Łączniki

Wkręty TOP DUO marki EUROTEC do mocowania izolacji nakrokwiowych

Aktualny katalog łączników firmy Eurotec GmbH, które znajdują zastosowanie przy konstrukcjach drewnianych, obejmuje wiele bardzo ciekawych rozwiązań przewidzianych dla ściśle określonych sytuacji i elementów konstrukcyjnych. Wśród tych rozwiązań są dwie bliźniacze serie wkrętów TOP DUO, przeznaczonych do mocowania izolacji nakrokwiowych.

Cechy wyróżniające dla obu serii wkrętów TOP DUO

Jedyną różnicą między seriami wkrętów TOP DUO, jest rodzaj zastosowanego w nich łba – w jednym przypadku jest to łeb talerzykowy, w drugim zaś walcowy. Natomiast wszystkie pozostałe cechy są dla obu serii wspólne i zarazem wyróżniające je na tle innych produktów z tego segmentu. Już pierwszy rzut oka na karty katalogowe ujawnia identyczne rozmiary w obu seriach: Ø 8.0 mm dla wszystkich wkrętów, długości od 225 do 435 mm, gniazdo TX 40 w łbie – niezależnie czy jest walcowy czy też talerzykowy – oraz dwa gwinty na długości wkrętu. Pierwszy z nich, ten przy czubku, jest dłuższy i naniesiony na długości 100 mm, drugi zaś znajduje się pod łbem wkrętu i rozciąga się na długości 60 mm. Takie charakterystyczne podwójne nagwintowanie wkrętów TOP DUO jest nieprzypadkowe, co wyjaśnia kolejny rozdział. Warto jeszcze wskazać na kilka dodatkowych zalet wkrętów, wynikających z ich geometrii, do których należą:

  • zredukowany moment wkręcający,
  • zredukowany efekt rozszczepiania się drewna,
  • wzmocnione „wgryzanie się” wkrętu w materiał,
  • wysoki opór wyciągania, co pozwala je stosować nie tylko przy mocowaniu izolacji.
Wkręty TopDuo do montażu izolacji nakrokwiowych.
Wkręty TopDuo do montażu izolacji nakrokwiowych.

Zastosowanie wkrętów TOP DUO

Jak jest to zaznaczone w samym tytule, wkręty Eurotec TOP DUO służą do mocowania izolacji nakrokwiowych na dachach skośnych, przy czym chodzi zarówno o sztywną izolację w postaci płyt, jak też miękką w postaci wełny. Takie połączenie odbywa się poprzez kontrłatę i właśnie dlatego wkręty wyposażone są w dwa gwintowane odcinki, z których ten dolny zagłębia się w krokiew, zaś górny pod łbem odpowiada za zakotwienie wkrętu w kontrłacie i zwiększa moment dociągnięcia łaty, utrzymując ją jednocześnie w stałej pozycji. W praktyce wygląda to całkiem prosto, ponieważ technologia montowania izolacji nakrokwiowych opracowana przez Eurotec dla wkrętów TOP DUO, sprowadza się do zamocowania jednego wkrętu prostopadle (kąt 90°) do połaci, zaś drugiego skośnie, pod kątem kątem 65°. Pierwszy z nich przeciwdziała siłom ssącym, zaś drugi wspomaga przeciwdziałanie siłom napierającym (ścinającym).

Podsumowanie

Stosowane w opisany wyżej sposób wkręty TOP DUO tworzą efektywny system mocujący dla wszystkich rodzajów izolacji nakrokwiowych. Lecz oprócz podstawowej roli mocującej, system ów pełni też funkcję ochrony przed degradacją – zarówno dla izolacji jak i samego dachu.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 3 sierpnia, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły