ilości śniegu, muszą więc być zamontowane w takim miejscu, aby największe obciążenie nagromadzonym śniegiem przenoszone było na murłatę. Przy długich krokwiach można zamocować dodatkowy rząd płotków przeciwśnieżnych mniej więcej w połowie ich długości.

Śniegołapy

Te sprytne urządzenia dzielą dużą zsuwającą się z dachu czapę śniegu na mniejsze części. Stanowią też swoistego rodzaju ochronę dla płotków przeciwśnieżnych, aby w przypadku nadmiernego obciążenia śniegiem nie zostały powyginane. Montuje się je wtedy, gdy długość połaci jest większa niż 3 m, przytwierdza się do elementów konstrukcyjnych więźby dachowej naprzemiennie w dwóch rzędach. Odstęp między rzędami wynosi 1 m, natomiast odległość między poszczególnymi śniegołapami – 0,5 m.

a) Dachówka z mocowaniem i płotkiem przeciwśnieżnym. Fot. Braas, b) Dachówka z mocowaniem i belką przeciwśnieżną. Fot. Braas, c) Dachówka do mocowania płotka lub belki przeciwśnieznej. Fot. Braasa) Dachówka z mocowaniem i płotkiem przeciwśnieżnym. Fot. Braas,
b) Dachówka z mocowaniem i belką przeciwśnieżną. Fot. Braas,
c) Dachówka do mocowania płotka lub belki przeciwśnieznej. Fot. Braas

Czy wiesz, że…

Zjawisku osuwania się śniegu jest najbardziej widoczne na dachach o nachyleniu około 45 stopni. Dlatego najlepiej od razu zamontować systemy zabezpieczeń w postaci drabinek czy stylowych belek drewnianych.

Stopery

Montuje się je wtedy, gdy mamy do czynienia z pokryciami z gontów bitumicznych. Pełnią bardzo podobną funkcję co drabinki przeciwśnieżne. Przybija się je do sztywnego poszycia z desek lub ze sklejki i zakrywa pasem gontów tak, że wystaje jedynie ta część stopera, która zatrzymuje śnieg.

Bale przeciśnieżne

Zakłada się je na uchwyty (haki) montowane do konstrukcyjnych elementów więźby dachowej.

a) Płotek przeciwsnieżny. Fot. Braas b) Mocowanie belki przeciwśnieżnej. Fot. Braasa) Płotek przeciwsnieżny. Fot. Braas b)
Mocowanie belki przeciwśnieżnej. Fot. Braas

O czym należy pamiętać przy montażu akcesoriów przeciwśnieżnych?

Każdy dodatkowo montowany element na pokryciu dachowym zwiększa obciążenie krokwi i może wymagać obliczeń wytrzymałościowych. To należałoby już skonsultować z architektem, najlepiej podczas procesu projektowania.

Bez względu jednak na ilość i rodzaj akcesoriów nie należy zapominać o najbardziej skutecznym i starym jak świat sposobie pozbywania się śniegu z dachu, czyli po prostu zrzucania łopatą.

ASZ


Data publikacji: 2 kwietnia, 2012

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły