Rynny

System rynnowy a nagłe zjawiska pogodowe – jak się przygotować?

Postępujące zmiany klimatu powodują, że latem zaczynamy spoglądać w niebo z coraz większym niepokojem. Nagłe ulewy, burze czy gradobicia mogą pojawić się dosłownie w każdym miejscu z bardzo dużą siłą. Dlatego warto, na ile to możliwe, przygotować nasz dom na takie niespodziewane zjawiska pogodowe. Ważnym elementem, o który warto zadbać jest m.in. system rynnowy.

Wyzwania pogodowe dla rynien

Nikogo nie trzeba przekonywać jak istotną rolę na naszych dachach spełniają rynny. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona budynku przed działaniem wody i sprawne jej odprowadzanie na teren posesji, do kanalizacji lub przydomowych zbiorników retencyjnych. Woda opadowa jest niezbędna do właściwego funkcjonowania roślin i ekosystemów, jednak pojawiające się ostatnio zjawiska pogodowe, nadchodzące przeważnie po okresach bardzo wysokich temperatur, są niezwykle gwałtowne i niszczycielskie. Obok nawałnic, burz i gradobić na naszej szerokości geograficznej zaczęły się pojawiać nawet trąby powietrzne. Są to zjawiska budzące lęk, ale dobre przygotowanie naszego domu na takie wydarzenia z pewnością zmniejszy ryzyko ewentualnych zniszczeń. Elementami bardzo narażonymi na ich działanie są rynny. W czasie obfitego opadu muszą one odbierać ogromne ilości wody, a do tego dochodzą silne podmuchy wiatru, które będą sprawdzianem dla stabilności systemu rynnowego.

Jakość, montaż, doświadczenie

Dlatego kluczowym argumentem przy wyborze systemu rynnowego powinna być jego jakość, na którą wpływa przede wszystkim wytrzymałość materiałów wykorzystywanych do produkcji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, w tym takie które kuszą inwestorów niską ceną. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że nawałnica nie poczyni na naszym domu poważnych szkód powinniśmy sięgnąć po materiały najwyższej jakości. Na co jeszcze zwracać uwagę?

–  Bardzo istotna jest właściwie dobrana głębokość rynny – mówi Magdalena Buryło z firmy Galeco. – Przy krótkotrwałych, ale intensywnych opadach jakich ostatnio doświadczamy, najlepiej wybrać rynny o głębszym profilu, a do tego z brzegiem wywiniętym na zewnątrz, co zapobiegnie wychlapywaniu wody.

Istotnym elementem wpływającym na stabilność i niezawodność systemu rynnowego są też uchwyty rynien, czyli elementy montowane do deski czołowej lub krokwi. Ich wytrzymałość i poprawność montażu gwarantuje właściwe spadki i chroni rynny przed oderwaniem lub odkształceniem.

– Prawidłowy i dokładny montaż to kluczowa sprawa – mówi Magdalena Buryło. – Na każdym jego etapie trzeba zachować szczególną staranność zwłaszcza przy połączeniach, odpływach i narożnikach. Niedopilnowanie tego może potem oznaczać konieczność poważnych napraw łącznie z wymianą elementów, usuwaniem zacieków czy naprawą elewacji. To pociąga za sobą spore koszty.

Pamiętajmy, żeby montaż systemu rynnowego zlecić doświadczonemu dekarzowi, a jeżeli nie mamy takiej możliwości i chcemy zabrać się za to sami powinniśmy dokładnie przestudiować instrukcje opracowane przez konkretnego producenta. Systemy mogą się między sobą znacznie różnić i patenty sprawdzające się przy jednych rozwiązaniach, niekoniecznie można zastosować przy innych. Nie zapominajmy również o regularnych przeglądach rynien, które powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy w roku (jesienią i na wiosnę), dzięki temu będziemy pewni, że nasz system poradzi sobie z obfitym opadem deszczu.

4.9/5 - (41 votes)

Data publikacji: 16 sierpnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (41 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    poniedziałek, 16 sierpnia, 2021

    przed prawie wszystkimi warunkami atmosferycznymi większość systemów poradzi sobie, jednak gdy nadejdzie duży opad i wichura to może być różnie. warto wybierać dobrej jakości rynny i odpływy, które poradzą sobie z każdym deszczem. ostatnie lata pokazały, że burze są bardzo intensywne w naszym kraju.

  2. Jan
    wtorek, 17 sierpnia, 2021

    System rynnowy jest zwykle zaprojektowany na typowe warunki atmosferyczne. Niestety aktualne opady ponadnormatywne przekraczają wydolność systemu. Raczej nikt nie projektuje w sposób zabezpieczający przy warunkach ekstremalnych. Są to dodatkowe koszty jak też zaburzony efekt estetyczny ze względu na przeskalowanie. Należy więc tylko dbać o to aby system był czysty i sprawny gdyż zapchana rynna to poważny problem podobnie jak odpływ.

Podobne artykuły