Izolacje

Właściwości białego i szarego styropianu

Styropian jest najpopularniejszym i najlepszym materiałem izolującym dostępnym na rynku. Może posiadać różne właściwości, na przykład wodoodporność, a także występować w zróżnicowanych formach: od granulatu, poprzez płyty, a kończąc na szalunkach, które są następnie wypełniane betonem. Jednak najbardziej znanymi odmianami styropianu są biały i szary. Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom.

Różnice w składzie

Na początek warto wspomnieć, iż skład białego i szarego styropianu są różne, co przekłada się na ich późniejsze właściwości. W skład szarego styropianu wchodzą kompozycje grafitu. To ich obecność wpływa na barwę końcowego produktu, a jednocześnie sprawia, że często jest on nazywany styropianem grafitowym.

Najważniejsza różnica: izolacyjność

Najistotniejszą różnicą pomiędzy dwoma rodzajami styropianu jest ich izolacyjność. Ze względu na zawartość grafitu, szary produkt posiada znacznie lepsze parametry izolacyjne od białego, co pozwala na zmniejszenie grubości każdej płyty.

Zazwyczaj lambda (izolacyjność) białego styropianu wynosi 0,040 W/mK, a szarego waha się w granicy 0,030-0,033 W/mK. W praktyce oznacza to, iż aby osiągnąć podobne rezultaty, należy umieścić znacznie grubsze płyty styropianu białego niż szarego.

Z kolei stosując grafitowy styropian, już przy jego stosunkowo niewielkiej ilości (15 cm) można osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. W efekcie budynek odizolowany tym produktem będzie zarówno dobrze chroniony przed utratą ciepła w zimie, jak i przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie. Decydując się na biały styropian o standardowej grubości, należy liczyć się z gorszą izolacją, a co za tym idzie większymi wahaniami temperatury w budynku.

Wady szarego styropianu

Jak każdy produkt, również szary styropian nie jest pozbawiony wad. Największą z nich może być jego tendencja do nagrzewania się na słońcu, przez co wymaga on osłaniania podczas montażu. Na ten problem znaleziono rozwiązanie dopiero w 2014 roku, produkując grafitowy styropian z białą wierzchnią warstwą: Lambda White.

Drugą wadą może być wyższa cena szarego styropianu w porównaniu do białego. Istnieją jednak przypadki, w których ceny te są zbliżone, a wówczas wybór grafitowego produktu wydaje się oczywisty.

Specjaliści od styropianu

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat styropianu, możesz skorzystać z porad ekspertów, do których kontakt znajdziesz na stronie hurtowniastyropianu.pl. Opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu, mogą oni pomóc ci poznać poszczególne rodzaje styropianu, a także dopasować go do konkretnego elementu planowanej budowy domu.

Na stronie internetowej Hurtowni Styropianu możesz znaleźć informacje nie tylko o białym i szarym jego rodzaju, ale również odpowiedzi na wiele innych, nurtujących cię pytań, od kwestii technologicznych, aż po porady dotyczące sposobu ocieplania piwnicy. Dzięki specjalistom uzyskasz niezbędną wiedzę, a także możliwość zakupienia najlepiej dostosowanego do twoich potrzeb produktu.

4.9/5 - (20 votes)

Data publikacji: 2 czerwca, 2019

Autor:

4.9/5 - (20 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zbyszek
    poniedziałek, 3 czerwca, 2019

    Od wielu lat pamiętam, że stosowany był biały styropian. W ostatnich latach poprawiła się technologia i teraz więcej stosuje się szary styropian, tak więc jest postęp w budowie. Wszystko też zależy co ocieplamy, ale wybór jest dość spory w hurtowniach i magazynach budowlanych.

  2. Kotka
    wtorek, 4 czerwca, 2019

    Taka wada jak wyższa cena to moim zdaniem nie jest wada, przecież za dobrą jakość trzeba płacić więcej. A skoro wymyślono już sposób, aby szary styropian nie nagrzewał się na słońcu to jasna sprawa, że należy wybierać właśnie ten szary.

Podobne artykuły