Izolacje

Taśmy samoprzylepne w technice budowy dachu

Bardzo ważną cechą właściwie wykonanej izolacji dachu jest jej szczelność. Istotną rolę w jej wykonaniu odgrywa odpowiedni dobór membrany oraz folii dachowej. Stosowanie folii oraz membran wiąże się z koniecznością użycia odpowiednich taśm samoprzylepnych.


Podstawą izolacji termicznej dachu jest wełna mineralna bądź szklana. Izolacja najczęściej osłonięta jest od strony zewnętrznej membraną a od strony wewnętrznej folią paroizolacyjną chroniącą izolację przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku. Samo zastosowanie najlepszych jakościowo materiałów izolacyjnych nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia i ochrony termoizolacji dachu – zarówno membrany wstępnego krycia, jak i folie, muszą być odpowiednio połączone i uszczelnione. Rozwiązaniem problemu jest właściwy dobór wysokojakościowych taśm samoprzylepnych, który gwarantuje uzyskanie optymalnej szczelności izolacji oraz zabezpiecza materiał izolacyjny przed zawilgoceniem, dzięki czemu zapobiegamy stratom ciepła, co w konsekwencji prowadzi do oszczędności energii.
Taśmy samoprzylepne stosowane do łączenia paroizolacji muszą wykazywać dobrą odporność na wilgoć, temperaturę oraz promieniowanie UV. Folie i membrany polipropylenowe to materiały, których powierzchnia charakteryzuje się dużym kątem zwilżania, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na właściwości klejów stosowanych do taśm przeznaczonych do ich łączenia. Kleje muszą być tak zmodyfikowane, aby ich adhezja była odpowiednio dobrana do materiałów o niskiej energii powierzchniowej.

Firmy ASTAT oferuje szeroką gamę taśm jednostronnie i dwustronnie klejących przeznaczonych do łączenia folii i membran dachowych.

Magdalena Kowalczyk i Henryk Rogoziński
Product Managerowie w firmie ASTAT Sp. z o.o.

ASTAT Sp. z o.o.
ul. Dąbrowskiego 441
60-451 Poznań
tel. 61 435 95 08
www.astat.com.pl/tasmy
e-mail: tasmy@astat.com.pl

4.9/5 - (7 votes)

Data publikacji: 28 stycznia, 2016

Autor:

4.9/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Niby taki dodatek, niewiele kto o nim myśli, ale nie można go przecież pominąć. Warto chyba zastosować taśmy odporne na działanie czynników atmosferycznych i spojrzeć na właściwości klejów stosowanych do taśm.

Podobne artykuły