Lukarny

Wole oczko bez tajemnic!

Wole oko niezmiennie pozostaje ulubionym motywem dekoracyjnym w domach o tradycyjnej formie. Jednak jego wykonanie często nastręcza wiele trudności. Firma KORAMIC jako jedyna w branży dachówek ceramicznych, oferuje opatentowany system ceramicznych klinów dachowych, które pozwalają pokrycie wolego oczka bez docięć i zbędnego kaleczenia ceramiki. Dla dachówek karpiowych podobny i też opatentowany system posiada firma von Muller.

Ale nie tylko dachy klasyczne lubią lukarny. Można je też często spotkać na dachach niestandardowych, potrzebujących specjalnego pokrycia, które potrafi sprostać nietypowym wymaganiom architektów i inwestorów. Budynki z krzywą linią, różne formy facjat, jak np. wole oko, są kryte dachówkami zakładkowymi, ale jest to skomplikowane zadanie. Dlatego krzywe dachy były dotychczas pokrywane dachówkami specjalnie produkowanymi na potrzeby konkretnego budynku, co było niezwykle kosztowne.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń w produkowaniu tych specjalnych dachówek a także na podstawie spostrzeżeń doświadczonych fachowców cegielnia F. v. Müller wyprodukowała kliny dachowe jako komplet kształtkowy, którym można zakryć trudną geometrię dachu w bardzo łatwy sposób.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oczko – ogólne zasady budowania

– już przy projektowaniu spadku połaci dachowej należy uwzględnić kąt między połacią a grzbietem wypukłości wolego oka. Kąt ten nie powinien przekroczyć 12° dla dachówki karpiówki i 15° dla dachówki zakładkowej;

– sklejka może być zastosowana jako materiał na łaty wolego oka- zanim położymy dachówki wole oko musi być odeskowane i opapowane

– stosunek wysokości okna do długości podstawy wolego oka powinna wynosić: dla dachówki karpiówki; 1:5- dla dachówki zakładkowej von Muller; 1:6 (dla pozostałych producentów 1:8 i 1:10)

Wole oko z dachówki zakładkowej

Kliny dachowe wybawieniem dla wypukłych i wklęsłych dachów

Kliny dachowe to dachówki, które są produkowane seryjnie. Jeśli mamy do czynienia z krzywym dachem czy też z wolim okiem dekarz powinien zamówić na płaszczyznę dachu standardowe dachówki oraz tyle klinów dachowych, ile potrzeba do wyrównania różnic długości między kalenicą a okapem. Kliny wkładane są między standardowe dachówki dokładnie w tym momencie, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej. Klin wówczas wszystko koryguje.

Jest to rozwiązanie dość chętnie stosowane przez dekarzy. Eliminuje ono problem specjalnej produkcji dachówek na dach o oryginalnym kształcie.

Każdy klin dachowy składa się z 17 dachówek i ma 10 rzędów długości, trzy z nich składają się z jednej dachówki, która staje się coraz szersza, zaś kolejne siedem rzędów składa się z dwóch dachówek, które leżą obok siebie. Z rzędu do rzędu dachówki te zwężają się lub poszerzają o 20 mm. Poniżej, powyżej i obok klina dachowego kładzie się dachówkę standardową.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Klin A

Jest idealny na wypukłe dachy lub na lukarny. Kiedyś wole oka pokrywano przy pomocy esówki. Dachówka ta nie posiadała żadnych zakładek, a wykonane nią pokrycie można było rozciągać na szerokość. A wykonanie wolego oka tego właśnie potrzebuje, gdyż ten rodzaj okna dachowego ma dłuższy okap niż odpowiadający mu odcinek kalenicy.

W przypadku wykonania lukarny z wysokiej klasy dachówki z podwójnymi zakładkami, co jest dosyć popularne, ale wykonanie stwarza pewne trudności, gdyż dokładne i szczelne zakładki pozwalają jedynie w bardzo ograniczonym zakresie na rozciąganie pokrycia w celu wydłużenia okapu.

I tu wybawcą jest klin dachowy. Pozwala on m. in. na rozszerzenie pokrycia dachowego, które zapewnia szczelność zakładki. Z dwóch rzędów dachówek przechodzi się w jeden.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Klin V

 

Używa się go na dachy wklęsłe i lejowate. Tu klin od okapu do kalenicy staje się w formie V coraz szerszy i przechodzi z jednego w dwa rzędy dachówek. Istnieje też możliwość użycia kilku klinów dachowych a także pół klina na jednym dachu.

Kliny dachowe to bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie, można je zastosować w każdej części dachu. Do każdego z tych 10 rzędów może przylegać kalenica lub okap. Przy większej długości dachu mogą być wstawione kliny jeden nad drugim. Zaś 17 pojedynczych dachówek, które należą do kompletu klina dachowego są numerowane w falcach, a dekarz w każdym momencie przy układaniu dachu może swobodnie kontrolować, w którym rzędzie się znajduje.

Nowoczesnymi klinami dachowymi i dachówkami standardowymi można kryć dachy o skomplikowanym kształcie, bez zbytniego drenażu portfela, oszczędzając również czas, bez uszczerbku na funkcjonalności i estetyki. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko stosowane jest w budownictwie od wieków, ale wciąż wywołuje wiele emocji, zarówno u dekarzy jak i klientów. Jedni boją się ryzyka i wydłużenia czasu oddania inwestycji, drudzy pracochłonnej roboty i komplikacji.

ASZ

5/5 - (14 votes)

Data publikacji: 9 września, 2013

Autor:

5/5 - (14 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Magda
    środa, 9 czerwca, 2021

    Na tym zdjęciu wole oko wygląda całkiem ciekawie. Na pewno podnosi estetykę dachu i dodaje mu uroku.

Podobne artykuły