Rynny

Wybór i konserwacja funkcjonalnych i estetycznych rynien

Arterie naszego dachu.

Zbliża się prawdziwy test szczelności i funkcjonalności naszych dachów. Jesienne deszcze, zimowe opady i wiosenne odwilże mogą wyrządzić duże szkody, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości orynnowane. Nie należy także zapominać o sezonowym przeglądzie.

Sposób na mokrą polską jesień

Właściwe odprowadzenie wody opadowej z połaci dachu zapewni prawidłowo zainstalowany do okapu system orynnowania. Od jego jakości i fachowej instalacji zależy skuteczność zbierania wód opadowych bez kontaktu z elewacją budynku. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie elementy nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Gwarancję dają jedynie systemowe rozwiązania takie jak Braas StabiCor, montowane przez odpowiednio wyszkolone ekipy, gdyż nawet drobne błędy w doborze i montażu orynnowania wpłyną znacząco na jego funkcjonalność. Wybór systemu rynnowego Braas StabiCor daje pewność właściwego dopasowania elementów orynnowania pod względem zarówno funkcjonalnym jak i estetycznym.

Gwarancję właściwego odprowadzenia wody gwarantują jedynie wysokiej jakości systemowe rozwiązania takie jak Braas StabiCor. zdj. BraasGwarancję właściwego odprowadzenia wody gwarantują jedynie wysokiej jakości systemowe rozwiązania takie jak Braas StabiCor. zdj. Braas

– Elementy systemu orynnowania Braas StabiCor wyprodukowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu – mówi Przemysław Spych, doradca techniczny Braas. – Materiał ten jest bardzo odporny na działanie promieni UV oraz innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo elementy systemu posiadają zamknięte profile wzmacniające na krawędziach rynien, co zapewnia wyjątkową wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

Gdy opadną liście…

Siatka ochronna zabezpieczająca rynny przez uszkodzeniem lub zapchaniem dużymi elementami. zdj. BraasSiatka ochronna zabezpieczająca rynny przez uszkodzeniem lub zapchaniem dużymi elementami. zdj. Braas

System rynnowy Braas StabiCor wyposażony jest w siatki ochronne, które zatrzymują większe elementy, ale orynnowanie trzeba sprawdzać i oczyścić co najmniej dwa razy w roku z piasku, liści i igliwia. Prace konserwacyjne najlepiej zaplanować między innymi na późną jesień, tuż po opadnięciu liści z drzew, aby przygotować rynny na zimę.
– Wyspecjalizowana ekipa dekarska usunie zanieczyszczenia z wnętrza rynien za pomocą specjalnych narzędzi, jakie są dostępne w wyspecjalizowanych sklepach z wyposażeniem dekarskim. Specjalne łopatki do czyszczenia rynien można także spotkać w popularnych marketach z narzędziami i materiałami budowlanymi – tłumaczy Przemysław Spych, doradca techniczny Braas. – Po oczyszczeniu rynien warto przepłukać je wodą, aby usunąć resztki osadów. Przy okazji sprawdzić można prawidłowe spadki rynien, skontrolować można obróbki blacharskie w okapie i usunąć ewentualne usterki. Bardzo istotna jest także kontrola drożności rur spustowych i studzienek kanalizacyjnych.

Regularna konserwacja zapewni właściwy przepływ wody w rynnach, a skuteczność odprowadzania wody opadowej można zwiększyć także innymi elementami jak np. płotkami przeciwśnieżnymi. Warto zadbać o ochronę elewacji przez zaciekami, a fundamenty domu, stropy oraz okapy przed groźnym w skutkach zawilgoceniem.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 26 października, 2009

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły