Łączniki

Wzmocnienie i renowacja konstrukcji drewnianych z zastosowaniem wkrętów z pełnym gwintem

Budowa więźby oraz innych drewnianych konstrukcji jest zdecydowanie łatwiejsza, gdy prace ciesielskie są wykonywane od podstaw, a wykorzystywany materiał jest nowy i odpowiednio przygotowany. Często jednak wykonawcy napotykają wyzwanie w postaci remontu już istniejącej konstrukcji, która przez lata użytkowania ucierpiała i wymaga prac naprawczych.

Połączenie dwóch belek.
Połączenie dwóch belek.

Pierwszą czynnością jaką należy bezwzględnie wykonać, jest oszacowanie, czy istniejąca konstrukcja nadaje się do ponownego wykorzystania. Jeśli oględziny wypadną pozytywnie, możemy rozpocząć prace renowacyjne. Zwykle konstrukcja taka wymaga wzmocnień oraz wymiany lub uzupełnienia niektórych elementów. Podniesienie wytrzymałości konstrukcji jest możliwe między innymi poprzez dodanie dodatkowych belek. Niezastąpione w wykonaniu tego typu prac okazują się wkręty WKFC oraz WKFS z pełnym gwintem używane do wzmocnień, produkowane przez Klimas Wkręt-met.

Wzmocnienie belki w miejscu osłabionym otworem.
Wzmocnienie belki w miejscu osłabionym otworem.

Istotną zaletą zastosowania wkrętów z pełnym gwintowaniem, jest zabezpieczenie konstrukcji przed pękaniem.

Wkręty konstrukcyjne WKFC posiadają pełny gwint oraz walcowy łeb i doskonale sprawdzają się podczas prac przy połączeniach konstrukcyjnych, gdzie nie jest zalecane ściąganie elementów drewnianych. Połączenia takie stosuje się w przypadku wzmocnień. Wkręty WKFS są wyposażone w łeb stożkowy, dzięki któremu doskonale dociągają łączone elementy. Oba produkty są wyposażone w gniazdo typu TX, które doskonale przenosi moment obrotowy.

Zabezpieczenie przed pęknięciem belki z wcięciem.
Zabezpieczenie przed pęknięciem belki z wcięciem.

Prace ułatwią również innowacje technologiczne, jakie Klimas Wkręt-met wprowadził w całej rodzinie produktów ciesielskich. Pierwszym rozwiązaniem jest nowa końcówka frezująca, wyposażona w podwójny gwint, który umożliwia szybsze złapanie drewna przy użyciu mniejszej siły docisku. Nowa końcówka frezująca dodatkowo redukuje opór podczas wkręcania. Te funkcjonalności dopełnia powłoka woskowa znacznie ułatwiająca i przyspieszająca montaż. Cechy nadane wkrętom ciesielskim redukują czas pracy, podnoszą jej ergonomię i eliminują konieczność wstępnego nawiercania nawet twardego drewna.

Wkręty WKFC i WKFS są dedykowane połączeniom, które powinny zostać wzmocnione zarówno w przypadku konstrukcji nowych, jak i tych objętych procesem renowacji. Dzięki swojej konstrukcji wkręty mogą być montowane pod dowolnym kątem, np. 90, 60 czy 45 stopni, a łeb walcowy lub stożkowy zagłębia się zawsze w materiale.

Wzmocnienie w miejscu podparcia.
Wzmocnienie w miejscu podparcia.

Doskonałym przykładem zastosowania WKFS oraz WKFC są otwory i podcięcia w belkach. Zarówno otwór, jak i podcięcie powodują osłabienie elementu konstrukcyjnego. Należy ich unikać, ale nie jesteśmy ich w stanie wyeliminować. Dlatego najlepiej już na etapie budowy konstrukcji wzmocnić takie miejsca przez wkręcenie w newralgicznych punktach wkrętów z pełnym gwintem. Kolejnym przypadkiem, w którym warto zastosować wkręty do wzmocnień, jest strefa kalenicowa. W niej również istnieje obawa rozwarstwienia się drewna. Wkręty z pełnym gwintowaniem WKFC i WKFS są dobrą alternatywą dla klasycznych wkrętów ciesielskich z łbem talerzykowym lub stożkowym wszędzie tam, gdzie jest potrzeba wzmocnienia konstrukcji bez ściągania jej elementów.

Wzmocnienie wkrętami w strefie kalenicowej.
Wzmocnienie wkrętami w strefie kalenicowej.

Właściwe połączenie wymaga prawidłowego doboru długości wkrętów oraz montażu w odpowiedniej odległości od krawędzi belki. Minimalna odległość od krawędzi powinna wynosić 3-krotność średnicy wkręta w przypadku wykonania wcześniejszego nawiercania lub 5-krotność średnicy w przypadku wkręcania bez nawiercania. Wcześniejsze nawiercanie powoduje zmniejszenie naprężeń oraz pozwala na wkręcenie wkręta bliżej krawędzi belki.

Wkręty konstrukcyjne, podobnie jak cały asortyment Klimas Wkręt-met, zostały zaprojektowane i wyprodukowane w polskich zakładach. Produkty są poddawane specjalistycznym badaniom i testom weryfikującym parametry wytrzymałościowe, jakość powłok ochronnych, szybkość i łatwość wkręcania oraz bezpieczeństwo połączeń.

Wkręt z łbem stożkowym WKFS i wkręt z łbem walcowym WKFC.
Wkręt z łbem stożkowym WKFS i wkręt z łbem walcowym WKFC.

Zastosowanie wkrętów konstrukcyjnych z pełnym gwintem WKFC i WKFS zapewni odpowiednią wytrzymałość zarówno nowym jak i restaurowanym i wzmacnianym konstrukcjom drewnianym.

Klimas Wkręt-met to gwarancja bezpieczeństwa i jakości MOCNEJ NA POKOLENIA.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 24 września, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły